Arpaçay Koçköy Göleti İnşaatında çalışmalar devam ediyor

02 Mayıs 2018
0 Haber Yorum

DSİ Kars’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Volkan KARABAĞ /kagizmanfm

Kars’ta son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Kars’ta tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kars’ın da nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Çalışmaları devam eden Kars-Arpaçay Koçköy Gölet’inin tamamlanması ile depolanacak su ile 16 bin 370 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. İş kapsamında Dolusavakta 501 metreküp beton, Kondüvide 333 metreküp beton imalatı gerçekleştiril olup ayrıca 51 bin 551 metreküp dolgu imalatı tamamlanmıştır.” dedi.

Temelden yüksekliği 16 metre olan ve 129 bin 597 metreküp su biriktirme hacmine sahip Kars-Arpaçay Koçköy Gölet’inin 2018 yılı içerisinde tüm imalatlar tamamlanarak su tutulmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Murat Acu, “Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 10 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.” ifadesini kullandı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü: “Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

kars-arpacay-kockoy-goleti-insaatinda-calismalar-devam-ediyor-(1).jpgkars-arpacay-kockoy-goleti-insaatinda-calismalar-devam-ediyor-(2).jpgkars-arpacay-kockoy-goleti-insaatinda-calismalar-devam-ediyor-(3).jpgkars-arpacay-kockoy-goleti-insaatinda-calismalar-devam-ediyor-(4)-001.jpg

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber