sanalbasin.com üyesidir

Ata sporu cirit desteklenecek!

11 Şubat 2013
0 Haber Yorum

Ata sporu cirit desteklenecek!
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Dün Selim ilçesinde gerçekleşen ata sporu Cirit’e olan ilgi büyük olunca yapılan açıklama da cirit sporcuları ve cirit severler için sevindirici oldu. Geleneksel Sporlar Federasyonu ve Sarıkamış Kaymakamlığı tarafından organize edilen etkinlik her yıl düzenlenecek ve sporu icra edenlere destek artacak.
 
Kars Valisi Eyüp Tepe’nin de eşi Emine Tepe ile birlikte katıldığı atlı müsabaka gösterilerine vatandaşların ilgisi yoğun olunca Vali Tepe, Kaymakam Dolu ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Başkanı Ceylan tarafından sevindirici haber geldi.
 
Kars Valisi Eyüp Tepe ilk olmasına rağmen katılımın yoğunluğuna dikkat çekerek, “Hem at yarışı, hem cirit, hem atlı kızak yarışı olarak İlk defa böyle bir organizasyon yapıyoruz. Buradaki asıl amaç önce bu sporların bilinirliğini sağlamak daha sonra da bunları görsel materyallerle güçlendirmek lazım. Bu sene ilk olduğu için başlangıç itibariyle ufak tefek eksikliklerimiz var ama yine de ben başlangıç olmasına rağmen katılımın son derece iyi olduğunu görüyorum. Bu da demek oluyor ki bu sporlar için gereken altyapı var. Önümüzdeki süreç içerisinde bilindiği üzere bu konuda Selim ilçesi diğer ilçelerimize nazaran daha ön planda ve bu anlamda bir potansiyele sahipler. Öncelikle Selim’den başlamak üzere Kars genelinde bu geleneksel ata sporlarımızı canlandırmak ve halkımızın bu sporlara hak ettiği ilgiyi göstermeleri için bu tip etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz. Bu ilki ve bundan sonra da inşallah devamı gelecek.” diye konuştu.
 
“Geleneksel sporlarımızın halk arasında yaygınlaşması bizim için son derece önemli. Selim ilçesinin bu konudaki duyarlılığı, katılımı ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz, bundan dolayı da çok mutluyuz.” diyen Geleneksel Sporlar Federasyonu Başkanı Dr. Alpaslan Ceylan, “Zaten geleneksel sporların amacı halkın yaşaması, yaşatması ve gelecek kuşaklara aktarmasıdır. Aslında kültür atalardan gelen mirasın geleceğe aktarılmasıdır, Geleneksel Federasyon olarak da bu anlamda geleneksel sporlarımızı sergilemekten oldukça mutluluk duyuyoruz. Kış mevsimi olmasına rağmen karda da geleneksel sporların yapılacağının görülmesi son derece önemlidir. Emeği geçen asbaşkanlara, kulüp başkanlarına, yöneticilere, kurumlara ve sporculara sonsuz teşekkür ediyorum. Burada çok ciddi emeği geçenler oldu. Kars Valisi Eyüp Tepe’nin ziyareti, kaymakamlığımızın yoğun ilgisi bu organizasyonun Selim’de yapılmasının doğru bir karar olduğunu gösteriyor. Ümit ediyorum ki Kars’ta şu anda tek olan kulübümüzün sayısı artırılsın ve gelecekte bu spor dallarında birçok kulübümüz olsun. Çünkü Türk Kültürü’nün Anadolu’ya giriş noktalarından biri Kars’tır. Dolayısıyla bu sporlarımızın bu bölgede yaygınlaşması bizim için çok önemli. Federasyon olarak bu tür organizasyonları yerel yönetimlerle birlikte yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Ceylan; “Yerel yönetimlerin desteği ve federasyonumuzun katkısıyla gerçekleşen bu organizasyonları daha da ileriye taşımak lazım. Gerek valilikler, kaymakamlıklar da önümüzdeki yıl gerçekleşecek programa katkı sağlarlarsa daha güzel ir ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Bu sporu yapan insanları anlından öpmek lazım, takdir etmek lazım. Kendi yemeğinden kestiği paralarla at besliyor, biz de onun için bütün sporcularımıza özen gösteriyoruz, takdir ediyoruz. Devlet desteğiyle, federasyon desteğiyle ve halkın desteğiyle u coşkuyu artırmak lazım. Görüldüğü gibi halkın desteği var, güzel bir görüntüyle karşı karşıyayız ve en önemlisi birçok spor dalında bu görüntüyle karşı karşıya kalmanız mümkün değil. biz de ümit ediyoruz ki halkın içinden çıkan bu geleneksel sporlarımızı çok daha iyi noktalara taşıyacağız.” dedi.
 
Selim Kaymakamı Erdinç Dolu is şunları söyledi; “Bu projeyi ilk olarak valimize sunduğumda çok büyük destek verdi. Bu etkinliğin yapılmasının elzem olduğunu söyledi ve bu yıl ilkini düzenledik. Bugün yaptığımız etkinliği daha kapsamlı yapmak adına, atlı kızak yarışı, atlı okçu yarışı, atlı yarış ve cirit olarak düzenledik. Tabi bu ilk olduğu için eksikliklerimiz olabilir ama katılımın çok olması bizi mutlu etti. Gelecek yıllarda da daha coşkulu, daha fazla katılımın gerçekleşmesi konusunda da ümitliyiz. Ben uçakla seyahat ederken, uçaktaki dergilerde gözüme Selim ile ilgili bir yazı çarptı. O yazıda Selim’de yapılan ciritten bahsediliyor. Bizler de dedik ki madem popüler ve Kars’a özgü bir şey. Biz de bunu yaşatalım istedik ve bunu yaşatmak adına her yıl bu tür organizasyonların yapılması gerektiği düşüncesiyle ilkini başlattık ve devamı gelecek. İnşallah bu spora ait spor kulüplerimizde de artışa gideriz ve ata sporumuzu diğer ilçelere de yayarız.”
(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)
 


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber