Ankara Kızılay'da patlama

20 Eylül 2011
0 Haber Yorum

Ankara Kızılay'da patlama

Ankara'nın Kızılay semtinde park halindeki araçta şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 3 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayın terör saldırısı olduğunu duyurdu.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'da bugün meydana gelen patlamanın, terör eylemi olarak değerlendirildiğini bildirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Bugün saat 11.00-11.30 sularında Ankara ili Çankaya ilçesi Kumrular Caddesi üzerinde bir araç içerisine yerleştirilen parça tesirli bir bombanın patlatılması sonucu henüz kimlikleri tespit edilemeyen birisi bayan 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3'ü ağır toplam 34 vatandaşımız yaralanmıştır. Patlamanın etkisiyle çevrede bulunan araç ve binalar zarar görmüştür. 

Araç ve yaya trafiğinin yoğun olarak yaşandığı bir bölgede parça tesirli bir bombanın patlatılması suretiyle büyük can ve mal kaybına neden olacak bir eylemin yapılması, terör eylemi olarak değerlendirilmiştir.” 

Açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturmaya başlandığı, soruşturmanın CMK'nın 250. maddesi kapsamında görevli Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütüldüğü belirtildi.

BAKANDAN TERÖR AÇIKLAMASI
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Kumrular Sokak’ta yaşanan patlamanın büyük ihtimalle bir terör saldırısı olduğunu, 06 BS 099 plakalı, 13 Eylül’de noter devri yapılmadan satılmış bir araçtan meydana geldiğini kaydetti. Şahin 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı “kınadıklarını” söyledi. 

Patlamanın üzerinden 4 saat geçtikten sonra ilk resmi açıklamayı yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin olayın ilk bulgularını açıkladı. Patlamanın ardından 5 dakika içerisinde polisin ve itfaiyenin olay yerine intikal ettiğini ve incelemelerin devam ettiğini belirten Şahin, “Patlamanın ilk belirlemelere göre orada park eden araçlardan 06 BS 099 plakalı Laguna marka bir araçta şiddetli bir şekilde meydana geldiği diğer araçlarda da yakıt cinsinin LPG olmasına bağlı olarak tüplü olması nedeniyle diğer araçlarda da patlamalar meydana geldi” diye konuştu. Bakan Şahin söz konusu araçla ilgili olarak “Bu araç da LGP’li ilk bilgilere göre. Araç 13 Eylül’de devri alınmadan satın alınmış, parası verilerek satın alınmış bir araç. Ama henüz Noter devri yapılamamış” bilgisini verdi. 

5'İ AĞIR 15 KİŞİ YARALI
Olayın ardından 15 vatandaşın yaralandığını ve 5 vatandaşın durumunun ciddiyet arz ettiğini belirten Şahin, yaralı vatandaşların tedavilerinin devam ettiğini söyledi. Şahin olay yerine Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın da intikal ettiğini belirterek, “Onlar incelemelerini yapıyorlar. Olay yeri kendilerine terk edildi. Yaptıkları incelemede bina içi incelemede sokakta ve caddede can kaybı daha doğrusu bir kaybımız kayıp vatandaşımız yoktu. Ancak binaların içinde yaptıkları incelemelerde aramalarda adli makamların yani Ankara Savcılığının, intikal eden ön bilgilere göre 3 adet maalesef vatandaşımızın patlamadan dolayı can kaybına maruz kaldığı bilgisi var elimizde” diye konuştu. 

'TERÖR SALDIRISI'
Şahin Almanya’dan Cumhurbaşkanı Abdullah terörü lanetleyen ifadelerle saldırıyı kınaması konusunda da “son derece yerinde bir tepkidir” değerlendirmesini yaptı. Bunun bir terör saldırısı olduğu konusunda çalışmaların netlik kazandığına işaret eden Şahin, “Terör saldırısı olma ihtimali yüksek ama ayrıca görgü tanıklarının bir ifadesi var. Elinde tüple dışarıya çıkan bir şahıstan bahsediliyor. Onun üzerinde de duruluyor şu anda. ,eğer o olasılık ki zayıf bir olasılık gibi gözüküyor. Tüketilirse o zaman terör olayı şeklide kendini gösteriyor bu saldırı” dedi. 

'ONLAR İÇİN BEBEK, YAŞLI AYRIMI YOK' 
Saldırganların hedefinin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine ise Bakan Şahin şunları söyledi: 

“Hedefi tabi eylemi yapan en iyi bilir. Ama bu eylemi yapanların hedefini ancak şimdilik tahmin edebiliyoruz. Kamera kayıtları inceleniyor. Henüz sonuçlanmadı incelemelerin sonucuna ulaşılamadı. Onlar takip ediliyor. Hedef gözetmeden yapılan bir hedeftir. Terörün ki terör saldırısı onun için herkes hedef. Onlar için bebek, yaşlı, polis, vatandaş ayrımı yok. Onlar için bir yerde Türk milletinin tamamı hedef. Türkiye hedef. Çalışma olayın aydınlatılmasına yönelik yürütülüyor. Şimdi olayın olduğu yer neticede Kumrular caddesi üzeri. Araç parkının çok yoğun olduğu bir yer. İnsan hareketinin de yine yoğun olduğu bir yer. Patlama ile daha çok insana zarar verme hedefinin gözetildiği gözüküyor. Onun dışında başka bir amaç düşünülmüyor."

İSTİHBARAT BİRİMLERİ UYARMIŞTI 
Emniyet Genel Müdürlüğü, son dönemde PKK7ya yönelik operasyonların artması üzerine, geçtiğimiz hafta gizli bir genelgeyle il emniyet müdürlüklerini olası saldırılara karşı uyarmıştı. Terör örgütü PKK'nın büyük kentlerde "ses getirecek" eylem hazırlığında olduğu ifade edilen gizli yazıda, özellikle halkın yoğun olarak bulunduğu kent merkezlerinde şüpheli araç ve kişiler üzerinde aramaların yoğunlaştırılması istendi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Harekat Daire Başkanlığı ve istihbarat birimlerince ay başında yapılan bilgilendirmede, "Terör örgütüne yönelik, sınırda ve sınır ötesinde yapılan operasyonlar" nedeniyle tedbir alınması istendi. 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen gizli uyarı yazısında, terör örgütünün büyük kayıplar verdiği, bu nedenle "intikam" için özellikle büyük kentlerde bombalı saldırıya hazırlandığı yönünde istihbaratlar bulunduğuna dikkat çekildi. 

Bölücü terör örgütünün daha önce de kent merkezlerinde bombalı araç ve intihar saldırıları gerçekleştirdiğinin de hatırlatıldığı yazıda, şüpheli her araç ve kişilerin bu yönde incelenmesi istendi. Halkın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, alışveriş merkezlerinde, kamu ve güvenlik birimlerinin binalarında giriş çıkışlarında aramalara ağırlık verilmesi istenen yazıda, elde edilen tüm istihbaratlarında "ilgili amirlerle ivedi olarak paylaşılması" istendi.


BASINA TEPKİ GÖSTERDİ
Patlamanın ardından Terörle Mücadeleden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Alaattin Yüksel de olay yerinde incelemeler yaptı. Televizyonların bu sırada büyük bir felaket senaryosu yarattığını dile getiren Atalay, şunları kaydetti: 

“Daha bende bile hiçbir bilgi yokken abartılı haberler veriliyordu. Kendi ellerinde de hiçbir bilgi yok. Bir patlama duyuldu geride dumanlar gördüler ama öyle senaryolar yazdılar ki... Felaket senaryoları yazmada bizim basınımız birebir maşallah... Lütfen bunu yapmayın. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de zaman zaman kimi terör olayları, kimi adi olaylar olabilir ama bunların daha esasını öğrenmeden hiçbir bilgi gelmeden toplumda nasıl duygulara sebep olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Biz bilgi vermekte gecikmedik ama daha hiçbir bilgiye ihtiyaç duymadan bu yorumlar yapılıyor. Ben kendim geldim, gelmekte de acele etmedim, yanıltıcı bilgi vermemek için. Geçmiş olsun inşallah can kaybımız olmaz.”

Olayı hassasiyetle takip ettiklerini bildiren Atalay, “Olayla ilgili bütün yetkililerimiz çalışıyor. Olayın sebebi bizim için çok önemli onu da en kısa süre içerisinde inşallah açıklarız” dedi.

TERÖR SAVCISI OLAY YERİNDE
Patlamanın etkisiyle Kumrular Caddesi'ndeki bazı binalarda da hasar meydana geldi. Patlamada yaralananların Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiği bildirildi. Olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, terör soruşturmalarını yürüten özel yetkili savcı ile birlikte olay yerine geldi.

BÜLENT ARINÇ: BOMBA TESPİT EDİLMİŞ 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bize patlama oldu diye bilgi geldi. Aracın içinde bomba olduğu tespit edilmiş” dedi. Arınç, yaptığı açıklamada, Ankara'daki patlamaya ilişkin konunun önüne not olarak geldiğini söyledi. Arınç, “Sanıyorum Kumrular Sokak'ta, yani Başbakanlığa yakın bir yerde bir araçta patlama olmuş ve bu patlamada ağır yaralılar olduğunu arkadaşlarım bana haber veriyorlar” dedi. 

Bir gazetecinin, “Olay size ne olarak geldi” sorusu üzerine Arınç, “Patlama oldu diye geldi. Patlama sonucunda araç yanmış, içinde bomba olduğu tespit edilmiş veya biliniyor. Beşir Atalay, sanıyorum bu konuda daha açıklayıcı bilgi verir” diye konuştu.

ANKARA VALİSİ: GÖRGÜ TANIĞI 'TÜP' DEDİ
Bölgede incelemelerde bulunan Ankara Valisi Alaattin Yüksel ise, "Görgü tanığı patlamaya tüpün yol açtığını söyledi. Bomba ihbarı yapılmadı. Ne öğrenirsek halkımıza açıklayacağız" dedi. 

Vali Yüksel, şöyle konuştu: 

“Olayın niteliği hakkında tam detaylı bilgi veremem. Şu anda Ankara Emniyet Müdürlüğünün bütün teknik birimleri alanda çalışma yapıyor. Caddede gördüğünüz gibi çok sayıda park eden araç var, altlarında paketler, bir takım çöp paketleri de var. Köpekler dahil bütün teknik birimler onlar üzerinde inceleme yapıyor. Şu anda hemen hemen çalışmalar büyük ölçüde tamamlanmak üzere. Cumhuriyet Savcılığının da biraz sonra konuyla alakalı olarak bir yazılı açıklama yapacağını Sayın Başsavcımız söyledi.” 

Yüksel, bir gazetecinin “İlk bulgular neyi işaret ediyor?” şeklindeki sorusunu yanıtlarken, konu hakkında yorum yapamayacağını ifade etti. Yüksel, şöyle devam etti: 

“Ancak olay mahallinde şu anda diğer teknik birimler görgü şahitlerini de dinliyorlar. Bir görgü şahidi, dönerci ve telefoncu dükkanından yanan bir tüpün dışarıya atıldığını ve oradaki bir aracın o tüple patladığını ve diğerlerinin de bu yangından, bu patlamadan zarar gördüğünü ifade ediyor. Ancak, Ankara Emniyet Müdürlüğü tüm ekipleriyle gerekli araştırmaları yapacak. Ancak şunu bilin, Ankara kamuoyunu ve Türk kamuoyunu bütün gelişmeler hakkında ileri saatlerde daha net bilgilendirme imkanımız olacak.”

'İKİNCİ BİR İHBAR ULAŞMADI'
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, “şüpheli bir kadının gözaltına alındığı yönünde iddialar bulunduğunun” belirtilmesi üzerine, şu anda bu konuyla alakala başka bilgi veremeyeceğini söyledi. Yüksel, basının da bu konuyla ilgili önemli bir görev yerine getirdiğini belirterek, basından, Ankaralılardan, Türk halkından saklayacak hiçbir şeyleri olmadığını, bütün gelişmeleri paylaşacaklarını ifade etti. 

Bir soru üzerine Yüksel, “Bu caddenin tamamında sağlı sollu araçlar park ediyor. Altlarında çöp paketleri ve benzeri naylonlar var. Arkadaşlarımız elbette patlamadan sonra çevrede güvenlik tedbirlerini aldılar ve gördükleri her paketle ilgili bomba imha uzmanları gerekli çalışmalarını yaptı, yapmaya devam ediyor” dedi. Kaymakamlığın yakınındaki ilköğretim okulunu da yarım gün tatil ettiklerini, çocukları evlerine gönderdiklerini belirten Yüksel, caddenin tamamında, patlamanın olduğu yerlerde güvenlik ekiplerinin detaylı çalışma yapmaya devam ettiğini söyledi. 

İkinci bir ihbar olup olmadığı yönündeki soru üzerine Yüksel, kendilerine ikinci bir ihbarın ulaşmadığını belirtti. Bir gazetecinin “Bundan sonra risk yok diyebilir miyiz?” sorusuna karşılık Yüksel, kısa süre içinde bir açıklama daha yapacağını söyledi.

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI: BİR BİNADAN TÜP ATILMIŞ 
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da Kızılay Kumrular Sokak'taki patlamada yaşamını yitiren vatandaşların olmadığını açıkladı.

Tanık, olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, aldığı bilgiler dahilinde ölü olmadığını, yaralıların olduğunu belirtti. Tanık birkaç ciddi sayıda yaralı vatandaşın bulunduğunu, bazı vatandaşların vücutlarından kopan parçaların bulunduğunu kaydetti. Çankaya Belediye Başkanı patlamanın sebebi hakkında ise, "Şu anda kesin olarak o konuda bir görüş bana resmi kurumlar tarafından açıklanmadı. Ama söylenen görgü tanıklarından ve bizim zabıta elemanlarımızın da bilgilenmesi çerçevesinde bize ulaşan bina içerisinden yanan bir tüpün atıldığı ve onun tüpgazlı bir başka aracın üzerine düşüp onu da patlattığı yönünde bir söylem var. Ama bu tür kritik olaylarda görgü tanıkları gerçekten neyi tam gördüler anlamak mümkün değil. Sayın Emniyet Müdürümüzden bilgi istedim o da benimle birlikte bilgi toplamaya çalışıyor. Görevliler işinin başındalar" diye konuştu.

GÜL: SALDIRIYI LANETLİYORUM
 
Cumhurbaşkanı Gül, Ankara'da meydana gelen patlamayla ilgili olarak ''Patlamada hayatını kaybedenler var, başsağlığı diliyorum. Saldırıyı lanetliyorum''

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile geldiği Osnabrück Belediye Binası'nda bir konuşma yaptı. Konuşmasının başlangıcında, Berlin'den Osnabrück'e gelmeden önce üzücü bir haber aldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “İnsanlıktan hiç nasibini almamış insanların, sivil insanlara karşı nasıl terör uyguladığını ve Ankara'da bir saldırı yaptıklarını öğrendim. Hayatını kaybedenler var. Onlara başsağlığı diliyorum ve bu terörü şiddetle ve nefretle telin ediyorum” diye konuştu.

'KESİF BİR DUMAN VARDI'
Görgü tanıkları ilk patlamanın çok şiddetli olduğunu ve ardından çok kesif bir duman bulutunun bölgeyi sardığını belirtti. Ard arda meydana gelen patlamalarla karşı caddede bulunanların da yaralandığını ifade etti.  

POLİS KAYNAKLARI: PATLAMA BOMBADAN KAYNAKLANDI
Patlamanın ardından emniyet güçlerinin çalışmaları sürerken, henüz patlamanın nedeni hakkında net bir açıklama yapılmadı. Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, patlamanın bombadan kaynaklandığının belirlendiği öğrenildi.

2 KİŞİ GÖZALTINDA
Ankara Kızılay'da meydana gelen patlamanın ardından polis ekiplerinin araştırmaları sürerken, Ankara Garı'nda sakal tıraşı olup, üzerini değiştirdikten sonra kentten ayrılmaya hazırlanan bir şüpheli gözaltına alındı. Olaydan yarım saat sonra görgü tanıklarının ifadesine göre telaşlı bir şekilde gara gelen bir kişi, sakal tıraşı olduktan sonra tuvalette üstündeki kıyafetleri değiştirmeye başladı. Şüpheli, kendisini takip eden polis ekipleri tarafından bu sırada gözaltına alındı. Tunceli'ye gitmeye hazırlandığı belirlenen şüpheli, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüphelinin, 'terör eylemlerine katılmak' ve 'dolandırıcılık' suçlarından poliste kaydı bulunduğu öğrenildi. Böylece olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 2'ye çıktı.

 

Haber:Kagizmanfm  Ayhan Kurt  Ankara

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber