BELKİ BİR GÜN

14 Temmuz 2011
0 Haber Yorum

BELKİ BİR GÜN

BELKİ BİR GÜN

 

 

Necmettin TURAN

Emekli Milli Eğitim Şube Müdürü

 

 

            Her insanın gönlünde beklediği bir gün vardır. Adeta o günü dualarımız kabul olduğu gün olarak yorumlarız. Benim beklediğim gün, galiba toplumun yüzde doksanının beklediği gündür. Huzur olsun, insanların yüzü gülsün. Gençlerimiz gelecekleri ile ilgili endişelerinden kurtulsun. O babalar ki bir gün bir iş bulup, akşama evin ihtiyaçlarını temin edip yorgunluğunu atarak çocuklarının yanına dönsünler. Ne zaman? İşte o bir gün. Bu günü okuyanlar da bekliyor. Ya okul harcımı yatıracağım param olsun ya da harç olmasın diye. O bir gün var ya maaşı az memurun, ürünü para etmeyen üreticinin, çocukları işsiz emeklinin velhasıl her günü kağıt üzerine borçlarını yazmakla geçiren, herkesin günü…

            Bu günün gelmemesinde insanların payı olduğu gibi gelmesinde de yine insanlar etkili olacaktır. Ben bunun olmasını, bozulmamış insanların gün geçtikçe artmasıyla çözüleceğine inanıyorum.

            Sophokles’in bir sözü var: “Bozulduğu zaman insandan daha korkunç bir yaratık yoktur.” O zaman caddelere, arka sokaklara bu korkunç yaratıkların çoğalarak dağılmasını önlemek lazım. Bunun çözümünü anlamak için ne bir ekonomist, ne de bir sosyal bilimci olmak gerekmez.

            İşsiz insan ne yapar? İş arar. Bulamazsa çaresiz olur. Adaleti aramış bulamamış olanlar ne yapar? Asi olur. Çocuklarına bakmakla yükümlü bir kadın işsiz ve çaresiz ise birilerinin malzemesi olur. Maddi sıkıntı yaşayan memur cinnet geçirir bazen basında takip ettiğimiz delilikler yapar.

            Kısacası bu korkunç insanlar diye vasıflandırdığımız, Yunan düşünürü tarifiyle insanların mutlu olmasının temin edilmesi gerekmez mi?

            Bununda başta eğitim, sonra ekonomik düzeylerinin yükseltilmesiyle olacağına inanıyorum. Bu acıları kültür düzeyi yüksek insanlar daha çok hisseder. Fethi Gözler’in hazırladığı, Ziya Paşa’nın Terci-i Bend’i ile Terkib-i Bend’i isimli eserinde aynen şöyle diyor: “Allah’ım bu dünyada her bilgili insan, neden akıl belasıyla -akıllı olduğu için- rahattan uzak kalmıştır. Bu gösteriyor ki olgunluk artıkça dertler de artmaktadır.

            O beklediğimiz gün var ya, onu engelleyen olgunlaşmamış insanlar, getirecek olanlar da toplumun dertlerini kendininmiş gibi hisseden olgun insanlardır.

            Belki bir gün gelir ne dersiniz?

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber