sanalbasin.com üyesidir

Arpaçay’da komşuluk örneği

03 Haziran 2014
0 Haber Yorum

Arpaçay’da komşuluk örneği
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

KOMŞULUK ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
Kars’ın Arpaçay ilçesindeki kamu kurumlarının vatandaşla olan diyalogunu geliştirerek “komşu” olmalarını amaçlayan Komşuluk Projesi kapsamında kutlanan Komşuluk Haftası, kurum amirleri ve görevlilerce yapılan ev ziyaretleriyle devam ediyor. Hane ziyaretleri devam ederken komşuluğun amacına uygun  insani ve sosyal bir çevre oluşturmak için gerekli rehberlik çalışmaları yapılıyor.  Proje kapsamında kurum amirlerinden oluşan bir çalışma grubunun tespit ettiği ilçede ikamet eden ve en dezavantajlı gruplardan olan 78 aile ile irtibat kuruldu.
21 Mayıs’ta açılış programıyla start alan ve yıl boyunca uygulanacak proje kapsamında, hafta boyunca kurum amirleri ve memurlar tarafından ilçe merkezi ve köylerde bulunan özellikle bakıma muhtaç, yaşlı, sağlık sorunları yaşayan vatandaşları evlerinde ziyaret edilerek ihtiyaçları, dilekleri ve şikayetleri dinlendi. Komşuluk havasında geçen ziyaretlerde vatandaşların herhangi bir nedenle yetkililere iletemediği sıkıntıları, tavsiyeleri tek tek not alınırken, ilk kez böyle bir ortamla karşılaşan  vatandaşlar da son derece sıcak ve samimi  geçen ziyaretlerden oldukça memnun kaldı. Yaşlı teyzeler, amcalar ya da çocuklar kendilerini ziyarete gelen görevlileri görünce kimi zaman neşelenirken, yapılan ziyaretlerde yaşanan hayat hikayeleri ile bazen de duygu dolu anlar yaşandı. Komşuluk Haftası kapsamında bu yıl slogan olarak belirlenen “Komşuluk Paylaşmaktır” teması ile okullarda düzenlenen yarışmalar ve komşuluğun kültürümüzdeki yeri Arpaçay’da gündem konusu olarak işlendi.
Proje ile ilgili olarak Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem; son yıllarda komşuluk ilişkilerinin yüzeysel bir hal almasından dolayı bu samimi ve güzel kültürün yeni  yetişen nesillerimize aktarılması amacıyla gerçekleştirilen projeden almış oldukları tepkilerin son derece güzel olduğunu ifade etti.  Komşuların kültürümüzde çocuklarımızın büyümesine tanıklık eden, iyi günlerimizde ve zor anlarımızda her daim kapısını çaldığımız, kimi zaman teyze, amca, abi, abla olarak adlandırdığımız, yeri gelince canımızı malımızı emanet ettiğimiz kişiler olduğunu belirtirken; bu kültürün devam ettirilmesinde gerek kamu kurumlarımız, gerek esnafımız, gerekse de sokakta bulunan vatandaşımızın üzerine düşeni yapmalarının önemli olduğunu söyledi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS / ARPAÇAY (KHA)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber