sanalbasin.com üyesidir

ARÜ’lü akademisyenin görev aldığı projeye TÜBİTAK’tan destek

14 Ocak 2014
0 Haber Yorum

ARÜ’lü akademisyenin görev aldığı projeye TÜBİTAK’tan destek
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Aşçı’nın yardımcı araştırmacı olarak görev aldığı “TÜBİTAK 1001” projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye hak kazandı.
KARS, ARDAHAN, IĞDIR VE AĞRI’DA ÇALIŞMALAR YAPILACAK
Proje kapsamında Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illeri atmosferinde bulunan allerjenik polenlerini belirlemek amacıyla, söz konusu kent merkezlerine birer adet volümetrik polen toplama cihazı yerleştirilecek. 2 yıl boyunca sürecek çalışmalarda cihazlardan haftalık olarak numune alınarak laboratuar ortamına getirilecek. Laboratuara ulaştırılan numuneler ise, her biri bir güne tekabül eden preparatlar haline getirilecek. Preparatlar ışık mikroskobunda incelenerek 4 ilin atmosferindeki allerjenik polenlerin ait oldukları taksonlar belirlenecek. Ayrıca her bir taksona ait polenlerin günlük m³ havadaki miktarları hesaplanacak. İki yıllık sürede, her hafta 7 adet olmak üzere her ilde 730, 4 ilde ise toplam 2920 preparat incelenecek. Tüm illerde günlük m³ havadaki toplam polen miktarları ve ait oldukları taksonlar belirlendikten sonra haftalık, aylık ve yıllık değişimleri hem çizelgeler hem de grafiklerle verilecek. Ayrıca her il için bir yıllık sürede havada tespit edilen allerjenik polenlerin ait oldukları taksonlar ve bu polenlerin aylara göre haftalık değişimlerini gösteren polen takvimi verilecek.
Tüm bu işlemlerden sonra çalışma süresince günlük meteorolojik veriler (günlük ortalama sıcaklık, nispi nem, rüzgar hızı ve günlük toplam yağış miktarı) Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınarak grafik haline getirilecek ve günlük polen miktarları ile karşılaştırılarak yorumlarda bulunulacak. Böylece, meteorolojik tahmin raporuna göre havada bulunabilecek allerjenik polenleri ve miktarlarını önceden tahmin edilerek görsel ve yazılı basın ile halka duyurma olanağı sağlanacak.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA) 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber