sanalbasin.com üyesidir

Arpaçay’ı kaya sardı!

26 Kasım 2013
0 Haber Yorum

Arpaçay’ı kaya sardı!
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ın Arpaçay ilçesinde Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu (BTK) inşaatının devam ettiği Taşbaşı Bölgesinde, yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar sırasında etrafa saçılan dev kayalar ilçeyi susuz bıraktı.
Yüklenici firmaya (BAYÇEL) ait iş makinelerinin çalışmaları sırasında uçurumlardan etrafa yayılan dev kaya kütleleri, Arpaçay’a su taşıyan eski ve yeni su kanallarını tahrip ederek kullanılamaz hale getirdi.
Arpaçay Belediye Başkanı Enver Akkaya; eski ve yeni su kanallarının geçtiği yol güzergâhının da dev kaya kütleleri tarafından tahrip edildiğini belirtti. Akkaya ayrıca bölgeyi ilçeye bağlayan alternatif yolun da her iki yanından geçen su kanallarının çeşitli yerlerden patladığını belirtti. Kışın gelmesine rağmen ilçeye şu anda su verilemediğini dile getiren Başkan Akkaya, yüklenici firma yetkililerinin tüm uyarılara rağmen soruna kayıtsız kaldığını vurgulayarak, durumu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Başbakan Erdoğan’ a bizzat şikayet edeceğini dile vurguladı.
‘’ ARKAMIZDA BAŞBAKAN VE BAKANLAR VAR ‘’
Akkaya, yüklenici firma yetkililerin durumun Kaymakamlığa, Savcılığa ve Jandarmaya da intikal ettiğine dikkat çekerek, firma yetkililerinin Başbakan ve diğer bakanların kendilerinin arkasında oldukları şeklinde tehdit ettiklerini de iddia etti.
Devletin bölgeye çok önemli hizmetler getirdiğini ve Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu Projesini önemsediklerini belirten Belediye Başkanı Enver Akkaya, “Arpaçay ilçemize Taşbaşı diye bilinen bölgeden ‘’cazibeli içme suyu’’ diye tabir edilen, eski ve yeni su kanallarından sağlanmaktadır. Ayrıca her iki su kanalının ortasından geçen alternatif yol bölgeyi ilçeye bağlamaktadır. Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu inşaatı da bu bölgede devam etmektedir. Fakat bu bölgede su kanalı ve yol boyunca devam eden inşaat çalışmaları sırasında, uçurumlardan tonlarca ağırlıkta olan dev kaya kütleleri yola ve su kanalı üzerine düşmektedir. Bu nedenle düşen kayalar yolu da tahrip edip kullanılamaz hale getirdiği gibi eski ve yeni su kanallarını da patlattı. Şu anda bölgede en az 20 yerde patlak meydana geldi ve şu anda ilçem Arpaçay susuz kaldı. Durumu aylardan beridir yüklenici firma yetkililerine bildirmememize rağmen kayıtsız kalarak belediyemizin uyarılarını hiçe saydılar. Burada yaşananlar jandarma ve belediyemizin ilgili birimleri tarafından tespit edilip tutanak tutularak Kaymakamlık ve Savcılık makamına intikal ettirildi. Ama tüm uyarılara rağmen firma yetkilileri uyarılara kayıtsız kalarak, mahkeme süreci başlatılarak sonucun beklenmesi şeklinde bizlere açıklamada bulundular. Şimdi kış yaklaşıyor ve kar yağacak, ilçeye su verilemiyor. Mahkeme ne zamana kadar sonuçlanacak? İlçemiz susuz mu kalsın? Acaba bu firma, devlete bedava mı çalışıyor?  Firma yetkilileri bizi “Bizim arkamızda Başbakan, Ulaştırma Bakanı ve diğer Bakanlar var.” şeklinde tehdit ediyorlar.” Dedi.
‘’ BÖLGENİN ELEKTRİKSİZ KALMASI DA SÖZ KONUSU ‘’
Öte yandan Başkan Akkaya ve bölge halkı, aynı bölgede bulunan Çıldır Gölü’nden Çıldır Hidro Elektrik Santraline su taşıyan kanalın da aynı riskle karşı karşıya olduğunu da söylediler. Çıldır’da ki Hidro Elektrik Santralinin ZORLU Grubu’ na ait olduğunu bildiren Akkaya  “Arpaçay’a su taşıyan yol ile birlikte eski ve yeni su kanalarının yanı sıra gölden Çıldır HES’e su taşıyan kanallarda aynı güzergah üzerinde bulunuyor. Yüklenici firma çalışmaları sırasında meydana gelen aynı riskler, su kanalını da tehdit ediyor. Su kanallarının da aynı şekilde tahrip edilmesi durumunda ilçe ve bölgedeki köylerimiz elektriksiz de kalabilir.” dedi.
‘’ PATLATILAN DİNAMİTLER, EVLERE ZARAR VERİYOR ‘’
Ayrıca Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu inşaatın devam ettiği bölgelerde yapılan yer altı çalışmaları sırasında patlatılan dinamitler nedeniyle köylerde birçok evin zarar gördüğünü ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı köylüler, zararlarının tanzim edilmediğini aktardılar.
(TD-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber