Akyaka’da gebe düve dağıtımı

18 Ekim 2012
0 Haber Yorum

Akyaka’da gebe düve dağıtımı

 

-101 AİLEYE 404 GEBE DÜVE DESTEĞİ
 
-GEBE DÜVELER CHECK-UP’TAN GEÇİRİLDİ
 
-KAYSERİ VE ANKARA’DAN 8 TIRLA GETİRİLEN SİMENTAL IRKI HAYVANLAR BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
 
-YÖREYE DAHA RAHAT AYAK UYDURABİLEN SİMENTAL CİNSİNİN YAYGINLAŞTIRILMAS I VE SÜT ÜRETİCİLİĞİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR
 
Akyaka Şahnalar Büyük Pirveli Köyleri Tarımsal Kırsal Kalkınma Kooperatifi üyesi 101 aileye; süt sığırcılığı projesi kapsamında 2 yıl ödemesiz, 6 yıl da faizsiz ödemeli 404 adet gebe düve dağıtıldı. Toplam maliyeti 3 milyon 365 bin 613 TL’ye mal olan proje kapmasında getirilen hayvanlar Check-up’tan geçirildikten sonra teslim edildi.
 
Akyaka Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Akyaka-Şahnalar-Pirveli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı tarafından ortak yürütülen Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi (KASDEP) çerçevesinde 101 dar gelirli aileye 404 adet gebe düve dağıtımı yapıldı.
 
Süt soğutma makinesinin de yer aldığı Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin yeni hizmet binasının da açılışının gerçekleştirildiği törene; Kars Vali yardımcısı Ünal Coşkun, Akyaka Kaymakamı Osman Uğurlu, Akyaka Belediye Başkanı Nevzat Deniz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özcan Yıldırım, Akyaka Jandarma Komutanı Yüzbaşı Habip İşler, Emniyet Amiri Furkan Gediktaş, İlçe Tarım Müdürü Haydar Ali Kuytul, İlçe Müftüsü Mahsuni Saraç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Uçar, Akyaka-Şahnalar-Pirveli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aziz Kayaş ve çok sayıda hak sahibi katıldı.
 
Akyaka İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Haydar Ali Kuytul’un organize ettiği tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
 
Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özcan Yıldırım; projenin amacı ve kapsamı konusunda katılımcılara bilgi verdi. Bu projenin başarılı şekilde devam etmesi halinde destekleyici projelerinde yapılarak hayata geçirileceğini vurguladı.
 
Akyaka Kaymakamı Osman Uğurlu da; projenin 101 aileye 404 büyükbaş süt sığırının dağıtımını sağladığını,Tarımın ekonomik bir faaliyet olmanın yanı sıra stratejik bir öneme sahip olduğunu ve ülkemizde tarım sektörünün desteklendiğini, bu proje ile insanımızın kimseye muhtaç olmadan doğrudan devlet desteği ile gelir getirici projelerden faydalanarak üretici konuma geçtiğini belirtti. Kaymakam Uğurlu ayrıca, Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi ile ekonomik ve sosyal yoksunluk içerisinde bulunan kişi ve ailelere, gelir seviyesini yükseltme, istihdamı artırma imkanı sağlamış 2010 yılında programa alınan projeyle ilk olarak ahırların tadilatı ile daha uygun koşulların sağlanması gerçekleştirildiğini, bugün de açılışı gerçekleştirilen işletme binasının yapılmış ve bir takım makine alet ve ekipmanların alındığını ifade etti. Uğurlu son olarak, dağıtımı gerçekleştirilen simental ırkı gebe düve alımının 3 milyon 365 bin 613 TL’ye mal olduğunu belirterek, projenin bölge halkına hayırlı olmasını diledi.
 
Vali yardımcısı Ünal Coşkun ise, kendisinin de çiftçi çocuğu olduğunu, bu projenin devamının sağlanmasının önemine değinerek emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Kooperatif binasının açılışından sonra düvelerin teslimine geçildi. TIR’lardan tek tek kulak küpe numaralarına göre indirilen hayvanlar alanda kurulan geçici kontrol merkezinde Check-up’tan geçirildi.
 
Bu arada sahibinin elinden kaçan bir düve vatandaşlara zor anlar yaşattı. Zaptedilmesi güç olan bazı düveler ise alanda bulunan vatandaşlara çarptı. Düvelerini sağlam şekilde teslim alan vatandaşlar ise büyük bir umut ve sevinçle evlerinin yolunu tuttu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS / AKYAKA (KHA) – BEDİR ALTUNOK – ZAFER ŞAHİN
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber