Akyaka’da esnaflar bilgilendirildi

10 Ağustos 2014
0 Haber Yorum

Akyaka’da esnaflar bilgilendirildi

Kars Akyaka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB) Kars İl Müdürlüğü ve İşkur İl Müdürlüğü Akyaka’da esnaflara yönelik ortak bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Toplantıya KOSGEB İl müdürü Mustafa Işık, iş ve meslek danışmanı Nurcan Yargı, Akyaka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halil Yıldırım, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren esnaflar ve ilçe halkı katıldı.
İş ve meslek danışmanı Nurcan Yargı esnaflara, danışmanlık faaliyetleri, İşbaşı programları ve girişimcilik programları hakkında bilgi verdi. Girişimcilik programlarına katılanların alacakları sertifika sayesinde çok daha kolay iş bulma imkanına sahip olacaklarını ifade eden Yargı, programa katılanlara hizmet sağlayıcı olan İşkur tarafından günlük 20 TL ödeneceğini belirtti. Yargı ayrıca, bünyesinde iki sigortalı işçisi olan işletmelerin bu programlardan yararlanabileceğini, çalışanların 6 aylık sigortalarının İŞKUR tarafından karşılanacağını ve kendilerine günlük 25 TL ödeneceğini kaydetti.
KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık da, esnaflara KOSGEB’in hibe ve kredileri hakkında bilgi vererek, tüm esnafların ücretsiz olarak KOSGEB’e kayıt olabileceklerini söyledi. Işık, maliye kaydı olmayan vatandaşların da başvurularını yaparak bu hibe ve kredilerden yararlanabileceklerini ve kendi işletmelerini kurabileceklerini belirtti. Işık şunları söyledi:
“Şu an Kars Merkez de Halk Bankası ile ortaklaşa bir program yürütmekteyiz. Önümüzdeki ay Akyaka’da Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile ortak bir program planlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen herkes bu programa katılabilir. 30 bin TL hibe desteği ve isteyene 70 bin TL uygun ödeme imkanı ile kredi verilebilmektedir. Yeni girişimciler için çok büyük bir fırsattır bu. KOSGEB’e herkes ücretsiz kaydını yaptırabilir. Önümüzdeki dönemlerde esnaflarımızın işletmelerini geliştirmeleri için de çeşitli destekler olacak. KOSGEB’e kaydı olan esnaflarımız bu imkanlardan yararlanabilir.”
Işık, esnafları bizzat ziyaret ederek bilgilendirmede bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber