sanalbasin.com üyesidir

ARÜ’de mezuniyet coşkusu

04 Haziran 2012
0 Haber Yorum

ARÜ’de mezuniyet coşkusu
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

ARÜ’de mezuniyet coşkusu
 
Ardahan Üniversitesi’nde (ARÜ) 2011-2012 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’in katılımıyla 1 Haziran’da coşkuyla kutlandı.
 
Ardahan Kazım Karabekir Spor Salonu’nda gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Üniversite birinciliğini paylaşan Demet Yıldırım ve Mustafa Kılınç’ın konuşmaları ile devam eden törene; Ardahan Millet Vekilleri Ensar Öğüt ve Orhan Atalay, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, ARÜ akademik ve idari personeli, mezun aileleri ve Ardahanlılar katıldı.
 
Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’in mezuniyet törenini onurlandırmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek eğitimin önemini vurguladı. Medeniyetin temellerinin “oku” emri üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Korkmaz, okumanın sadece kelimeleri seslendirmek olmadığının altını çizdi. Rektör Korkmaz sözlerine şöyle devam etti: "Bu kelimenin görünen anlamıdır. Okumanın birinci anlamı evrenin yüzüne sinen gizli anlamları bulmak ve okumaktır. Yani suyun içindeki ışığı, kara taşın içindeki enerjiyi ve rüzgarın içindeki gücü bulup kendi gücümüze katmaktır.” 
 
 ‘TÜRKİYE MÜTHİŞ OLANAKLARIN BULUNDUĞU BİR HAZİNE’
Mezun öğrencilere seslenen Korkmaz; “Hiçbir şey okumak ve öğrenmekle tamamlanmaz. Hayat sürekli araştırmak, bulmak ve yenilenmekten ibarettir. Kendinizi yenilemez, çağdaş gelişmeleri takip etmezseniz eğer hayatın dışında kalırsınız. Kendi ayaklarınız üzerinde durarak, kendi hayatınızı kurmalısınız. Bunun için Türkiye müthiş olanakların olduğu bir hazinedir. Bunları okumalı, geliştirmelisiniz. Biz sizden bunları bekliyoruz. Buradan ailelerinize sizlere verdikleri emeklerden ötürü ülkem adına, millet adına ve insanlık adına çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ardahan Üniversitesi’ne Orta Asya ve Kafkasya hinterlandını çalışma alanı olarak belirlediklerini ve sosyal bilimler ağırlı bir üniversite olmak istediklerini aktaran Korkmaz, Kafkasya Üniversiteler Birliği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Rektör Korkmaz, Ardahan Üniversitesi’nin Kafkasya Üniversiteler Birliği çatısı altında dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi ile ortaklaşa “Tehlike Altındaki Diller” konulu uluslararası bir sempozyum düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.
 
“ASIL ÇILGIN PROJE ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ’DİR”
Rektör Korkmaz’ın ardından kürsüye gelen Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay konuşmasına kentin üniversite hayalinin gerçeğe dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Prof. Dr. Atalay; "10-15 yıl önce Ardahan’da üniversite kurulacak ve bu üniversitenin mezuniyet töreni olacak deselerdi buna inanmak çok zordu. Tarihin herhangi bir metninde çılgın bir proje varsa o proje Ardahan Üniversitesi gibi her şehre bir üniversite kurulması ve bu üniversitelerin gelişerek, büyüyerek tüm insanlığı kapsayacak bir ilim ağacı olmasıdır." dedi. Atalay, Ardahan Üniversitesi’nin kısa sürede kat ettiği mesafeden övgüyle söz ederek, başta Rektör Prof. Dr. Ramazan korkmaz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.
 
“ARÜ MEZUNLARI ŞEHRİMİZİN BİRER TEMSİLCİSİ OLACAK”
Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise Ardahan’da kurulacak üniversitenin isminin Ardahan Üniversitesi olması için çok çaba harcadıklarını söyleyerek bu sayede ülkenin her yerinden gelecek öğrencilerin kentin fahri hemşerisi olacağını ve böylelikle Ardahan'ı en iyi şekilde tanıtarak uluslararası arenaya taşıyacaklarını kaydetti.
 
Vali Mustafa Tekmen konuşmasına 3 yıl önce üniversitenin kuruluşunda yaptığı konuşmayı hatırlatarak başladı. Ardahan’da bulunmanın bir eksiklik olmadığı aksine bir artı olduğunu söylediğini tekrarlayan Tekmen, bu artıyı değerlendirip, zamanını boşa harcamayan gençlerin istedikleri yerlere gelebileceklerini vurguladı. Vali Tekmen, bulundukları görevleri gençlere teslim etmeye hazır olduklarını belirterek, mezunları kutladı ve başarılar diledi.
 
BAKAN DİNÇER, “ARÜ’NÜN VİZYONU BENİ ÇOK ETKİLEDİ”
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer mezun öğrencileri ve ailelerini selamlayarak konuşmasına başladı. Bir akademisyenin en büyük mutluluğunun öğrencilerini mezun etmek ve güzel mevkilerde görmek olduğunu belirten Bakan Dinçer, üniversitenin vizyonundan çok etkilendiğini şu sözlerle ifade etti: “ Ardahan Üniversitesi’nin logosunun açılımı ve tanıtım filmi beni çok etkiledi. Ardahan Üniversitesi’nde çok güzel bir vizyon belirlenmiş. ‘Ardahan Türkiye’nin son noktası değil; Orta Asya ve Kafkaslara açılan bir başlangıç noktasıdır’ buradan ilhamla size şunu söylemek isterim ki mezuniyet eğitimin son noktası değil, acımasız ve rekabet dolu bir hayatta yeni bir eğitimin başlangıç noktasıdır. Bunu lütfen unutmayın.”
 
BAKAN DİNÇER, “LOGONUZDA BELİRTİLDİĞİ GİBİ HEPİNİZ BİRER KAR TANESİSİNİZ”
Bilgi-iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü değişime dikkat çeken Dinçer, öğrencilere şu nasihatlerde bulundu: “Dünyada bilgi - iletişim teknolojileri hızla gelişiyor ve bu gelişmeler neticesinde insanların öğrendikleri bilgiler hızla eskiyor. Sevgili öğrenciler okulda aldığınız bilgi ve yeteneklerle ayakta kalıp, rekabet edebileceğinizi düşünüyorsanız sizlere kötü bir haberim var, bunu yapamayacaksınız. Bunun için daha özel gayretler içinde olmalısınız. Teknolojik gelişmeler o kadar hızlı ki eğer siz okulda öğrendiklerinizle uzun süre ayakta kalmayı planlarsanız bu dünyanın gidişatına aykırı bir durum olur. Ardahan Üniversitesi logosunun açılımında belirtildiği gibi hepiniz bir kar tanesiniz. Ama hepinizin bir kar tanesi olması tek başına yeterli değil. Uygun ortamlarda kabiliyetlerinizi ortaya koymalısınız.”
 
Konuşmaların ardından sahne alan Avrasya Halk Dansları Topluluğu sergiledikleri gösteriyle katılımcılardan büyük alkış topladı. Gösteri sonrası Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından Bakan Dinçer’e plaket ve el yapımı halı takdim edildi.
 
Mezuniyet belgelerini alan öğrenciler ayrılık şarkısı sonrası keplerini havaya fırlatarak gönüllerince eğlendi.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber