Akyaka cemaati cami sorunuyla karşı karşıya!

27 Mart 2013
0 Haber Yorum

Akyaka cemaati cami sorunuyla karşı karşıya!

 

Akyaka halkı İlçe merkezinde bulunan 3 camiden 1 tanesi olan Merkez İstasyon Camii’nin karşı karşıya olduğu sorunu, Akyaka’ya ziyaret gerçekleştiren Ak Parti Kars Milletvekillerinin gündemine taşıdılar.
 
1958 yılında yapılmış olan camiinin yapımında çalışanlarının bile halen hayatta olduğunun ve Koruma Kurulu tarafından tescillenen caminin tescilinin kaldırılması talebinde bulunan Akyaka İlçe Müftü Vekili Mahsuni Saraç, caminin ibadet için küçük olduğunu ve büyütmek istediklerini ancak tescilli olduğu için hiçbir müdahalede bulunamadıklarını belirtti.
 
İlçe Müftü Vekili Mahsuni Saraç, “Cami sorunumuzu vekillere de bildirdik. 1958 de yapılmış yaptıran ve işçi olarak çalışanlarda şuanda yaşıyor. Ancak koruma kurulu tarafından cami tescil edildi. Maddi olarak da manevi olarak da müdahale ettik ama artık bittik durumda. Cuma günlerinde halk cami küçük olduğundan dışında sergi sererek ibadetini yapıyor ve yağmur hava yağışlı olduğunda evlerine gidiyorlar böylelikle ibadetlerinde geri kalmış oluyorlar. Bu iş iki yıldır kronikleşmiş. Bizler ya bu meclisin tescilinin kaldırılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Bu olayı tescil kurumuna taşıdıklarını fakat bir sonuç alamadıklarını ifade eden Saraç, “Bizler elimizden geldiği kadar müdahale ettik ama bu konuda bitmiş durumdayız. Buranın tescillenmesi kararı alındı. İtirazımızı yaptık ama pozitif bir sonuç alamıyoruz ve biliyoruz ki bu başvurumuz da negatif sonuçlanacak. Bu cami hariç ilçemizde Caferi cami ve Sunni camisi olmak üzere 2 camimiz var. Ancak cami 100 metrekare olduğundan bizlere yetmiyor ve ibadete cevap veremez hale geldi. Allah rızası için bunun bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. Eğer bize taburdan 1000 metrekare tahsis edilirse bizler derhal camimizi başlatırız. Buna hazır olan halkımız cemaatimiz vardır.” dedi.
 
Müftü Vekili Mahsuni Saraç’ın ve Akyaka halkının taleplerini camiyi dolaşarak cevaplandıran vekiller, mağduriyetin giderilmesi adına ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdiler. Konu hakkında bilgi sahibi olan Ak Parti Kars İl Başkanı Ensar Erdoğdu ise şunları söyledi; “Kültür ve tabiat kurumları çok sert kuralları olan kurumlardır. Bu kurular çok katı kurulardır. İstanbul ‘da yapılan tüp geçit projesi 4 yıl aksadı. Çalışmalar yapılırken Üsküdar civarında çanak çömlek çıktı. Bu çanak çömlek bu projenin yapılmasını 4 yıl geciktirdi ve sonuç olarak güzergahı değişti. Bu kurumlara siyasal bir iradenin kalkıp da teşhis edilen yeri şöyle yap demesiyle olacak bir durum değildir. Ancak şöyle olur: dava açılıp teşhire uygun olup olmadığı itiraz edilebilir, sonrasında kurul izin verirse sizin mağduriyetiniz de bu sayede giderilmiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.
( GAZİ KARS (KHA)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber