sanalbasin.com üyesidir

Bakan Çelik, Göle Kaşar Festivali”nde halay çekti

08 Temmuz 2012
0 Haber Yorum

Bakan Çelik, Göle Kaşar Festivali”nde halay çekti
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 17. Göle Uluslar arası Kültür ve Kaşar Festivaline katılarak halay çekti. Berfo Nineyle de görüşen Bakan Çelik, festivallerin illerin tanıtımında önemli olduğunu söyledi.
 
Ardahan”daki temaslarının ardından Göle ilçesi Ormanlık Festival alanına gelen Çelik, burada 1980 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Cemil Kırbayır”ın annesi Berfo Kırbayır”ı Cemil Kırbayır Kültür Evinde ziyaret ederek bir süre görüştü.
 
Kırbayır”ın kız kardeşi Fatma Kırbayır, Bakan Çelik”ten yardım talebinde bulunarak, “Kemiğimizi versinler. Buna yardımcı olun. Bizde karanlık kalmaması için her yere kadar gittik. Daha gelen neslimiz vardır. Kimse bu kadar şiddet istemiyor. Analar bacılar ağlamasın. Kardeş acısı ateşten gömlektir. Bu kadar yandık yeter. Kimsenin yanmasını istemiyoruz. İçimiz yanıyor. Belki duyarlı olurlar. Öldürüldü. İnkar etmiyoruz. Devrimciydi” diye konuştu.
 
Berfo Kırbayır”da oğlunun cenazesini istediğini belirterek, “Devlet bunu çıkartacak. Kurban olurum. Ben anayım. Ben yanıyorum. Verin benim cenazemi bana” dedi.
 
Daha sonra festivalin yapıldığı bölgeye geçen Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, 17. Göle Uluslar arası Kültür ve Kaşar Festivalinin hayırlı olmasını diledi.
 
Kendisinin de bu yörenin çocuğu olduğunu ifade eden Çelik, “Sizin hemşehriniz olarak sizlere hitap ediyorum. Festivaller son derece önemli. Hem yörenin kültürünün tanıtılması açısından, hem de yörenin imkanları açısından önemli. Kaşar peyniri dediğiniz zaman ben buradan söylemek durumundayım. Kaşar dediniz mi Göle akla geliyor. Bir itiraz olacağını da zannetmiyorum. Bu festivaller ürünlerin tanıtılmasına, hem ilçenin, yörenin daha iyi tanıtılmasına, hem buraları terk edip giden değerli kardeşlerimizin, hemşerilerimizin bu vesileyle tekrar gelip kaynaşmalarına vesile olan, beklide yeni yuvaların kurulmasına vesile olan festivallerdir” diye konuştu.
 
Çelik, bu güzel geleneğin bırakılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Sürdürülmesi gerekiyor. Bizde hükümet yetkilileri olarak valimiz, milletvekilimiz, kamu görevlileri olarak destek sağlamamız gerekiyor. Emeği geçenleri kutlarken, Ankara”da kapımızın size açık olduğunu bilmenizi istiyorum. Derdinizden anlayan, halinizden anlayan, sizinle dertlenen, sizin gibi düşünen, sizin gibi yaşayan arkadaşlarınızın olduğunu unutmayın.”
 
Çelik daha sonra vatandaşlarla halay çektikten sonra festival alanından ayrıldı.
 
Bakan Çelik”e, Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, SGK Başkanı Fatih Acar, İş-Kur Genel Müdürü Nusret Yazıcı da eşlik etti.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)
 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber