sanalbasin.com üyesidir

Arpaçay’da Kuduz Vakası

17 Eylül 2014
0 Haber Yorum

Arpaçay’da Kuduz Vakası
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars Arpaçay İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerine gelen bir ihbar değerlendirilerek ilçeye bağlı Bahçeler Mahallesindeki bir evde kuduz vakası şüphesiyle inceleme başlatıldı.
Yapılan incelemeler neticesinde 16 Eylül 2014 günü bir adet büyükbaş hayvanda kuduz vakası olduğu tespit edildi. Bahçeler mahallesi aynı gün İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararı ile tamamen karantinaya alınarak, tüm hayvan giriş-çıkışları yasaklandı.
Konuyla ilgili olarak İlçe Toplum Sağlığı Merkezi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri şu tedbirleri aldı:
1- Erzurum Veteriner Araştırma Laboratuvarından alınan test sonuçlarında kuduz virüsü tespit edilen hayvan leşleri idari ve fenni tedbirler alınarak derhal gömülmüştür.
2- Kuduz vakasının görüldüğü Bahçeler Mahallesinde köpek, kedi, sığır, koyun, keçi ve at gibi evcil hayvanların aşılama işlemleri tekrardan başlatılmıştır.
3- Vakanın görüldüğü mahallede idari ve tıbbi tedbirler alınarak karantina alanı tüm mahalleyi kapsayacak şekilde genişletilmiştir.
Arpaçay Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın bu hastalığa karşı aşılama yapılmayan hayvanlarını bir an önce aşılatmaları ve kendileri ile çocuklarını şüpheli hayvanlardan uzak tutmaları gerekmektedir. Ayrıca şüpheli durumların vakit kaybetmeksizin Toplum Sağlığı Merkezi ya da ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir.” denildi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber