BAKAN ARSLAN, BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU ÇALIMA TOPLANTISINA MEMLEKETİ KARS’TA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

04 Mart 2018
0 Haber Yorum

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Asrın Projesi Bakü Tiflis Kars Demiryolu’nun işleyişinin ele alınacağı toplantıda,

Tacettin DURMUŞ / www.kagizmanfm.com

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Asrın Projesi Bakü Tiflis Kars Demiryolu’nun işleyişinin ele alınacağı toplantıda, Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavid Gurbanov ve Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü David Peradze’yi memleketi Kars’ta konuk etti.

Bakan Arslan, beraberinde AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Valisi Rahmi Doğan, İl Başkanı Adem Çalkın, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev ile birlikte, Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavid Gurbanov ve Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü David Peradze’yi Harakani Havalimanında karşıladı.

Üçlü heyet daha sonra Azerbaycan Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in Eski Erzurum Caddesi üzerinde bulunun anıtına geldi. Burada Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev tarafından karşılan heyet anıta karanfiller bırakarak Fatiha okudular.

Ardından da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavid Gurbanov ve Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü David Peradze, gerçekleştirecekleri Bakü Tiflis Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı ile ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulundular.

BAKAN ARSLAN: “BAKÜ TİFLİS KARS PROJESİ, DOĞU İLE BATI ARASINDA, AVRUPA İLE ASYA ARASINDA TAŞIMA KORİDORLARINI KESİNTİSİZ HALE GETİRMESİ ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJEDİR.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakü Tiflis Kars Demiryolu Projesinin Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın birlikte yaptığı çok önemli ve uluslararası bir proje olduğunu söyledi.

Demiryolunun 30 Ekim 2017’de Bakü’de 3 ülkenin cumhurbaşkanlarının katıldığı törenle açıldığını hatırlatan Bakan Arslan: “O günden bugüne kadar projenin daha aktif ve daha verimli çalışabilmesi adına biz zaman zaman bu işin sorumluları olarak bir araya geliyoruz. Bugün de bu anlamda yine Azerbaycan’dan Ekonomi Bakanımız değerli dostum ve hakeza Demiryolu Başkanı ve Gürcistan Demiryolu Başkanıyla Kars’ta bir araya geldik. Bu projenin daha verimli daha iyi çalışabilmesi, üç ülke ilişkilerinin daha da geliştirilebilmesi adına bugün bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın sonucunda da inşallah yine olumlu ve verimli kararlar alacağız. Daha sonra değerli bakanımı ve başkanlarımızı Gürcistan’a yolcu edeceğiz. Orada da yine bu proje ile ilgili görüşmeler devam edecek. Tekrar söylemek isteriz ki Bakü Tiflis Kars Projesi ülkemiz için önemli olduğu kadar Azerbaycan ve Gürcistan için de önemlidir. Doğu ile batı arasında, Avrupa ile Asya arasında taşıma koridorlarını kesintisiz hale getirmesi adına çok önemli bir projedir. Biz bu projeyi üç ülke birlikte daha verimli nasıl kullanabiliriz, bu projeye bağlı olarak diğer projeleri hızlı bir şekilde bitirip, bu projeyi nasıl daha anlamlı hale getiririz onun çalışmalarını yaptık bugüne kadar bundan sonra da yapıyoruz. Aynı şekilde Kars’ta yaptığımız Lojistik Merkez de yine bu projenin bir tamamlayıcısı olacak. İnşallah devamında Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Aliyev’in de olurlarıyla inşallah Kars, Iğdır ve Nahçıvan üzerinden de bir hat yaparak bu hattı daha anlamlı daha verimli getireceğiz onu da bir kere daha vurgulamak isterim. Bu vesileyle tekrar değerli misafirlerimizi, değerli bakanımızı ve değerli başkanlarımızı Türkiye’de ve özellikle Kars’ta ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bu vesileyle de buraya kadar değerli misafirlerimiz gelmişken onlarla birlikte ulu önder Haydar Aliyev’i anmak adına mozolesine çelenk ve çiçek koyduk ve bir Fatiha okuduk, ona da bu vesileyle tekrar rahmet diliyoruz.” Dedi.

MUSTAFAYEV: “BAKÜ TİFLİS KARS PROJESİ, ÖNCELİKLİ OLARAK AZERBAYCAN, TÜRKİYE VE GÜRCİSTAN OLMAK ÜZERE HATTIN GEÇTİĞİ DİĞER ÜLKELER İÇİN DE SON DERECE ÖNEMLİDİR”

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev gazetecilere yaptığı açıklamada Bakü Tiflis Kars Projesinin öncelikli olarak Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan olmak üzere hattın geçtiği diğer ülkeler için de son derece önemli bir proje olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in büstünün Kars’ta olmasının da kendilerini mutlu ettiğini belirten Mustafayev: ”Kars’ta olmaktan son derece mutluyum. Aziz kardeşimiz Ahmet Arslan’a bizi misafir etkileri için teşekkür ediyorum. Azerbaycan’ın Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in abidesini ziyaret ettik. Çok memnunuz ki Kars’ta Aliyev’in hatırası böylesine yüksek seviyede yad olunuyor. Sayın Ahmet Arslan’ın da dediği gibi Bakü Tiflis Kars Demiryolu seferleri başlamıştır. Azerbaycan Türkiye ve Gürcistan devlet başkanlarının katılımıyla açılış yapılmıştır. Bildiğiniz gibi Bakü Tiflis Kars Demiryolu Projesi, Asya’dan Avrupa’ya yüklerin taşınması için, transit yük taşımacılığı için önemli bir güzergâhtır. Bu güzergâhın faydalı bir şekilde hizmet vermesine Azerbaycan büyük önem vermektedir. Bizler bugün Kars’ta bir araya geliyoruz ve Bakü Tiflis Kars Projesninin daha semereli ve daha faal bir şekilde çalışması için yapılaması gerekenleri müzakere edeceğiz. Biz hesap ediyoruz ki Bakü Tiflis Kars Demiryolu çok hayırlı bir projedir ve öncelikli olarak Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ile diğer güzergahta bulunan ülkelere faydası çok büyük olacaktır. Bunun içinde nasıl bir tedbirler hayata geçirmek gerekir bunu bugün Kars’ta konuşacağız. Daha sonrada Azerbaycan’dan bir heyet ile Tiflis’e de gideceğiz. Gürcistan’ın Demiryolları Rehberi de Kars’a geldi. Görüşmelerimiz Tiflis’te de devam edecek. Uluslar arası bir proje olan Bakü Tiflis Kars Demiryolu her üç ülke için son derece önemlidir” dedi.

DAVİD PERADZE: “BAKÜ TİFLİS KARS PROJESİ, YÜK TAŞIMACILIĞININ YANI SIRA HER ÜÇ ÜLKENİN EKONOMİLERİNE BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK"

Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze de açıklamasında, Bakü Tiflis Kars Projesinin yük taşımacılığının yanı sıra her üç ülkenin ekonomilerine büyük fayda getireceğine dikkat çekti.

Üçlü çalışma toplantısının çok yararlı geçeceğini de söyleyen David Peradze: “Ulaştırma Bakanımıza, diğer heyete ve Türk insanlarına çok teşekkür etmek istiyorum, ev sahipliğinizden dolayı ve bu fırsatı bize sağladığınız için. Benden önce de ifade edildiği gibi Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye için beklenen sadece yük taşımacılığında değil, her üç ülkenin de ekonomilerine büyük fayda getireceğine inandığımız bu projeye biz de inandığımızı ifade etmek istiyoruz. Kars’a ilk defa geliyorum bu arada. Türkiye’ye geldim çok çok mutluyum gerçekten bu taraf geldik akşam da ben sizin ev sahibiniz olacağım Gürcistan’da, bunun için de aynı zamanda şeref ve mutluluk duymaktayım. Ülkelerimiz arasında hepimize faydalı olacak bu projeye biz de inanıyoruz. Sadece yük ve yük trafiğiyle değil dediğim gibi ekonomimize katkıda bulunacak bu koridorun üç ülke için de çok yararlı olmasını ümit ediyoruz. Bugün ve yarın yapacağımız bu çalışma toplantılarımızın çok yararlı olacağından eminim ve geleceğe dönük işbirliğimize de katkı sağlayacağına inanıyorum.” Şeklinde açıklamada bulundu.


 

 
Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber