sanalbasin.com üyesidir

Ardahan’da bahar yüzünü gösterdi

11 Nisan 2014
0 Haber Yorum

Ardahan’da bahar yüzünü gösterdi
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Yılın yaklaşık yedi ayını çetin kış şartları altında geçiren Ardahan’a soğuk günlerin ardından bahar geldi. Bahar mevsimiyle birlikte karlar eriyerek, meralar yeşillendi. Kazların kuluçkaya yattığı Ardahan’da, Kura Nehri, Çıldır ve Aktaş Gölleri’nin buzları çözüldü. Erken gelen Leylek ise yuvasını tamir etti.
Doksanlı yıllara kadar kar esareti altında kış mevsimi yaşayan Ardahan, son yıllarda faaliyete geçen barajlar ve Hidro Elektrik Santralleri ile dünyada bir sorun haline gelen küresel ısınmaya bağlı olarak çetin kış şartlarını üstünden attı. Yılın yaklaşık yedi ayın da kar ve soğuk çilesi çeken Ardahan, son yıllarda ki mevsimsel değişikliklere bağlı olarak, bu yıl yaklaşık beş ay boyunca soğuk ve ayazın etkisi altında kaldı. Kış mevsimi boyunca hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Ardahan’a bahar mevsimi geldi. Karların erimesiyle birlikte yeşil çimler gün yüzüne çıktı. 21 Mart itibariyle havaların ısınmasına bağlı olarak vatandaşlar atlar ve büyük baş hayvanlarını meralara bıraktı. Kura Nehri, Çıldır ve Aktaş Gölleri’nde buzlar çözüldü, kazlar ise kuluçkaya yattı. Ardahan’a erken gelen Leylek ise soğuktan üşüdü.
KURA’NIN BUZLARI ÇÖZÜLDÜ
Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceleri görmesi sonucu yüzeyi buz tutan Kura Nehri’nin buzları çözüldü. Göle ilçesi sınırlarında doğarak Ardahan’dan geçen, Gürcistan ve Azerbaycan topraklarından da geçerek hazar Denizine dökülen Kura Nehri, buzların çözülmesiyle birlikte balıkçıl kuş türlerine ev sahipliği yapmaya başladı. Kura Nehriyle birlikte buz tutan Çıldır ve Aktaş Gölleri’nde de buzlar çözüldü. 
KAZLAR KULUÇKADA
Yöre halkının kışlık yiyecek olarak yetiştirdiği ve yörenin en önemli kışlık yiyeceklerinden olan kazlar, güneş ışınlarının etkisini hissettirerek yeryüzüne vurmasıyla birlikte kuluçkaya yattı. Yaklaşık 40 gün kuluçka döneminin ardından kaz yavruları da yumurtalardan çıkmaya başladı. Kazlar yaz mevsimi boyunca doğal otlarla beslenecek, Ekim ayının başlarında ise  yaklaşık bir ay boyunca besiye alınacak ve göğsü buza değince kesime girecek. Kesilip temizlendikten sonra sonbahar soğuklarında kurutulacak olan kazlar, kışın sofralarda ki yerini alacak.
BUZAĞILAR BAHARI BEKLEDİ
Yaz mevsiminde geniş meralarda beslenen sığırların, kışın kapatıldıkları ahırlarda dünyaya getirdikleri buzağılar, dışarıya bırakılmak için baharı bekledi. Havaların ısınması ve meraların yeşillenmesine bağlı olarak yavru buzağılar önce ayaklarından bağlanarak dışarı bırakılacak, dışarıya alışan buzağılar daha sonra toplu halde meralarda otlatılacak.
LEYLEKLER GELDİ
Baharın müjdecisi olan Leylek, bu yıl erken geldiği Ardahan’da üşüdü. Havaların önce ısınması ve sonrasından tekrar soğumasıyla erken gelen Leylek, yuvasını onararak, yavrularını dünyaya getirmek için havaların ısınmasını bekledi.
TOHUM SERPME HAZIRLIĞI
Baharın gelmesiyle birlikte Ardahan’da tarım çiftçisi ekin hazırlığına başladı. Toprağın kurumasıyla birlikte tohumların serpileceği tarlalarda gübreleme faaliyeti yapan çiftçiler, mazot ve gübre ihtiyaçlarını karşılayarak traktörlerinin bakımını yaptırdı. Havaların iyice ısınması ve toprağın kurumasıyla birlikte Ardahanlı çiftçiler bismillah diyerek, tarlaya tohum atacaklar.
(DA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - DİNÇER AKTEMUR
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber