Ana Sayfa > SELİM

Biyogaz Projesinde sona yaklaşılıyor
21 Ağustos 2014
Biyogaz Projesinde sona yaklaşılıyor
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,GÜNCEL VE TARAFSIZ HABERLERLE HİZMETİNZDEYİZ,ALİ ÇELİK

Biyogaz Projesinde sona yaklaşılıyor
Fizibilite çalışması daha önce tamamlanan ve EPDK’dan lisansı alınan Kars’ın Selim İlçesinde kurulacak olan Biyogaz Elektrik Santralı Projesinde sona yaklaşılıyor. Almanya Köln’den Banka uzmanı Reınhard Störmer de Kars’a gelerek Bozkuş başkanlığındaki proje değerlendirme toplantısına katıldı.
Projesini Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, Ekonomist Suat Karakuz ve Viessmann Group’tan Schmack Biogas’ın hazırladığı Kars-Selim Biyogaz Santralı
Biyogaz Elektrik Santralinin hammadde kaynaklarını Mısır silajı, Çimen silajı, Hayvan Pancarı, Büyük Baş Hayvan Atıkları, Muhtelif Enerji Bitkileri oluşturuyor.
Yaklaşık yatırım bedeli 22 milyon Euro olan, İnşaat ve Devreye Alma Süresi 18 Ay olarak belirlenen projenin inşaat ve imalat ihalesi yapıldı. Finansmanı Alman bankalarında yapılacak olması hasebiyle finansman yapılacağı Alman Bankasının yetkili uzmanı da 19 Ağustos 2014 günü yatırımcı heyeti ile birlikte Kars’a geldi. Proje yürütücüsü Prof. Dr. Cevdet Bozkuş başkanlığında dün (20 Ağustos 2014) bir toplantı düzenlendi. 
Proje yürütücüsü Prof. Dr. Cevdet Bozkuş başkanlığındaki toplantıya; Yatırımcı Erdem Soğukpınar, Alman banka uzmanı Reınhard Störmer, yatırımcı şirket temsilcisi M. Cenk Naipgil katıldı.
Proje yürütücüsü Prof. Dr. Cevdet Bozkuş proje hakkında yaptığı konuşmada; Bölgenin coğrafik özellikleri, Hammadde durumu ve maliyeti, Proje neden burada yapılması ile ilgili detay bilgileri, Bayburt Barajı ve bitecek olan Kars barajından sonra yeni projelerin yapılabileceği ve projenin detay özellikleri hakkında genişçe bilgi verdi:
Projenin finansmanı sağlayacak Almanya Köln Banka uzmanı Reınhard Störmer de söz alarak; Kars hakkında fazla bilgisi olmadığı için olumsuz bir şekilde buraya geldiğini, daha sonra yaptığı görüşmeler, proje yerine yaptığı gezi, toplantı ve sunumdan sonra buranın proje için ideal bir yer olduğu kanaatine vardığını söyledi. Hatta bu projeye destek konusun bir sorun olmayacağı gibi yeni projelere de finansmanı sağlayabileceklerini belirtti.
Böylelikle ihalesi yapılmış olan ve kredi bağlantıları bitmek üzere olan proje için artık sona gelindiği ifade edildi. Ayrıca, Kredi bağlantısı yapıldıktan sonra projenin inşaatına başlanacağı da vurgulandı.
KARS SELİM BİYOGAZ ELEKTRİK SANTRALI PROJESİ UMUT OLACAK
Hammadde olarak organik ve hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretilecek olan Türkiye’nin ilk Biyogaz Tesisi için Kars’ın Selim ilçesinde düğmeye basılması bölge içinde umut odu. Kafkas Üniversitesinden Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, Üretime yönelik 4 senedir uğraşılan bir projenin temelini atma noktasına geldiklerini, yatırımcı firmanın Özel İdare Genel Sekreterliğine, inşaat ruhsatını almak üzere müracaat ettiğini, bütün işlemleri bitirdiğini söyledi.
PROJENİN GEÇMİŞİ
Projenin geçmişinden bahseden Bozkuş, “Ben 2001’de Kars’a geldiğimde bu bölgeye ne verebilirim, kendi alanımda neler yapabilirim diye düşündüm, sonuçta doğduğum şehir. 2009 yılında Ankara’da katıldığım bir sempozyumda bu biyogaz üzerine yapılan konuşmalar yapıldı. O esnada tanıştığım bir arkadaş Almanya’da, Avrupa’da bu tesislerin fazla olduğu ancak Türkiye’de olmadığından bahsetti. Ben neden Türkiye’de olmasın diye düşündüm. Bir süreç başlattık. 2012 yılıydı ve Almanya’daki bu tür tesisleri kuran firmanın Türkiye koordinatörüyle iletişime geçtim, davet ettim, geldi konuştuk ve bu işin burada çok iyi olabileceği kanaatine vardık. Neden burada çok iyi olabileceğinin açıklaması şu; bugün Batı Anadolu, orta Anadolu’ya da Akdeniz bölgesinde her şey yetişiyor ancak bizim burada buğday, arpa dışında yetişen pek bir şey yok. Dolayısıyla bizim tarım arazilerimiz bakir alanlar olarak düşünülüyor. Tarım alanlarımızın bu özelliği nedeniyle de hammaddesi de enerji bitkisi olduğu için buralarda enerji bitkisini yetiştirebileceği yolunda hareketle nitekim bu noktaya geldik. 2012’de gelen Fuat Karakuz bana bir şey söyledi. Dedi ki; bunların yatırım bedelleri öyle kolay temin edilecek bir bedel değil ve nitekim şuan da Selim’de kurulacak bu tesisisin yatırım bedeli 22 milyon EURO. Bir yatırımcı lazım. Yatırımcıyı ben bulup getirebilirim dedi bana. Ve sonuçta da 2012’de Ağustos ayında yatırımcıyı aldı geldi.” diye konuştu.
SELİM BÖLGESİ UYGUN GÖRÜLDÜ
Yatırımcının buranın şartlarını ve koşullarını görerek değerlendirdiğini de belirten Bozkuş, “Daha sonra Ankara’ya dönerek Ankara’da kendi şirketlerinin yönetim kurulunda değerlendirerek yatırımın buraya yapılmasına karar verdik. Ve sonuçta da 2012–2014 şuan da inşaat ruhsatını alma aşamasına geldi. Bu yatırım Selim’de Mayıs sonu ya da Haziran başı temeli atılacak. Kısaca ben bu projeyi size tanıtmak istiyorum. Selim’de kurulacak bu projenin gücü 6. 2 Mb. Bu da yatırımcı firmanın Ankara’da EPDK’dan almış olduğu lisansının belgesi. Yani bu belge şunu ifade ediyor. Artık bu adam bu belgeyi almış. Bu yatırımı Kars- Selim’de yapacak. Proje benim ve ŞİMAK’ın koordinatörünü beraber hazırladığı bir projedir. Hedefi şudur. Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülkedir. Bu tür yatırımları yaparak Türkiye’nin enerji bağımlılığını azaltmak, tarımda istihdamı arttırmak ve birde çevre projesi olması nedeni ile devlet korumasına katkıda bulunmak, birde yöremiz ve bölgemiz tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için tarım ve hayvancılık sektörüne de bir ivme kazandıracak bir proje olarak bakmaktayız. 6.2 mb. Burada kullanılacak hammaddesi ağırlıklı olarak mısır silajı olacaktır. Bir yılda kullanacağımız mısır silajı 120 bin metre küp silaj kullanılacaktır. Ve bunun iki önemli özelliği var. Bir elektrik. Yılda 51 milyon kw. saat elektrik üretecek. Bunun yanında da yılda 54 kw. saatte ısı yani sıcak su üretecek. Projenin yaklaşık yatırım bedeli 22 milyon EURO. Bu yatırımın inşaata başlamasıyla üretime geçmesi süresi ise 1 buçuk yıl. Yani 18 aydır.” şeklinde konuştu.
PROJENİN NEDEN BURADA YAPILMASI DÜŞÜNÜLDÜ?
Projenin neden burada yapılmasının düşünüldü ile ilgili de Bozkuş şu açıklamayı yaptı:
“Projenin yeri Kars -Selim. Selim ile Karahamza köyü arasında eski Sarıkamış yol ayırımının hemen yaklaşık 700 metre kuzeyinde yer alan bir köy tüzel kişiliğine ait 125 dönüm alan da kurulacak bu proje. Ana yola yakınlık mesafesi ise 700 metredir. Projenin neden burada yapılması düşünüldü? Bölgenin ikliminin sulamasız tarıma müsait olması ve ayriyeten Selim ovası gibi ovalarının sulanabilir arazilerinin olması, ikincisi selim Akyaka, Arpaçay gibi verimli toprakları olan sulandığında da enerji bitkilerinin rahatlıkla yetiştirilebileceği tarım alanlarının bulunması. Üçüncüsü Kuzey Doğu Anadolu bölgesi Türkiye’nin en fazla hayvancılık yapılan bir bölgesi olması nedeni ile mısır silajı burada yetiştirilmesi halinde artık hayvancılık yapan üretici köylerimizin saman ve diğer bitkiler yerine artık mısır silajı gibi hayvan için besleyici bir bitkiyi kullanacaktır. Ayriyeten bölgede yeterince faydalanamayan tarım alanları artık bu projelerin çoğalması ile birlikte faydalı hale gelecektir. Bu projede tarımda, enerjide, seracılıkta yeni bir iş alanı, istihdam alanı oluşturacaktır. Almanya’da kurulmuş bir tesisin 3 boyutlu görüntüsü aynısı Selim’de kurulacaktır. Arka planda tarlalarından biçimli getirilmiş mısır silajı hammadde bitkilerinin depolandığı alan, ön tarafta da siloların siyah olanları bitkinin fermente edildiği silolardır. Bu tarafta ki silolar ise fermente edilen bitkiden elde edilen biyogazın korjenetör sisteminde yakılması ile elde edilen silolar ise biyogazın depo edildiği alanlardır. Orta kısımda ise o depolarda depolanan biyogazın yakılarak elektriğe dönüştürüldüğü korjenatör sistemlerini görüyorsunuz. Dolayısıyla bu proje sadece bir elektrik projesi değildir. Bu proje hem tarım projesi, hem ısı elde etmeniz nedeni ile isterseniz bu ısıyı merkezi ısıtma sisteminde kullanabilirsiniz, isterseniz bunun yanında kuracağınız seralarda çok rahatlıkla Kars iklim koşullarında seracılık dahi yapabilirsiniz.”
SADECE BİR TARIM PROJESİ DEĞİL, BU PROJE ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM YARATAN BİR PROJE OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR
Bozkuş, projeden elde edilecek ürünlerle ilgili de şöyle konuştu:
“Yılda 51 milyon kw. saat elektrik üretecek ki bunun 202 bin konutun bulunduğu bir yerleşim merkezinin elektrik ihtiyacını karşılayacaktır. 20 bin konut demek bir ailede 4 kişi varsa 4 ile çarparsanız 80 bin nüfuzlu bir yerleşim merkezinin elektrik ihtiyacını karşılayan bir projedir. İkincisi çok önemli bir ürün daha var ki organik gübre. Çünkü hammaddesi bitki olan bu projede fermente edilen bitkinin gazı alındıktan sonra kalan tortusu sıvı ve katı olmak üzere iki organik gübre örneği size verecektir. Ve bunun 30 bin ton katı organik gübre, 60 bin ton ise sıvı organik gübre. Artık bu bölgede tarımda kimyasal gübre yerine bu tür tesislerin çoğalmamsı ile birlikte biz organik gübre kullanacağız. Hata yatırımcının önemli bir hevesi var. O da şudur. Diyor ki; “ben bu organik gübreyi uzak doğu ülkelerine ya da orta doğu ülkelerine paketleyip satma imkânım olacak.” Üçüncüsü ise biyogazın elektriğe dönüşüm sistemi sırasında bir ısı oluşacaktır. Yılda 54 milyon kw. saat ısı. İsterseniz bu ısıyı eğer yakınında bir yerleşim merkezi varsa o yerleşim merkezinin merkezi ısıtma sisteminin ısıtabileceksiniz. Eğer yoksa Selim projesinde hemen bu proje tesisinin yanında 40 dönüm üzerine sera kurulacaktır. Kurulacak bu seralardan yapılan hesaplamalara göre yılda 2 buçuk milyon kg. organik sera domatesi üretilecek. Ama bu proje ayriyeten sadece bir enerji projesi değil, sadece bir çevre projesi değil, sadece bir tarım projesi değil, bu proje önemli bir istihdam yaratan bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Bu seralarda 100 kişi çalışacak. Birde tesisin kendisinde en az 50 kişi çalışacak. O halde bu proje 150 kişi çalışanı istihdam edecek. Ama bir başka boyutu daha var ki bu projede hammaddenin ekileceği 1800 hektar bitkinin tarım alanında çalışacak insanları da düşünürseniz traktörü ile iş makinesi ile insan gücü ile bu projenin ayriyeten istihdam alanını da ne kadar genişlettiğini söyleyebiliriz.”
KÖYLERİMİZİN BUNA BAĞLI OLARAK DA GELİR DÜZEYLERİ ARTACAKTIR
Projenin istihdama katkısını da ele alan Bozkuş, “Sonuç itibari ile bu proje Selim ovasında yeni bir tarım anlayışı getirecektir. Nedir? Yıllardır ağırlıklı olarak arpa-buğday yetiştirilen Selim ovasının artık mısır silajı ve benzeri enerji bitkileri yetiştirilecek. Ve köylerimizin buna bağlı olarak da gelir düzeyleri artacaktır. Bu tesisten elde edilecek organik gübre ile birlikte Selim ovasında ki tarlalarda artık organik gübre kullanılarak tarım verimini arttıracak bir anlayış getirecektir. Hayvancılıkta bunun bir başka boyutudur. Siz mısır silajıyla hayvanları beslerseniz o halde burada hayvancılıkta da yeni bir beslenme dönemi başlayacaktır. Çünkü samanın yerine mısır silajıyla besleyecek olan hayvanlarda et ve süt veriminin artmasıyla yine üretici köylerimizin gelir düzeyleri artacak. Artık köylerimizin hayvancılığı daha da önemser bir hale gelir. Çünkü geliri artan insanlar yaptığı işi daha da önemserler. O halde bir yeni tarım ve hayvancılık anlayışı kırsal kesimden devam eden göçü bu projelerin kurulması ile birlikte durduracak. Hatta geri dönüşlere de vesile olacaktır. Tarımda yeni istihdam alanları oluşturacaktır. Tarım iş makineleri ve traktörler sahiplerine ek iş yapma imkânları sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.
ÜLKENİN ENERJİ İHTİYACINA KATKI SAĞLAYAN BİR PROJEDİR
Bozkuş konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Elektrik üretilerek ülkenin enerji ihtiyacına katkı sağlayan bir projedir. Hammaddesi ülkemizde olan ve çevreyi de koruyan Türkiye de yeni bir enerji üretimi başlamış olacaktır. Ayriyeten bu projede elde edilen ısılarla kurulacak seralar burada, Doğu Anadolu Bölgesinde Karsımız da sera tarımı yapılmaya başlanacaktır. Yani, önümüzdeki kış değil de ondan sonra ki kış ocak ve şubatta Selim de sera domatesleri üretilirse hiç kimse şaşırmasın. Tarım, hayvancılık,enerji ve sera faaliyetleriyle dolaylı ve dolaysız olarak çok sayıda vatandaşa iş imkanı sağlayan bir proje olacaktır. Ve bu proje Arpaçay, Akyaka, Iğdır ovalarında benzeri projelerin yapılmasına vesile olacaktır. Doğu Anadolu Bölgesi için de yeni bir umut kapısı açmış olacaktır. Bu projenin bir tarafı elektrik bir tarafında da seracılık yapılacaktır. Hamburg ta yapılmış bir tesisin yanına kurulmuş cam seraları görüyorsunuz. Türkiye de seracılık yaparlar ama naylonlarla örtülmüş rüzgarla çabuk yırtılan seraları görürüz. Ama burada, Avrupa da bu seraların gayet iyi yalıtılmış cam seraları görüyorsunuz. Yine başka bir yerden alınmış çok da güzel dizayn edilmiş, monte edilmiş cam seraları görüyorsunuz. Aynıları burada kurulacaktır. Bu cam seraların içten görünüşü ve Hollanda dan bu cam seralar içerisinden domates yetiştiren bir serayı görüyorsunuz. Biliyorsunuz bu domatesler şu anda manavda kilosu 4 ve 5 liradır. “
NEDEN BİYOGAZ? TÜRKİYE’DE NİYE BİYOGAZ ENERJİ ÖNEMSENMELİ?
Bozkuş daha sonra şunları söyledi:
“Neden biyogaz? Türkiye’de niye biyogaz enerji önemsenmeli? Bugün bu projenin önemi ve ya tarımı, tarım faaliyetlerini önemser hale getirecek bir projedir. Çünkü tarıma gereken önemi vermeyen ülkelerin tam anlamıyla sanayi ülkesi olmaya hak kazanmaları son derece zordur. Çünkü sanayi hammaddeleri genelde tarımsal alanlarda yetiştirilir. O halde zengin ülkelere baktığımızda ki, bunların içerisinde Almanya tipik örneğidir. Almanya da 16 hektar ekilebilecek alanlarının bulunduğunu ama 16 milyonun neredeyse 1 milyonu ya da 900 bin hektarı şu anda bu amaçla kullanıldığı tespit edilmiş.  O halde ülkemizde bu tür projeleri hızla geliştirerek artık arpa, buğday çiftçisi değil, enerji bitkisi yetiştiren enerji çiftçisi kavramını hızla geliştirmeliyiz. Çünkü, özelikle Doğu Anadolu mesela Kars, Iğdır, Van, Muş ovaları, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde Batman, Mardin ovaları bu projeler için ideal alanlar. Çünkü bu projenin sosyo-ekonomik sosyal-kültürel avantajlarıyla  klasik bir ekonomik değerle hesaplanamayacağı kadar öneminin büyük olduğunu da görmekteyiz. Özelikle küçük ve orta çaplı biyogaz proje çiftçileri, yatırımcıları profesyonel bazda hayvancılık, çiftçilik yapmaları mümkün olacaktır. Böylelikle tarımsal biyogaz tesisi yatırımları hayvancılık ve tarım ile uğraşan kesime yan gelir sağlayacak özelikle benim kendi şahsi düşüncem evleri güzel yapılmış köylerimizi düşünürsek buralarda belki mısır şirazı kullanmayacağız. Daha küçük ünitelerle köydeki hayvan gübrelerini tesisin kurulduğu bir yerde toplayarak burada hem köylünün elektrik ihtiyacını karşılayacaksınız. Hem de buradan ayriyeten o tesisin yanında o tesiste elde edeceğiniz ısıyla birlikte köyleri bu projelerle merkezi ısıtma sistemiyle ısıtıldığını duyarsanız belki bazılarına hayal gibi gelecek ama hiç de hayal olamayan bir şeydir. Şimdi ben bu projenin bir başka boyutunu da şu açıdan önemsiyorum; 2015 yılında bizim Kars barajı bitecek. Kars barajının 10 megabayt gücünde bir elektik gücü var. ama barajın bir başka özeliği de şu, Digor, Arpaçay ilçelerimiz arası içerisinde 47 bin hektarı söyleyeceksiniz. Peki bu 47 bin hektarda ne yetiştireceksiniz?”
KARS’TA BENZER 24 PROJE DAHA YAPILABİLİR
Bunun hayata geçmesiyle birlikte 24 projenin daha hayata geçirilebileceğine dikkat çeken Bozkuş, “Evet işte, 47 bin hektar alanda Selim projesinin benzeri 24 tane projeyi hayata geçirebilirsiniz. Çünkü bu 24 tane projenin hammaddesini rahatlıkla bu sulanabilir alanda karşılayabilirsiniz. O halde  tane projenin kurulduğunu düşünün her projede 200 kişi istihdam ederseniz 24 ile 200 ü çarparsanız bu projelerin gelecekte bu sulanabilir arazide 4 bin 800 kişiye bir istihdam sağlayacağı gerçeğini de yakalamış olursunuz. Tabi ki hayal değil bir gerçek. Eyer hala olsaydı bugün bu grafikten şunu görüyoruz. Almanya daki biyoga sektörünün 92 yılından 2013 yılına kadar geldiği nokta. Almanya da 92 yılında başlamış ilk kurulduğu yıl 139 tane değişik büyüklükte böyle tesis kurulmuş. Ama bugün 2013 e geldiği zaman bunun 7887 ye geldiğini görüyoruz. 2014 te kurulanla birlikte 8 bini aştığını bana söylediler. Almanya da 8 bin tane böyle tesis var. Hatta ben gittim Hamburg ta ve Frankfurt ta gördüm. Görünce de biz bunları niye bugüne kadar yapmamışız diye içten içe duygulandım. Yine Almanya dan bir örnek vereyim. Almanya bugün tükettiği enerjinin yüzde 20 sini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyor. Ve Almanya bir hedef koymuş 250 bilemedin 260 yılında Almanya bu yüzde 100 olacak diyor. Bunun anlamı şu, ben 250 yılında ya da 260 yılında ülkemde tükettiğim enerjinin yüzde 100 ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağım. Nedir bu yenilenebilir enerji kaynakları? Almanya bu yüzde 20 nin 39-79 unu rüzgardan karşılıyor. 14.7 sini HES barajlarından karşılıyor. 15.7 sini güneşten 14. 2 sini de biyogas tesislerinden karşılıyor. Yani Almanya tükettiği enerjinin yüzde 20 si yenilenebilir enerji kaynakları da bu yüzde 20 nin 14.7 si de Almanya da kurulmuş bu 8 bin tesisten ürettiği elektrikle karşıladığını bu grafikte rahatlıkla görmekteyiz.” şeklinde konuştu.
HAYVANSAL ATTIKLAR DA DEĞERLENDİRİLECEK
Hayvansal atıklarında değerlendirileceğini vurgulayan Bozkuş, “Türkiye ye bir göz atacak olursak Türkiye de toplam yüz ölçümün içerisinde tarım alanı 77 bin 945 hektar bunun ekilebilir boyutu ise 26 milyon 423 bin 422 hektar yani, Türkiye deki ekilebilir arazinin yüzde 20 sinde bakın tamamında değil ekilebilir arazinin 5 te birinde enerji bitkisi yetiştirirseniz bu enerji bitkisinden de bu projeleri biyogaz enerji projelerini kurarsanız biz buradan rahatlıkla 211.4 kw enerji elde edebilmekteyiz. Hayvansal attıkları da değerlendirseniz 30.5 kw hayvansal atıklardan toplam enerji 241 kw enerji üretiyorsunuz ki yine burada bir iddia daha var Türkiye de tüketilen bildiğiniz gibi biz doğalgazı hep yurt dışından satın alıyoruz. Türkiye de tüketilen doğalgazın yüzde 80 nini kuracağınız biyogaz tesislerinden karşılayabilirsiniz. Ama biyogaz ile doğalgaz arasında ne fark var? doğalgazın formülü metengazıdır. Biyogaz ise metengazı ve karbondioksittir. Siz biyogazın içindeki metengazını elimine ederseniz, uzaklaştırırsanız o biyogaz size doğalgazı olarak da kalacaktır.  Bundan ererji, ısı üretiyorsunuz kısaca bu tabloya bu şemayı da koydum. Mesela orada biyogaz pilent diyor. Yani mısır sirajını getiriyorsunuz o ferman töre koyuyorsunuz. Bu fermantörde 40 gün ya da o civarda bir zaman kalıyor. Oksijensiz bir ortamda o bitki fermente oluyor. Fermente olan bitkinin gazı bitkiden ayrılıyor. Ayrılan gaz kojanero sistemine geliyor. Kojenero sisteminden iki ürün elde ediyorsunuz. Termal enerji yani sıcak su birde elektrik enerjisi o halde iki ürün ha bir de diyoruz ki, biyogaz pilentte fermente edilen bitkinin gazı alındıktan sonra geriye kalan kısmını da organik gübre olarak değerlendirebileceksiniz.” diye konuştu.
SELİM PROJESİNİN HİKAYESİ
Bozkuş, Selim projesinin hikayesini de anlatarak “Şu anda bu büyüklükte Türkiye de bir proje yok. Sadece bazı belediyelerinin çöpten gaz elde etme tesisleri var. ama bu proje enerji bitkisinden. O halde Türkiye de bir ilki biz inşallah Kar-Selim de kuracağız. Bundan sonra bu projelerin kurulduğu ovalarda kurulacak seralarda sadece domates değil, domates bir örnek üründü. Çünkü sera demek bizim oraya gönderdiğimiz ısıyla belli bir hava sıcaklığı oluşturuyorsunuz. Mesela Doğu Anadolu Bölgesinde her bitkinin yetişmeme yegane sebebi şudur, hava sıcaklığının bitkinin istediği sıcaklık değerinde olmamasıdır. Bu seralarda biz 30 dereceyi 40 dereceyi istenirse daha fazlasını da oluşturabileceğiz. Ama her bitkinin istediği bir ısı değeri vardır. Dolayısıyla bu seralarda istediğimiz fidanı istediğimiz domates, salata vb. sebzeleri yetiştirebileceğiz.  Çilek dahi yetiştirme şansımız var. Ama bu proje inşallah bir kurulsun ve 2015 in sonunda yönetime geçecektir. 2015-2016 kışında da buraların, seraların sizde Hollanda da çekildiği fotoğrafları çekeceksiziniz. Düşünü burada satılan domates manavda ben 5 liraya görüyorum. Onu toptan satsanız yılda bu projede üretilecek 2,5 milyon kg domatesi 2 ile çarpsanız toptan 2 ile satarsanız eski para 5 trilyon sadece sera domatesten yatırımcının geliri olacaktır. Elektrik bir başka boyutu, organik gübre bir başka boyutu.“ dedi.
4 SENEDİR BU PROJENİN HEYECANINI YAŞIYORDUM
4 senedir bu projenin heyecanını yaşadığını da vurgulayan Bozkuş, “Bu projeyi ben önemsiyorum. Niye önemsiyorum? Çünkü 4 senedir bu projenin heyecanını yaşıyordum. Ama bu proje şu endişeyle hiç kimseyle de paylaşmamaya çalışıyordum. Sebebi de şuydu; çünkü Türkiye de hiçbir şey hayata geçmediği sürece olacağına inanamıyorsunuz. Ama artık lisansını almış şu anda Özel İdare Genel Sekreterliğine inşaat ruhsatını da aldığı gün adam gelecek hatta temel atma törenine zaten geleceksiniz. Beraber gideceğiz göreceksiniz. Ama diyorum ki şu tesisi gördükçe heyecanlanmamak mümkün değil. Bu tesisin aynısı burada kurulacak. Bu heyecanı da Allah izin verirse hep beraber yaşayacağız göreceğiz. Şu domatesleri görünce heyecanlanmamak mümkün değil.  Kars ta bu domatesleri ocak ve şubatta yetiştirme şansınız olacaktır. Şu fotoğrafı iyi bir şekilde insanlarımıza duyurun. Bu bir hayal değil ve bir buçuk yıl sonra bu fotoğrafın aynısını Selim ovasında görecekler.” dedi.
Bozkuş ayrıca, “Son günlerde Kars’ımız maalesef hiç de arzu etmediğimiz can sıkıcı bir olaya maruz kalmıştı. Bu olay hepimizi üzdü, aileye baş sağlığı ve sabır diliyorum.” dedi.
TÜRKİYE’NİN İLK BİYOGAZ TESİSİ SELİM İLÇESİNDE KURULUYOR
Türkiye’de İlk kez Kars Selim ilçesinde kurulacak olan Biyogaz tesisinde hammadde olarak organik ve hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretilecek.
Kars-Selim ilçe sınırları içerisinde planlanan biyogaz tesisinin kurulum ve elektrik bağlantı detay çalışmaları yapıldı. Yatırımcı şirket Altra Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Sovukpınar başkanlığında geçtiğimiz günlerde toplantı yapılmıştı. Yapılan toplantıya, Projenin gelişmesinde büyük emekleri olan Kars Kafkas Üniversitesinden Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, tesisin kurulumunu gerçekleştirecek Alman teknoloji şirketi Schmack Biogas/Viessmann Group Türkiye Koordinatörü Suat Karakuz, aynı sirketin elektrik ve İnşaat mühendisleri Alfons Nirrengarten, Wolfgang Regner, Albert Roidl, Istanbul Ateş Mimarlik şirketinden Sinan Ateş, TEİAŞ’tan Ersen Şimşek, Aras’tan Demirel Öncül katılmıştılar.
15 Nisan 2014 tarihinde de projenin detaylarını kamuoyuyla paylaşmak için Prof. Dr. Cevdet Bozkuş basın toplantısı düzenlemişti. Eğitim Fakültesi Konferans Salonundaki toplantıda konuşan Bozkuş, projenin bölge ekonomisi, istihdamı ve üretim noktasındaki can alıcı noktalarını anlattı. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte benzerinin Akyaka ve Arpaçay bölgesinde de kurulabileceği ardından da bu sayının artabileceğini ifade eden Bozkuş, Kars Barajının tamamlanmasıyla birlikte de bölgenin bu alanda üretim merkezi olacağına dikkat çekmişti.
BOZKUŞ ŞU NOKTALARA DEĞİNDİ
Proje Adı :      Kars-Selim Biyogaz Santralı
Yatırımcı         ALTRA Elektrik Üretim A.Ş.
Teknoloji firma           Schmack Biogas/Viessmann Group Almanya
Yatırım Bedeli            22 000 000 euro
İnşaat ve Devreye Alma Süresi         18 Ay
PROJE YERİ
Proje yeri eski Kars-Sarıkamış Karayolu ile Erzurum-Kars çevre Karayolu- nun ayrım noktasının500 m kuzeyinde  olup koordinatları 40º26’59.10”K ve 42º44’41,52”D dır. Rakım 1800 m.
PROJE ÖZELLİKLERİ:
-Bölgenin ikliminin sulamasız tarıma müsait olması ve sulanabilir arazilerin bulunması
-Selim, Arpaçay ve Akyaka gibi verimli toprakları olan ovalarının enerji bitkileri tarımına uygun olması
-Kuzeydoğu Anadolu Türkiye’nin  en fazla Hayvancılık yapılan bölgesi olması nedeniyle mısır slajı ve benzeri enerji bitkilerinin çok iyi hayvan yemi olarak kullanılacak olması ve bölgede tarım anlayışının değişmesine katkı sağlaması
-Bölgenin yeterince faydalanılmayan tarım alanlarının ekonomiye kazandırılması
-Tarımda, enerji alanında ve seracılıkda yeni istihdam alanları oluşturacak olması
PROJE SİSTEMİNDEN ELDE EDİLECEK ÜRÜNLER
1. Elektrik: Yıllık üretim 51.000.000 kW ve 20 000 konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak.
2. Organik gübre: Yılda 30 000 ton katı organik gübre, 60 000 ton sıvı organik gübre üretilecek.
Yapılan Bilimsel Araştırmalar sonucu tarımda azotlu gübre kullanımındaki aşırı artış sonucunda üretilen besinlerde nitrat ve nitrit artışına neden olduğundan üretilen bu besinleri yiyen kişilerde kansere yakalanma riski artmıştır. Bu yüzden Avrupanın birçok ülkesinde kimyasal gübre yasaklanmıştır.
3. Sıcak su: Yılda 54.000.000 kW ısı elde edilecek.
-Merkezi ısıtmada kullanılabilir.
-Seracılıkta kullanılabilir. Bu projede Kojenerasyon sisteminden çıkan ısı enerjisi, biyogaz tesisi yanında 40 dönüm üzerinde kurulacak Sera sisteminde kullanılacaktır. Öngörülen bu alanda 2,5 Milyon kg/yıl domates üretilecek ve takriben 100 kişi istihdam edilecektir.
SONUÇLARI
1-Selim ovasına yeni bir tarım anlayışı getirecektir. Yıllardır ağırlıklı olarak arpa, buğday yetiştirilen Selim ovasında artık mısır slajı ve enerji bitkileri yetiştirilerek arazinin en verimli bir şekilde kullanımı sağlanacak ve üretici köylülerin gelir düzeyleri artacaktır.
2-Tesisden elde edilen organik gübre Selim ovasındaki tarlalarda  kullanımı ürün verimini artıracaktır.
3-Hayvancılık da yeni bir beslenme dönemi başlamış olacaktır. Saman yerine mısır slajı ile beslenecek olan hayvanlarda et ve süt verimi artması ile yine üretici gelirlerini artıracak ve hayvancılığa olan ilgi gittikçe artacaktır.
4-Bu yeni tarım ve hayvancılık anlayışı kırsal kesimden devam eden göçü durduracak, hatta geri dönüşlere vesile olacaktır. Tarımda yeni istihdam alanları oluşturacaktır. Tarım iş makinaları ve traktör sahiplerine ek iş yapma imkanları sağlayacaktır.
5-Elektrik üretilerek ülkenin enerji ihtiyacına katkı sağlanacaktır. Hammaddesi ülkemizden olan ve Çevreyi koruyan yeni bir enerji üretimi gerçekleşmiş olacaktır.
6-Elektrik üretimi sırasında oluşacak ısı enerjisi ile seralar kurularak domates ve benzeri sera bitkileri yetiştirilecek, yörede uzak yerlerden getirilen sera sebzeleri çok yakından karşılanarak daha ucuza vatandaşa sera sebzeleri sağlanmış olacaktır.
7-Tarım, hayvancılık, enerji ve sera faaliyetlerinde dolaylı ve dolaysız olarak çok sayıda vatandaşa iş imkanı sağlanmış olacaktır.
8-Bu proje Arpaçay, Akyaka, Iğdır ovalarında benzeri projelerin yapılmasına vesile olacak, Doğu Anadolu Bölgesi için yeni bir umut kapısı açılmış olacaktır.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SELİM Haberleri

Başlık Tarih
 
Selim Akçakale’de aç kalan kurtlar köye indi31 Ocak 2019
Selim’de Şüpheli Ölüm!16 Ocak 2019
Selim'de Türk Telekom’un kablosunu çaldılar05 Aralık 2018
Babasının Mezarı Başında Kendini Vurdu28 Kasım 2018
Selim’de hırsızlar internet kablosunu çaldı22 Kasım 2018
Selim’in Caddeleri Kar’dan Geçilmiyor15 Kasım 2018
Selim'de soba zehirlenmesi: 1 çocuk yaralı14 Kasım 2018
Selim'de araç takla attı: 2 yaralı10 Kasım 2018
Selim Kent Meydanı hizmete girdi24 Ekim 2018
Selim’in Kurtuluşu’nun 98. yıldönümü törenlerle kutlandı,30 Eylül 2018
Selim-Sarıkamış karayolu asfalt çalışması devam ediyor14 Ağustos 2018
Selim'de trafik kazası: 1 ölü07 Ağustos 2018
Şehidimiz için cenaze töreni düzenlendi30 Temmuz 2018
Kamyonetin Çarptığı 70 Koyun Telef Oldu26 Temmuz 2018
Selim'de bin 970 adet kök kenevir ele geçirildi06 Temmuz 2018
Selim’de soba zehirlenmesi: 1 yaralı03 Temmuz 2018
Bakan Arslan: "Kars'ta 15 yılda hayvancılığa verdiğimiz destekler 216 kat arttı"13 Haziran 2018
Bakan Arslan Selim'de coşkuyla karşılandı29 Mayıs 2018
Selim’da tanker kaza yaptı, facianın eşiğinden dönüldü09 Mayıs 2018
Selim'de bir kişiden 5 tabanca yakalandı09 Mayıs 2018
Beyribey, yanan okul ile ilgili açıklama yaptı28 Mart 2018
Kars'ta PKK/KCK operasyonu: 10 kişi yakalandı22 Mart 2018
Selim Belediyesi destek verdi, Selim Lisesi büyük kolejleri eledi17 Mart 2018
Selimli Muhtarlar Mehmetçiğimize destek için Hatay’a gitti16 Mart 2018
Çeşme'den Karslı öğrencilere yardım eli15 Mart 2018
Selim Belediye Başkanı Altun: “Yeni belediye binası açılışa hazır"26 Şubat 2018
selim'de Taziyeye giden araç takla attı: 2 ölü 2 yaralı24 Şubat 2018
Selim'de bir ilkokul yandı,22 Şubat 2018
Selim'de‘Yalnız değilsiniz biz varız’ projesi22 Şubat 2018
Selim Belediyesi’nden örnek proje16 Şubat 2018
Selimde cinayet Kız Kardeşini Öldürdü31 Ocak 2018
Selim'de Ambulans Kaza Yaptı30 Aralık 2017
Selim Kekeç’de cirit keyfi11 Aralık 2017
Selim’de girişimcilik eğitimleri sona erdi28 Kasım 2017
Kars’ta yılın ilk karlı ciriti27 Kasım 2017
Selimliler Yürüyüş Yoluna Kavuştu22 Ekim 2017
Güvenlik Toplantısı Bozkuş Köyünde Yapıldı25 Eylül 2017
Selim'de Trafik Kazası31 Temmuz 2017
Yaylacılar Zor Anlar Yaşadı18 Temmuz 2017
Kars Selim karayolunda kaza07 Temmuz 2017
Selim Benliahmet Köyü’nde hayvan hırsızlığı03 Temmuz 2017
Selim Kapalı Semt Pazarı Tamamlandı11 Haziran 2017
Selim Belediyesi Ramazan Mesaisinde08 Haziran 2017
Selim'de 8 Büyükbaş Hayvan Kayboldu30 Mayıs 2017
Kaymakam Keklik, Engelsiz Yaşam Merkezini Ziyaret Etti16 Mayıs 2017
Kaymakam Keklik, Engelsiz Yaşam Merkezini Ziyaret Etti16 Mayıs 2017
Selim’de Toprağa Gömülü 12 Adet Tüp Bulundu11 Mayıs 2017
Kaymakam Keklik'in Ev Ziyaretleri Sürüyor!11 Mayıs 2017
Selim-Sarıkamış Arası Sıcak Asfalt Yapılıyor09 Mayıs 2017
Kaymakam Keklik ve Başkan Altun, Öğrencilerle Birlikte Fidan Dikti24 Nisan 2017
Kaymakam Keklik Köylerde13 Nisan 2017
Erdinç Dolu, 112 Acil Çağrı Merkezi İnşaatında İncelemede Bulundu13 Nisan 2017
Erdinç Dolu: 2017 Yılı Çalışma Programımız Hazır24 Mart 2017
Minikler Erdinç Dolu’nun Nevruz Bayramını Kutladı22 Mart 2017
Selim'de İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi16 Mart 2017
Muhtarlardan Genel Sekreter Dolu'ya Ziyaret!15 Mart 2017
Selim Kaymakamından Şehit Ailesine Ziyaret,14 Mart 2017
Bakan Yılmaz ve Bakan Arslan’dan Hollanda'ya Tepki Açıklaması12 Mart 2017
Kaymakam Mehmet Keklik, Öğrencilerle Buluştu07 Mart 2017
Selim Kaymakamı Keklik, Halk Toplantılarına Devam Ediyor28 Şubat 2017
AK Parti İlçe Teşkilatı Selim’de 2016’yı değerlendirdi31 Ocak 2017
Selim Kaymakamı Muhtarlarla Bir Araya Geldi21 Ocak 2017
Kaymakam Keklik'ten Taziye Ziyareti21 Ocak 2017
Selim Belediyesi 2017 İnşaat Sezonunda Birçok Projeyi Hayata Geçirecek19 Ocak 2017
Vali Doğan’dan Selim’e ziyaret19 Ocak 2017
Sosyal Medya zanlıları gözaltına alındı19 Ocak 2017
Selim Kaymakamından Şehit Annesine Ziyaret,19 Ocak 2017
Selim’de Hayvan Sulaması Yüzünden Kavga Ettiler17 Ocak 2017
Selimlilerden Haleplilere yardım seferberliği11 Ocak 2017
Selim Kaymakamı Keklik, Muhtarlarla Bir Araya Geldi09 Ocak 2017
Selim’de KHGB Olağan Toplantısı Yapıldı03 Ocak 2017
Kaymakam Keklik Halk Gününde Vatandaşlarla Buluştu03 Ocak 2017
Selim Kaymakamı Mehmet Keklik Görevine Başladı28 Aralık 2016
Kars’a ikinci şehit ateşi düştü22 Aralık 2016
Şehidimiz Helallik İstemiş!22 Aralık 2016
Kars'a Şehit Ateşi Düştü!22 Aralık 2016
Erdinç Dolu: Çalışmalar Aralıksız Sürüyor15 Aralık 2016
Erdinç Dolu İçin Ved(f)a Yemeği11 Aralık 2016
Erdinç Dolu: Nazar Vardı, Nazar Çıktı11 Aralık 2016
Erdinç Dolu Yapımı Süren Köy Yollarını İnceledi20 Kasım 2016
Selim’den haberler14 Kasım 2016
Selim Kaymakamı ve Belediye Başkanı Öğretmenlerle Buluştu14 Kasım 2016
Aralıksız süren çalışmalarla Aralık’ta tamamlanacak!21 Ekim 2016
Erdinç Dolu’ya anlamlı ziyaret21 Ekim 2016
Selim’de köy yolları sıcak asfalta kavuşuyor!17 Ekim 2016
Erdinç Dolu, Gölet'te İnceleme Yaptı!05 Ekim 2016
Dolu’dan Taziye evi ve Kuran Kursu inşaatlarında inceleme06 Eylül 2016
Köylere ‘Dolu Dolu’ Hizmet Gidiyor!22 Ağustos 2016
Selim’de Büyük Yatırım08 Ağustos 2016
Köylerde Parke Taş Çalışmaları Sürüyor08 Ağustos 2016
Selim’de Büyük Yatırım08 Ağustos 2016
Kars ta Ayı Saldırısı: 2 Ölü, 2 Yaralı11 Temmuz 2016
Kars’ta Yıldırım Çarpması: 1 Ölü, 1 Yaralı11 Temmuz 2016
Yağmur Suları Kars’ta Yolları Yardı14 Haziran 2016
Selim’de Davranışlaımla Kazanıyorum Projesi09 Haziran 2016
Dolu, yol çalışmalarını inceledi19 Mayıs 2016
İİMEK Selim’de toplandı15 Mayıs 2016
Selim’e Yeni Hükümet Konağı!08 Mayıs 2016
Kapalı Semt Pazarı’nın Temeli Atıldı24 Nisan 2016
Selim’de trafik kazası: 5 yaralı13 Nisan 2016
Emektar bekçiye veda yemeği03 Nisan 2016
Selim, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında birinci oldu03 Nisan 2016
İl Özel İdaresi Ekibi Kars’ı Temsil Edecek23 Mart 2016
Türkiye Gençlik Vakfı’ndan Erdinç Dolu’ya ziyaret16 Mart 2016
Selim TEOG 1’de ilçeler arası birinci oldu12 Şubat 2016
Selim’de sanayi esnafının sorunu çözülüyor!08 Şubat 2016
SELİM, YÜKSEKOKUL İSTİYOR03 Şubat 2016
Kara saplanan balıkçıları vatandaşlar kurtardı31 Ocak 2016
Kaymakam Dolu ödülünü Bakan Ala’nın elinden aldı14 Ocak 2016
KAYMAKAM ERDİNÇ DOLU ‘YILIN KAYMAKAMI’ SEÇİLDİ07 Ocak 2016
Selim muhtarlarından Dolu'ya ziyaret06 Ocak 2016
Meclis Başkanı ve üyelerinden Genel Sekreter Dolu’ya ziyaret06 Ocak 2016
Selim Kaymakamı Erdinç Dolu Kars İl Genel Sekreteri oldu31 Aralık 2015
Kars’ta terör operasyonu: 11 gözaltı17 Kasım 2015
Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun’un Cumhuriyet mesajı30 Ekim 2015
Ak Parti Adayları Selim’de16 Ekim 2015
Kan Davası Barışla Sonuçlandı13 Ekim 2015
Coşkun Altun’a Teşekkür Plaketi01 Ekim 2015
Selim'de PKK'nın Dağ Kadrosuna Malzeme Götüren 3 Kişi Yakalandı30 Ağustos 2015
Selim’in Bozkuş köyünü sel vurdu25 Ağustos 2015
Köylere Taziye Evi ve Kur’an Kursu22 Ağustos 2015
‘Yarınlar Bizim Projesi’ Hedeflerine Ulaşıyor21 Ağustos 2015
Selim Darbogaz’da trafik kazası10 Ağustos 2015
Otomobille ot çektiler!28 Temmuz 2015
Umre Biletini Valinin Elinden Aldı!26 Mayıs 2015
Kars’ta 1 kişi domuz gribi ön tanısıyla gözlem altına alındı27 Mart 2015
Milletvekillerinden Selim’e müjde!05 Mart 2015
Selim okuyor17 Şubat 2015
Ciritin merkezi Selim09 Şubat 2015
Selim’de “Bilge Kadın Güçlü Kadın” projesi07 Şubat 2015
Selim’de “hayat boyu” toplantı31 Ocak 2015
Yıldırım ve Muğlu’dan Umut Işığına destek18 Ocak 2015
Selim’de Entegre Hastanesi30 Aralık 2014
Selim Kaymakamlığından örnek projeler26 Aralık 2014
Selim haberleri22 Aralık 2014
Paylaşmak Aslında Çoğalmaktır01 Aralık 2014
Kardeş Okula ‘Bir Damla Da Sen Ol’03 Kasım 2014
Kars Selim yolunda trafik kazası03 Kasım 2014
Cumhuriyetle yaşıt yaşlılar ziyaret edildi29 Ekim 2014
Gençlerin cirit tutkusu28 Ekim 2014
Selim’de Muhtarlar Yardımlaşma Derneği açıldı23 Ekim 2014
Ankara’da Selim Rüzgârı!23 Ekim 2014
Yeni atanan öğretmenlere “Hoş Geldiniz” kahvaltısı29 Eylül 2014
Kaymakamlar cirit izledi24 Eylül 2014
Anlamlı Günde Anlamlı Yemek19 Eylül 2014
Miniklerin Kaymakam ziyareti17 Eylül 2014
Dolu, köyleri ziyaret etti15 Eylül 2014
Kars’ta çocuk kavgası: 1 ölü, 6 yaralı07 Ağustos 2014
Halk gözünü Bakan’a diker!21 Temmuz 2014
Topçu’ya veda iftarı19 Temmuz 2014
Vali olmak ister misiniz?06 Temmuz 2014
Köylere Hizmet Götürme Birliğine İki Yeni Araç01 Temmuz 2014
Selim Belediye Başkanı KHA’da!29 Haziran 2014
Selim de atlı cirit heyecanı14 Haziran 2014
Selim’de karne heyecanı14 Haziran 2014
Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun, KHA’da01 Haziran 2014
Selim haberleri30 Mayıs 2014
AİLESİNİ DARP ETTİKLERİ LİSE ÖĞRENCİSİNİ KAÇIRDILAR 29 Mayıs 2014
Selim’de ‘Emniyet’li ziyaret28 Mayıs 2014
Selim’de kariyer günleri27 Mayıs 2014
Küçük Ellerden Büyük Eserler22 Mayıs 2014
Selim’de sergi heyecanı19 Mayıs 2014
Nuray Hafiftaş Selimli Anneleri coşturdu12 Mayıs 2014
Haydi Anne Kahvaltıya12 Mayıs 2014
Nuray Hafiftaş 11 Mayıs’ta Selim’de06 Mayıs 2014
Kars Selim Biyogaz Elektrik Santralı Projesi15 Nisan 2014
Hatipoğlu Selimlilerle Buluştu15 Nisan 2014
2014SELİM BÜYÜK OLUKLU KÖYÜ MUHTARI NÜSRET GÜL SEÇİLDİ.31 Mart 2011
Selim’den haber turu25 Mart 2014
Türkiye’nin ilk Biyogaz tesisi Selim İlçesinde kuruluyor18 Mart 2014
Selim’de Çocuk Kütüphanesi Kuruldu28 Şubat 2014
Selim’de eğitim ziyaretleri Vergi Haftası27 Şubat 2014
Kaçak sigara ve esrar operasyonu18 Şubat 2014
Selim’de eğitime destek13 Şubat 2014
Kaymakam Dolu’nun “Hoş Geldin Bebek” ziyaretleri12 Şubat 2014
Dershaneye giden öğrencilerle yemekli toplandı06 Şubat 2014
Kars’ın Selim ilçesinde hırsızlıklar05 Şubat 2014
Kars Ülkü Ocakları’ndan Arpaçay ve Susuz İlçe Teşkilatlarına ziyaret27 Ocak 2014
Karlı zeminde cirit keyfi21 Ocak 2014
Selim’de İdareciler Günü Ziyareti14 Ocak 2014
Engelli evde bakım talebi14 Ocak 2014
Selim’de Yurttan Sesler Projesi hayata geçti12 Ocak 2014
İstanbul’dan Selim’e…06 Ocak 2014
Selim’de Araçlar Dondu05 Ocak 2014
Selim’de İlk Çocuk Kütüphanesi Açıldı03 Ocak 2014
ALİ İHSAN YILDIZ BDP SELİM İL GENEL MECLİS ÜYESİ ADAYI OLDU,02 Ocak 2004
Tipiye rağmen cirit aşkı16 Aralık 2013
SELİM´DE KÜTÜPHANE AÇILIMI14 Aralık 2013
Selim Kaymakamının Koşapınar ziyareti11 Aralık 2013
Kars Valisinin Selim ziyareti11 Aralık 2013
Selim CHP Teşkilatının yeni başkanı belli oldu06 Aralık 2013
Selimli öğrenciler Mecliste12 Kasım 2013
Selim’den haberler29 Ekim 2013
Selim’de 29 Ekim Coşkusu29 Ekim 2013
Selim’de “Hoş geldin Bebek” ziyaretleri22 Ekim 2013
Selim Kaymakamı Erdinç Dolu’nun Akçakale ziyareti22 Ekim 2013
Sunay Gül,Kars Selim İlçesin'den Ak Parti İl genel Meclis üyeliği için Aday Adaylığını Açıkladı,14 Ekim 2013
Selimiye’den Selim’e Er Meydanı01 Ekim 2013
Meme kanserinde erken teşhisin önemi24 Eylül 2013
Selim Kaymakamlığı’nın örnek bir projesi daha hayata geçti24 Eylül 2013
AK Parti heyetinden Kaymakam Evin’e “Hoş geldin” ziyareti12 Eylül 2013
Ağaç kovuğunda bal üretti12 Eylül 2013
Arslan ve Kılıç’tan Kars’a 21 Milyon TL12 Eylül 2013
Toplu sözleşme işçileri sevindiriyor06 Eylül 2013
Selim’de 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu02 Eylül 2013
Okudular kazandılar13 Haziran 2013
Aile Okulu Yılsonu Bilgi Yarışması07 Haziran 2013
Beyaz Bayraklar sahiplerini buldu05 Haziran 2013
Şehit Teğmen Gökhan Yaşartürk Lisesinden Tarihi Canlandıran Tiyatro05 Haziran 2013
Selim Müftülüğü Kur’an Kursu temeli atıldı04 Haziran 2013
Özgün’den muhteşem konser31 Mayıs 2013
Selim’de cami temeli atıldı25 Mayıs 2013
Selim Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergisi22 Mayıs 2013
Müftülük Personeline ‘Gönül Elçileri’ Projesi tanıtıldı20 Mayıs 2013
Selim’de Annelere “Yudum” konseri13 Mayıs 2013
Selim'de Annelere bir Yudum Konser!12 Mayıs 2013
Selim'de Şap Iddiası,10 Mayıs 2013
Selim Ziraat Bankası’nda BTM dönemi07 Mayıs 2013
Selim’de Kaymakam değişikliği24 Nisan 2013
Selim’de semah coşkusu21 Nisan 2013
Selim’de Kutlu Doğum coşkusu17 Nisan 2013
Şiddete toplu isyan16 Nisan 2013
Selim Resim Sergisi açıldı16 Nisan 2013
Selim Kaymakamlığından Okul ve Camilere Meyve Ağacı dağıtımı16 Nisan 2013
Selim Müftülüğü’nden Camilere Ağaç Dikim Kampanyası04 Nisan 2013
Kardeş Okul, Kardeş Kurum04 Nisan 2013
Selim’de Biogaz Tesisi kuruluyor03 Nisan 2013
Selim Müftülüğünden Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına destek 27 Mart 2013
Selim ilçesi Mobese kameraları ile donatıldı13 Mart 2013
Dershane öğrencileriyle buluştular05 Mart 2013
Selim İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Kardeş Okul ziyareti01 Mart 2013
Yeni doğan bebeklere Kaymakam ziyareti27 Şubat 2013
Selimspor’a eşofman desteği27 Şubat 2013
Ata sporu cirit desteklenecek!11 Şubat 2013
Kar üstü yarışlarda düşen düşene11 Şubat 2013
Kur’an Derslerine yoğun ilgi11 Şubat 2013
Mini kırma değirmeni 5 çocuğu evlendirecek07 Şubat 2013
Selim Kaymakamı şehit ve gazi aileleriyle bir araya geldi06 Şubat 2013
Selim Spor Galip03 Şubat 2013
Selim Akçakale’de nefes kesen cirit gösterisi30 Ocak 2013
Selim’de Kadın Yaşam Merkezi açıldı29 Ocak 2013
Kars karayolunda araç kurtarma operasyonu29 Ocak 2013
Kars karayolunda araç kurtarma operasyonu29 Ocak 2013
Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Artırılması Projesi25 Ocak 2013
Memurları taşıyan otobüs buzlu yolda yan yattı24 Ocak 2013
Selim’de hayvanlara yem bırakıldı14 Ocak 2013
Öğrencilere kışlık yardım07 Ocak 2013
Fedakar Öğretmenler Öğrencileri İçin Eşekle Su Taşıyor02 Ocak 2013
Öğrencilere öğretici salon açıldı26 Aralık 2012
Kar üstünde düşe kalka cirit keyfi24 Aralık 2012

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


KAĞIZMAN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN,?

NURİ TURAN: AKP
GÖĞERCİN ARAS: HDP
NEVZAT YILDIZ: MHP
KARARSIZLAR.

Sonuçlar
Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH