Akyaka Tanıtım Filmi yayında

05 Aralık 2013
0 Haber Yorum

Akyaka Tanıtım Filmi yayında

Kafkas Haber Ajansı’nın hazırladığı Kars Akyaka Tanıtım Filmi www.kha.comtradresinde yayına girdi.
KHA Kurucusu Gazeteci Bedir Altunok’n hazırlayıp sunduğu tanıtım filmi, “Güneşin, aydınlık yüzünü ve sıcaklığını ilk yansıttığı yerdir Akyaka, Türkiye Ermenistan sınırının bekçisi, kahramanlıklar diyarıdır Akyaka. Trenin son durağı, gelenin uğrak yeridir Akyaka. Aşıkların mekanı, türkülerin bestegahı, vatanın sınır bekçisidir Akyaka. Tarımı, ovası ve tarihiyle adından söz ettirmekte, Dostluğa ve yürekli insanlara kucak açmakta, Dim dik ayakta durmakta Akyaka” anonsuyla başlıyor.
Tarihi ve mimari dokusu. gelir kaynakları, geçim koşulları, halk ozanları ve daha bir çok özelliği ile hazırlanan film, Ankara’daki Tanıtım Günlerinde de gösterildi. Ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanan filmin süresi ise 17 dk.
AKYAKA İLÇESİNİN TARİHÇESİ
Kızılçakçak adı ile bilinen ilçemiz 1534 yılında  Osmanlı Padişahı  Kanuni Sultan Süleyman tarafından feth edilerek Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1877-1878 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ile Çarlık Rusyası arasında çıkan halk arasında 93 Harbi adı ile bilinen savaşa kadar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde kalan ilçemiz bu savaş sonrasında Çarlık Rusyası işgali altında kalmıştır.1914 yılında çıkan 1.Dünya Savaşı sonlarına doğru 1917 yılında Çarlık Rusyasında vuku bulan Bolşevik ihtilali sonrasında rejim değiştiren  Rusya  S.S.C.B. adını alarak topraklarımızdan çekilmiştir.1917 yılından sonra Ermeni işgali altında kalan topraklarımız, 3 Kasım 1920 tarihinde Kazım Kara Bekir Paşa komutasındaki Türk orduları tarafından kurtarılarak tekrar Türk topraklarına katılmıştır.
1922 ve 1926 yılları arasında ilçe teşkilatı olan Akyaka 1926 yılında Arpaçay ilçesine bağlanmak sureti ile Bucak idari birimine dönüştürülmüştür.1961 yılında Ülkemiz genelinde yapılan isim değişikliği sırasında ilçemiz Kızılçakçak ismini değiştirerek bugünkü ismi olan Akyaka adını almıştır.4 Haziran 1972 yılına kadar muhtarlıkla idare edilen Akyaka Bucağı yapılan ara seçimler ile belediye teşkilatına kavuşmuştur.
19 Haziran 1987 tarihinde kabul edilen 3392 sayılı 103 yeni ilçe kurulması ile ilgili kanun kapsamına alınarak 29 Temmuz 1988 gün ve 3392 sayılı kanun gereğince mülki taksimat yapılarak Akyaka İlçesi olarak idare yapısına kavuşmuştur.
AKYAKA GAR BİNASI
Dikdörtgen planlı ve siyah kesme taştan yapılan gar binası Kars ili merkez ilçelerinde ki diğer Rus dönemi yapılarıyla çağdaş olup Baltık mimarisi tarzında inşa edilmiştir. Binanın dış cephe duvarları düzgün kesme siyah taşlardan yapılı olup; binanın doğu ve batı yönünde iki giriş kapısı bulunmaktadır. Giriş kapılarının kenarları ve kapıların sağında ve solunda yer alan 3’er adet pencere ve bu pencerelerin kenarları dışarı çıkıntılı kesme taşlardan yapılmıştır. Binanın yan duvarları yığma olarak yapılmıştır. Binanın iç mekânı birbirine açılan odalardan oluşmaktadır.  Odaların iç mekânında hiçbir süsleme elemanı yoktur. Çatı kısmı sonradan onarın görmüş.
KALKANKALE KIZ KALESİ
Kars ili Akyaka ilçesi Kalkankale (tignis)köyü sınırları içerisinde yer alan Kız Kalesi Türkiye- Ermenistan sınırını ayıran karahan çayının batısında sınıra 3km. uzaklıktadır. Kız Kalesi Kalkankale köyüne bakan yüksek bir tepe görünümündeki plato başlangıcının yakınına kurulmuştur. Düzgün kesme tüf taşından inşa edilmiş olup, günümüze ulaşan temel duvarlarından 3 sur sistemi ile inşa edildiği anlaşılmaktadır. Ortaçağda yapılmış bölgemizin önemli kalelerinden birisi olan kale sur sistemi ile Anı Örenyeri Kale ile mimari benzerlik göstermesi bakımından önem taşımaktadır.  Günümüzde oldukça harap durumda bulunan ve dış cephe surlarının tamamen yıkıldığı Kız Kalesinin en yüksek burç kısmının biri ayakta kalabilmiştir. Kale surları ve burçlar Horasan harcı ile düzgün kesme tüf taşından yapılmıştır.  ALEV TARIMA AİT ESKİ UN FABRİKA BİNASI:
Bahse konu olan taşınmaz ‘“L’” şeklinde bir plana sahiptir. Bu ‘“L’” şeklinde planın doğuya uzanan kolu 3 katlı bir bölüm olup ‘“L’” şeklindeki planın güneye uzanan kolu ise eski un fabrikası bölümünü oluşturmaktadır. Fabrika binası yine 3 olarak yapılmıştır. Bu binada düzgün kesme bazalt taşından yapılmıştır. Binanın dış cephesi dikdörtgen çerçeveli pencerelerle ve süslemesiz kartuşlarla hareketlendirilmiştir. Yapı kırma çatılı bir örtü sistemine sahiptir. Günümüzde iç mekânın tamamı yıkılmış olup, dış duvarlar orijinal özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelebilmiştir. Un fabrikası binasının doğuya uzanan kısmında bir giriş kapısı yer almaktadır. Bu giriş kapısı yuvarlak kemerli bir alınlığa sahip olup, üzerinde kartuş süslemeler yer almaktadır.
ALEV TARIMA AİT TAŞINMAZ:
İki bölümden oluşan taşınmazın ilk bölümü konut olarak kullanılan bölümdür. Bu bina kuzey- güney doğrultusunda uzanan dikdörtgen bir plana sahiptir. Günümüzde halen faal bir kullanılan taşınmaz tamamen düzgün kesme bazalt taşından inşa edilmiştir. İki katlı ve kırma çatılı olarak yapılan binanın ana giriş kapısı doğuda bulunmaktadır. Giriş cephesini oluşturan bu doğu cephesinde ikinci kat zemin seviyesi yüksek olduğu için toprağa gömülü olarak yapılmıştır. Bananın batı cephesinde ahşap direkler üzerine oturan bir balkon bulunmaktadır. Balkon korkulukları tamamen ahşap olup, korkuluklar üzerinde basit süsleme unsurları yer almaktadır. Bölgede benzer özelliklere sahip birçok taşınmazda mevcut olan ve peç sistemi olarak adlandırılan ısıtma sistemi bu binada yer almaktadır. 
ŞAHNALAR CAMİİ
Şahnalar Köyü Camii: ;Kars ili Akyaka ilçesinde Ruslar tarafından 20. yüzyıla ait Baltık mimari tarzında bazilika planlı olarak tüf taşından yapılmış, apsis kısmı sonradan yıkılmıştır. Üzerinde 1908 tarihli yapım kitabesi bulunmaktadır. Duvarlarda sağır kemerler kullanılarak binaya estetik kazandırılmıştır. Yapıya daha sora minare eklenerek camiye çevrilmiş ve çatısı da yeniden yapılmıştır. Kilise camiye çevrildiğinden dolayı iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelebilmiştir.
ŞAHNALAR İLKOKULU
Şahnalar Köyü Okulu: Kars ili, Akyaka ilçesinde 19. yüzyılda yapılmış dikdörtgen planlı düzgün kesme tüf taşından yapılmış,  duvarlarda saçak altlarında ve pencerelerin kenarlarında çeşitli taş süslemeleri mevcuttur. Tadilat gören bina günümüzde okul olarak kullanılmakta ve oldukça da bakımlıdır. Kars’ta 19. yüzyılda idari amaçlı yapılan binaların güzel bir örneğidir. Dış cephede yer alan dikkate değer niteliktedir.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – BEDİR ALTUNOK (ÖEL HABER)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber