sanalbasin.com üyesidir

Arpaçay’da Kuduz Hastalığı ile Mücadele Sürüyor

13 Temmuz 2014
0 Haber Yorum

Arpaçay’da Kuduz Hastalığı ile Mücadele Sürüyor
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Geçtiğimiz günlerde Kars’ın Arpaçay İlçesine bağlı Tomarlı Köyünde meydana gelen kuduz vakası sonrası ilçe genelinde başlatılan kuduz aşılamaları ve bilgilendirme kampanyaları devam ediyor. Yapılan duyuru, bilgilendirme ve birebir görüşmeler sonucu son olarak hayvanlarında gözlemledikleri anormal durumları ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerine bildiren vatandaşlardan gelen ihbarlar sonucu yerinde tespitler yapılarak ilçeye bağlı Bahçeler Mahallesinde de kuduz vakası tespit edildi.
Her bildirime anında müdahale edip gerekli önlemleri alan uzman ekipler tarafından, yapılan ihbar neticesinde aynı gün  içerisinde gelen ihbar üzerine hayvanın bulunduğu hanede yapılan kontroller ve hayvandan  alınan numunelerin Erzurum Araştırma Laboratuvarında tetkiki sonucu Bahçeler Mahallesinde kuduz vakası tespit edildi. Yapılan testler sonucunda hayvanın kuduz olduğunun tespit edilmesiyle ilçede yeniden sağlık tedbirleri alınarak bazı bölgeler tekrardan karantinaya alındı. İlçe genelinde köy ve mahallelerde acilen başlatılan kuduz aşılamaları ile köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar aşılanmaya başlandı. Diğer taraftan risk altında bulunan aileler ilçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından aşılanırken vatandaşların toplu halde bulunduğu yerlerde bilgilendirme toplantıları yapılmaya başlandı ve sokakta başıboş dolaşan hayvanlara yaklaşılmaması gerektiği konusunda vatandaşlar uyarıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem; vakaların görüldüğü tüm yerlerde gerekli tedbirlerin alındığını, yaklaşık bir ay önce ilçe genelinde kuduz aşılama kampanyası yaptıklarını ancak bazı kişilerin 2,5 TL olan aşı bedelini vermekten imtina ettiği için ya da hayvanını gizlediği için aşılama yapılamadığını, bunun da risk oluşturduğunu ifade ederek, çocukların ve insanların güzel havalarda dışarıda dolaştıklarını ve başıboş gezen sokak hayvanlarının ciddi risk oluşturduğunu belirtti. Özellikle köylerden ve çevre ilçelerden bakmadıkları hayvanlarını geceleri ilçe merkezine gizlice bırakan vatandaşlar olduğunu ifade eden Erdem, ciddi tehdit oluşturan bu gibi durumlar için gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını ancak vatandaşların da ekiplere yardımcı olması gerektiğini söyledi.    
Kaymakamlıktan yapılan açıklamada "Kendilerinde, yakınlarında ya da hayvanlarında anormal bir durum tespit eden vatandaşlarımızın derhal Toplum Sağlığı Merkezi ya da ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmaları gerektiği hususunda vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz." ifadesi kullanıldı.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber