Akyaka’da teröre tepki yürüyüşü

11 Eylül 2015
0 Haber Yorum

Akyaka’da teröre tepki yürüyüşü

Kars’ın Akyaka ilçesinde bir araya gelen vatandaşlar teröre tepki yürüyüşü ve basın açıklaması yaptı. Jandarma komutanlığı ve Emniyet müdürlüğü önünde asker ve polislere sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar, tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu, gür bir sesle istiklal marşını okudu.
Kars’a 60, Ermenistan sınırına 10 kilometre mesafede bulunan Akyaka ilçesi bugün, şehitleri için ayaklandı. “Teröre lanet, asker ve polisine sahip çık” yürüyüşü için ilçe meydanındaki Atatürk anıtında toplanan yaklaşık 400 kişi şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra gür bir sesle İstiklal marşı’nı okudular. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Her Türk asker doğar”, “Asker ve polisine sahip çık”, “Vatan sana canım feda” sloganları eşliğinde Türk bayraklarını dalgalandıran Akyakalılar, terörü tepkilerini de gür seslerle dile getirdiler. 7’den 70’e, kadın erken, yaşlı genç hatta çocuklar bile ellerindeki bayraklarla yürüyüşe katıldı. Bir kadının basın açıklaması öncesinde yaptığı konuşma herkesi duygulandırdı. Kadının, “Biz artık televizyon bile izleyemiyoruz. 90 yaşındaki annem şehit haberlerini görüp duyunca sürekli ağlıyor ve fenalık geçiriyor. Artık yeter.” diye feryat etti.
TÜRK, KÜRT; ÖZ KARDEŞTEN DAHA YAKIN
İlçe sakinlerinden Fuat Arslan hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyarak halkın sağduyulu bir şekilde şehidine sahip çıkmasını istedi. Arslan, Türkiye’nin bazı bölgelerinde olduğu gibi dün ve önceki günde Dağlıca ve Iğdır’da şehit düşen asker, polis ve sivil vatandaşlarımız için bir araya geldiklerini söyledi. Akyakalılar olarak her türden teröre karşı olduklarını belirten Arslan, Türkiye’nin en ücra köşelerinden Ermenistan sınırından bile haykırdıklarına dikkat çekerek hain saldırılarda şehit düşen asker, polis ve sivil vatandaşlara rahmet dileyerek ‘tüm Türkiye’nin başı sağ olsun’ dedi.
Açıklamasında “Ey Yüreğimdeki Hüzün: Hüzüne: Bismillah.. Acıya: Elhamdülillah..
Gözyaşına: SübhanALLAH. Lal Olan Dilime: La ilahe illALLAH” ifadelerini de kullanan Fuat Arslan, bu ülkede yaşayan tüm Müslüman kavimler kardeş olduğunun da altını çizdi.
Birlik ve beraberlik mesajları veren Arslan açıklamasında ayrıca, “Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, Azeri, Gürcü, Boşnak ayrıca isimlerini burada sayamayacağımız kadar irili ufaklı değişik kavimler. Farklı mezheplere bağlı olan Hanefiler, Şafiiler, Aleviler, Şiiler hepsi kardeştir. Bu kardeşlik, öz kardeşlikten de daha ulvidir. Çünkü Allah-u Teâlâ, birçok ayeti kerimede bunu bize bildirmiştir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem de birçok hadisi şerifte, bize bu kardeşliğin nasıl olduğunu ve farziyetini izah etmiştir. Ayrıca Hz. Rasulullah (sav), ilk İslamî toplumun temelini Medine’de atarken, Müslüman kardeşliğinin en güzel örneklerini, uygulamalarıyla bize bizzat göstermiştir. Bu kardeşliği bozacak her türlü hareket, bizi bu dünyada zelil edeceği gibi ahirette de azap ehli kılacaktır. Çünkü bu, Allah’ın emirlerine ve koyduğukha hükümlere baş kaldırmaktır. Bu günlerde, bu kardeşliği her zamanınkinden daha iyi anlamamız ve hatırlamamız lazım; buna çokça ihtiyacımız vardır. Osmanlı Devleti’ni değişik desiselerle yıkanlar, bu günlerde bizim yaşadığımız bu coğrafyada, çok daha farklı senaryolarla kardeşliğimizi bozmaya çalışmaktalar. Ama biz kardeşiz hatta kardeşten daha öteyiz bizi kimse bozamayacaktır.
PKK, KÜRT DEĞİLDİR
PKK’nın Kürt olmadığının da bilinmesini isteyen Arslan, “PKK, Karksist, Lenints ve Ataits bir örgüttür, PKK Asalanın devamıdır. PKK, kesinlikle Kürt değildir. Bayrağımız ayyıldızlı Bayraktır. Devletimiz Türkiye Cumhuriyetidir. Vatanımız Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır. Şan ve Şerefimizin, kanımızın son damlasına kadar bu vatan bölünmeyecektir. Bu vesileyle terör ve PKK’yi lanetliyoruz. Kardeşliğimizin birlik ve beraberliğinin daimi olmasını temenni eder saygılar sunarım” ifadelerini kullandı
POLİS VE ASKERLERİ DUYGULANDIRAN SEVGİ
Akyakalılar, basın açıklamasının ardından Türk bayrakları, slogan ve ıslıklar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinden yürüyerek İlçe Jandarma Komutanlığına gitti. Burada nöbet tutan askerleri selamlayan kalabalık, nöbet tutan askerler ile birlikte komutanlarına da sevgi gösterisinde bulundular. Karakol önünde bir süre askerler lehine sloganlar atan vatandaşlar askerleri alkışlayarak dualar etti. Bu sırada karakol nizamiyesinde nöbet tutan askerler ile rütbeli personelin duygulandığı gözlendi. Burada askerlere sevgi gösterinde bulunan kalabalık yine sloganlar atarak Akyaka Kaymakamlığı önüne geldi. İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde nöbet tutan polisler ve bekçiye sevgi gösterisinde bulundu. Vatandaşları karşılayan görevli bekçi Kemalettin Alparslan gözyaşlarını tutamayarak duyarlı ilçe halkını silahıyla birlikte esas duruşta karşıladı. Akyaka Kaymakamlığında işlerini yürüten vatandaşlar ve personelde ilçe halkının bölücü teröre karşı duyarlılıklarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Görevli polislere sevgi gösterisinde bulunan ilçe halkı, daha sonra olaysız bir şekilde dağılarak işyerlerine ve evlerine döndüler.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber