Ana Sayfa > ARDAHAN

ARÜ’de kültür ziyafeti
13 Nisan 2013
ARÜ’de kültür ziyafeti
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,GÜNCEL VE TARAFSIZ HABERLERLE HİZMETİNZDEYİZ,ALİ ÇELİK

 

-RUS TÜRKOLOG VASİLYEV, ARÜ’LÜ AKADEMİSYENLER VE ÖĞRENCİLERLE BİRARAYA GELDİ
 
Kurulduğu günden itibaren bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerleyen Ardahan Üniversitesi, akademik alanda yaptığı araştırmalarla dünya çapında dikkat çeken isimleri Ardahan’da konuk etmeye devam ediyor. Uzun yıllar Türkoloji alanında yapmış olduğu başarılı çalışmalarla akademi camiasında adından sıkça söz ettiren ve Türk medeniyetleri hakkında yaptığı araştırmalarla Türk tarihinin aydınlanmasında önemli bir rol oynayan Rusya İlimler Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dmitry Vasilyev, iki gün süren “Eski Türklerin Sibirya ve Orta Asya’daki Mirasları” adlı konferansa imza attı.
 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Âşık Zülali Konferans Salonu’nda, 10-11 Nisan 2013 tarihlerinde yapılan iki bölümlük konferansa; Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gürkan Doğan ve Prof. Dr. Orhan Söylemez, Ardahan Üniversitesi Genel Sekreteri Vedi Aşkaroğlu, Ardahan Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Karadağ, ARÜ’lü akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. ARÜ’lülerin yoğun ilgi gösterdiği programda Prof. Dr. Dmitry Vasilyev, Eski Türk Yazıtları ile ilgili kendi araştırmalarından elde ettiği değerli bulguları slayt görüntüleri eşliğinde anlattı. Ayrıca programda Vasilyev, Türk tarihi ve medeniyetleri ile ilgili çarpıcı bilgiler vererek ARÜ’lülere adeta bir kültür ziyafeti yaşattı.  
 
Programın açılış konuşmasını Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez yaptı. Konuşmasında Söylemez, “Sayın Vasilyev, bugün sizlere Türk kültür tarihinin önemli anıtlarından ve izlerinden bahsedecek. Bol bol görüntülü bir sunum olacak. Orada bir çalışması var. Bir zamanlar Güney Sibirya’da yaşamış olan Göktürk kahramanlarının kendi hayatları hakkında anlattıkları taşa yazılmış olan anıt yazılardan yola çıkarak bize bir kültür ziyafeti sunacak.” diyerek, sözü Vasilyev’e bıraktı.
 
“HER HALKIN KENDİ YAŞAMINA AİT BİLGİLERİ KORUMASI VE GELECEK NESİLLERE AKTARMASI YAZI İLE MÜMKÜNDÜR.”
ARÜ’de gerçekleştirilen programda ilk önce toplumların etnik ve tarihsel hatıralarının öneminden bahsederek sunumuna başlayan Prof. Dr. Dmitry Vasilyev, “Her halkın kendi kültürel geleneği ve tarihi hakkındaki çeşitli bilgiler, etnik ve tarihsel hatıralarla öğrenilir. Çünkü toplum ve devlet geliştikçe, dil oluştukça, ağızdan ağıza iletilen bilgi hatırası o kadar artar ki bilgileri tarif edilmemiş şekilde koruma gereği ortaya çıkar. Böylece toplumların kendilerine ait bilgileri koruması ve gelecek nesillere aktarmasının, insanlığın en büyük değerlerinden biri sayılan yazı ile mümkün olduğu söylenebilir.” şeklinde bir tespitte bulundu.
 
Bu bağlamda Eski Türk Yazıtları hakkında ilgi çeken bilgiler veren Vasilyev, “Lehçe değişikliklerini önemli bir örneğe benzeten yazı sistemi, geleneksel grafik temelde hazırlanır. Bu yazıyla “ebedi taşlar” üzerinde başbuğların, devlet adamlarının ve hükümdarların kahramanlıkları hakkında metinler oyularak yazıya aktarılır.” diye konuştu.
 
“BİLİNEN TÜM YAZITLARLA İLGİLİ ELEKTRONİK KATALOĞUN OLUŞTURULMASI GEREKİYOR.”
Bunun için yıllardır araştırma grubuyla birlikte, her yaz Güney Sibirya’da, yazıtlarla ilgili saha araştırmaları yaptıklarını belirten Vasilyev, “Günümüzde Göktürk Runik Yazıtlarının kaynak bilgisi ve teknoloji açısından araştırılması ile ilgili sorunlar, şimdiye kadar bilinen Göktürk yazı formunda tamamıyla bilimin devreye sokulmuş olmamasından ve tüm bu yazıtların yerli yazılı kaynak derlenmesi şeklinde araştırılması için imkânların bulunmamasından ortaya çıkmaktadır. Türk kronoloji alanındaki hiçbir uzman bugüne kadar keşfedilmiş yazıtların tam listesini ve eronvari metinlerin tamamını karşılaştırma imkânına sahip değildir.” diyerek, özellikle söz konusu bölgede yer alan Göktürk yazıtlarıyla ilgili inceleme yapmanın önünde çeşitli engeller bulunduğunu vurguladı.
 
Öte yandan Göktürk yazıtlarını incelemenin nasıl mümkün olduğunu da anlatan Vasilyev, öncelikle bilinen tüm yazıtların elektronik kataloğunun oluşturulması tekniğiyle bu sorunların çözülebileceğini ifade etti. Ayrıca araştırma sahasında yazıtın adı, tipi, ebatı, malzemesi, yazıtı bulan araştırmacı ve yazıtın bulunduğu yer hakkında yayınlar yayınlanmasının da önemli olduğunu vurgulayan Vasilyev, bölgede yaşadığı araştırma tecrübelerini dinleyicilerle paylaşarak, konuyla ilgili çözüm önerilerini destekledi.
“18. VE 19. YÜZYILDAKİ BİLİM ADAMLARININ KEŞFETMİŞ OLDUĞU YAZILAR YANLIŞ AKTARILMIŞTIR.”
Bunun dışında çeşitli mezar yazıtlarındaki belgelerin karşılaştırılması yoluyla bölgedeki tarihsel gelişmelerin daha net şekilde anlaşılabileceğini hatırlatan Vasilyev, bu konuda geçmişten beri araştırma grubuyla birlikte yaptığı çalışmaları örnek olarak göstererek, “Araştırma grubumuzla birlikte yalnız kağanlar hakkında değil, aynı zamanda asilzadelerin devlet yönetimindeki rolü ve onların kahramanlıkları hakkında da bilgilere ulaşabildik. Ayrıca bu sayede yazıt kahramanlarının soy ve toplum içindeki bağları yeteri kadar net gösterebildik.” dedi.
 
Gelecek dönemlerde gerçekleştireceği projelerden de bahseden Vasilyev, “18.ve 19. Yüzyıl bilim adamlarının keşfetmiş olduğu yazılar tekrar incelenebilecektir. Çünkü o dönemlerde petroglifler, yazılardan daha çok dikkat çekti ve bu nedenle de yazılar yanlış aktarıldı. Aynı kayalar tekrar incelendiğinde daha önce gözden kaçan yazılar keşfedilebilecektir.” sözleriyle, bundan sonra yapılacak araştırmaların niçin gerekli olduğunu ifade etti.
 
Vasilyev’in sunumu tamamlamasının ardından söz alan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ise, “Sayın Vasilyev’e hoş geldiniz diyorum. Böyle güzel sempozyumları, konferansları dinlediğim zamanlar benim en mesut olduğum zamanlardır.” şeklinde duygularını ifade ederek, Türk Devletlerinin yaşadığı coğrafyalara yolculuk yaptıkları her esnada, Türklere ait ortak kültürel sistemleri ve materyalleri yakından gözlemleyebildiklerini aktardı.
 
Konferansta Vasilyev, ARÜ’lü akademisyenler ve öğrencilerin Türk medeniyeti ve yazıtları ile ilgili çeşitli sorularını da cevapladı.
 
İki gün süren program sonunda ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Prof. Dr. Dmitry Vasilyev’e teşekkür belgesi takdim etti. 
 
PROF. DR. DMİTRY VASİLYEV’İN ÖZGEÇMİŞİ
Prof. Dr. Dimitry D. Vasilyev, 1946 yılında Moskova’da doğdu. 12 yaşında küçük asker okuluna başladı ve burada orta tahsilini tamamladı. 1966 yılında Moskova Üniversitesi Doğu Dilleri Fakültesi Türkoloji bölümüne girdi. “Göktürklerin Din Kültürü” teziyle mezun oldu. 1971 yılında Rusya Bilimler Akademisi’nde akademik görevine başladı. Jüri üyeleri arasında Baskakof ve Klyaştorny gibi isimlerin de bulunduğu, Akademisyen Tenişev’in danışmanlığında hazırladığı “Göktürk Yazıtlarının Paleografyası” adlı tezi ile profesör oldu.
 
Vasilyev’in ilk kitabı 1983 yılında “Yenisey Havzasındaki Yazıtların Korpüsü” adıyla yayınlandı. 1971 yılından beri devam eden saha çalışmalarının bir sonucu olan bu kitap, Vasilyev’e dünya çapında bir ün kazandırdı.
 
Prof. Dr. Vasilyev’in Rusya ve Türkiye’de yayımlanmış çeşitli kitapları bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli dillerde yayınlanmış 200’ü aşkın makalesi vardır. Ayrıca Vasilyev, değerli çalışmaları nedeniyle çeşitli ödüllere ve taltiflere layık görülmüştür.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARDAHAN Haberleri

Başlık Tarih
 
Ahmet Arslan, AK Parti'nin Ardahan adaylarını tanıttı13 Ocak 2019
Ahmet Arslan Ardahan’da!13 Ocak 2019
Ardahan Valisi ve Iğdır Emniyet Müdürü değişti27 Aralık 2018
Ardahan, ülkemizi Çin’de temsil etti10 Aralık 2018
MHP Ardahan Belediye Başkan adayını açıkladı19 Kasım 2018
Ardahan tüneller şehri oluyor04 Haziran 2018
Ardahan Mozeret tepesinde kaza: 4 ölü 22 yaralı,13 Mayıs 2018
Anadolu Ajansı Ardahan muhabiri Günay Nuh, evlendi.10 Temmuz 2017
Kars’ta GASP’tan 3 kişi tutuklandı03 Temmuz 2017
Bakan Arslan Çıldır Gölü’ndeki Denizcilik ve Kabotaj Bayramına katıldı03 Temmuz 2017
Atatürk Silüeti Erken Göründü31 Mayıs 2017
Kars'tan 6 Kişilik Heyet İnceleme Başlattı11 Mayıs 2017
Çıldırlılar Derneği Seçilmişlerle Buluştu10 Mayıs 2017
Rus Komutanın Cesedinin Bulunduğu Alanda Başka Mezarlar da Var!04 Mayıs 2017
İnşaat Kazısında Rus Komutana Ait Mezar Çıktı, Çalışmalar Durduruldu26 Nisan 2017
Ardahan’da Fırtına Can Aldı24 Nisan 2017
Çıldır Gölüne Yapılan ‘Kütük Ev’in Montajı Devam Ediyor22 Mart 2017
Hanak'ın kurtuluşunun 96. yıl dönümü02 Mart 2017
Donan Çıldır Gölü üzerinde çadır kurdular24 Şubat 2017
Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü törenlerle kutlandı24 Şubat 2017
Kar ve tipiden kapanan yolda mahsur kalan öğrenciler kurtarıldı17 Şubat 2017
Bakan Arslan ve Elvan, Ardahan'da Cazibe Merkezleri Tanıtım Toplantısına Katıldı12 Şubat 2017
Çıldır Festivali renkli görüntülere sahne oldu04 Şubat 2017
Çıldır Gölü Balık Potansiyelini Kaybediyor!24 Ocak 2017
Yaban hayat için doğaya yem bırakıldı29 Aralık 2016
Ardahan’dan Halep’e Yol Açın17 Aralık 2016
Otomobilin Çarptığı Kurt KAÜ'de Tedaviye Alındı13 Aralık 2016
Yaşı 70 ama hala bebek yapıyor!16 Kasım 2016
Hanak Belediyesi hem borçlarını ödüyor hem de para biriktiriyor16 Kasım 2016
ARÜ’de 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi05 Ekim 2016
Bakan Tüfenkci Kars’ta Açıklamalarda Bulundu!22 Ağustos 2016
Tamamlayıcı tedavi: Akapunkur24 Mart 2016
Ardahan’ın Şifalı Bitkileri Başkent’e Taşınıyor!28 Şubat 2016
Hocalı’da Hayatını Kaybedenler Anıldı25 Şubat 2016
ARDAHAN'DA KURTULUŞ COŞKUSU23 Şubat 2016
Medya Çıldır’a kamp kurdu!08 Şubat 2016
ARÜ’de “BTC Girişimcilik Sertifika Töreni”24 Aralık 2015
ARÜ, Türkmenistan’ı Unutmadı!16 Aralık 2015
ARÜ BESYO öğrencilerinden toplum yararına faaliyet 04 Aralık 2015
ARDAHAN’DA DEPREM19 Kasım 2015
Aygır Gölü’ne uçan ot yüklü traktör 1 günde çıkarılabildi25 Ağustos 2015
PKK minibüsü taradı: 1 ölü13 Temmuz 2015
ARÜ’yü mezuniyet heyecanı sardı03 Haziran 2015
Posof da Işığa Karışıyor27 Şubat 2015
Çıldır 3. Altın At Uluslararası Kış Şöleni09 Şubat 2015
ARÜ’de Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü Kutlandı22 Aralık 2014
Ardahan Valisi’nden Kontrolörlere “Sıkı Denetim” Talimatı19 Aralık 2014
Vali, Kilip Çeken Öğretmenleri Makamında Misafir Etti05 Aralık 2014
Ardahan’da 39 Üreticiye Damızlık Boğa Verildi02 Aralık 2014
Sınır Kapılarının Önemi27 Ekim 2014
Ardahan’da hortum04 Ağustos 2014
Vali Özdemir, Ardahan’da Bal Festivaline Katıldı04 Ağustos 2014
GÖLE KÖPRÜLÜ BELDESİ, BELEDİYESİNE KAVUŞUYOR10 Temmuz 2014
Çıldır MYO öğrencilerinden Samsun’a teknik gezi24 Haziran 2014
Ardahan Üniversitesi haberleri03 Haziran 2014
Gençlere altın tavsiyeler01 Haziran 2014
Ardahan’da bahar yüzünü gösterdi11 Nisan 2014
Ardahan’ın yakın tarihi03 Nisan 2014
Yeni salonda ilk konferans27 Mart 2014
Ardahan Ülkü Ocaklarında Devir Teslim03 Mart 2014
Gönüllüler gönüllere dokundu19 Şubat 2014
Öğüt, Kars ve Ardahan’daki deprem ve imar konularını TBMM’de konuştu19 Şubat 2014
Binatlı köyü ekim zamanı diyip kolları sıvadı,17 Şubat 2014
“Altın At” Çıldır Gölü’nde İkinci Kez Şahlandı10 Şubat 2014
Binatlı yardımlaşma derneği yoğun çalığıyor,03 Şubat 2014
“Altın At” 8 Şubat’ta Çıldır’da Şahlanacak30 Ocak 2014
“Van’da Kar Yağsa; Biz Burada Üşürüz”23 Ocak 2014
TKDK, 12. Başvuru Çağrı İlanını basına duyurdu22 Ocak 2014
ARÜ’lü akademisyenin görev aldığı projeye TÜBİTAK’tan destek14 Ocak 2014
Vekilden “Çıldır Gölü’ne Gelin” Çağrısı06 Ocak 2014
Ardahan’da doğalgaz çalışmaları tamamlandı20 Aralık 2013
ARÜ’de “Kabuğundan suyuna nar mucizesi” konuşuldu12 Aralık 2013
“Ölümünün 100. Yılında Âşık Şenlik ve Türk Dünyası Âşıklar Şöleni” başladı04 Kasım 2013
Öğüt’ün tespitiyle hayvan ithalatı05 Ekim 2013
Aktaş’ın suyu meraya akıtılacak05 Ekim 2013
Akademisyenlerden ARÜ’deki Uluslararası Sempozyuma tam not04 Ekim 2013
Azerbaycan Eğitim Ataşesi’nden ARÜ’ye ziyaret26 Eylül 2013
ARÜ’lü akademisyenlerden Ardahan’da bir ilk18 Eylül 2013
Yılın ilk karı Ardahan’a düştü06 Eylül 2013
ARÜ’de kayıtlar tüm hızıyla devam ediyor03 Eylül 2013
Ardahanlılardan muhteşem bir gece18 Haziran 2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ardahan ziyareti15 Haziran 2013
Öğüt, “Çıldır Aktaş Sınır Kapısında sona gelindi”13 Haziran 2013
CHP’li vekilden Gezi Parkı tehditi13 Haziran 2013
ARÜ’de mezuniyet coşkusu07 Haziran 2013
ARÜ’de mezuniyet coşkusu, konser ziyafetiyle zirveye çıkacak05 Haziran 2013
Öğüt, Kars ve Ardahan’ın şap belasını Meclise taşıdı31 Mayıs 2013
Bursa Göle Derneği Genel Kurul Yaptı27 Mayıs 2013
Göle Orman Fakültesi’nin temeli atıldı12 Mayıs 2013
ARÜ’de kültür ziyafeti13 Nisan 2013
Türkiye’nin gelişmesinin Kafkasya için önemi03 Nisan 2013
ARÜ’lüler dağ kampında buluştu!19 Mart 2013
TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü Posof’taydı07 Mart 2013
Köylüyü kurt korkusu sardı!06 Mart 2013
Çıldır’da Buz Şöleni05 Mart 2013
Hocalı Katliamı unutulmadı27 Şubat 2013
Ardahanlılar İstanbul’u salladı25 Şubat 2013
“Her yönüyle Ardahan” sergilendi!23 Şubat 2013
TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü yatımcılarla buluştu19 Şubat 2013
Kuraklıktan etkilenen çiftçiler14 Şubat 2013
Geleneksel Spor Daları Federasyonu Yönetim Kurulu ARÜ’de toplandı11 Şubat 2013
Çıldır Altın At1. Kış Şöleni Ardahan’da yapılacak06 Şubat 2013
Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğrencilerinin büyük başarısı05 Şubat 2013
Oxford Üniversitesi’nde ARÜ konuşuldu21 Ocak 2013
Ardahan’da kar temizliği 09 Ocak 2013
Rektör Korkmaz BESYO Öğrencileriyle biraraya geldi08 Ocak 2013
ARÜ’de dumansız hava sahası 03 Ocak 2013
ARÜ’de Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü kutlandı29 Aralık 2012
Ardahan âşıkları, Antalya’ya ses verdi19 Aralık 2012
ARÜ’de konferans ve öğrenci buluşmaları19 Aralık 2012
Ardahan Üniversitesi’nin “LAL” tiyatrosu 14 Aralık 2012
Alt ve üst yapı göçü önlüyor 05 Aralık 2012
ARÜ’den kan bağışına büyük destek05 Aralık 2012
Çobana, kamerası birincilik getirdi23 Ekim 2012
Öğüt’ün TBMM’de gensoru hakkındaki konuşması17 Ekim 2012
Dünya Gıda Günü kutlandı17 Ekim 2012
Lal Gece’nin Galası, çekildiği kasabada yapıldı03 Ekim 2012
Öğüt’ün haklı mücadelesi21 Eylül 2012
ARÜ’den TUDOK Kongresine yoğun katılım12 Eylül 2012
Ardahan 13. Ulusal Kültür ve Bal Festivali16 Ağustos 2012
Ardahan’dan haber turu27 Temmuz 2012
Çayın Suyu Koç’tan soruluyor10 Temmuz 2012
Bakan Çelik, Göle Kaşar Festivali”nde halay çekti08 Temmuz 2012
Göle Festival Ateşini 5 Bin Kişi Yaktı08 Temmuz 2012
1. Ulusal Göle Aşıklar Bayramı06 Temmuz 2012
ARÜ’de 3. Bahar Şenliği coşkusu06 Haziran 2012
ARÜ, Çıldır Gölü kıyısındaki yemekte buluştu04 Haziran 2012
ARÜ’de mezuniyet coşkusu04 Haziran 2012
Kürtajdan önce tecavüzler önlensin03 Haziran 2012
TRT Göle festivalini Canlı yayınlayacak31 Mayıs 2012
Ardahan’da Domuz Kafalı Tay dünyaya geldi22 Mayıs 2012
ARÜ öğrencilerin kariyerine ışık tutuyor12 Mayıs 2012
Rektör Korkmaz Ardahanlı işadamları ve esnaflarıyla buluştu18 Nisan 2012
Harvard Üniversitesi ile ortak sempozyum04 Nisan 2012
Aktaş’ta Balık kaynıyor, Çıldır Gölü sinek avlıyor19 Mart 2012
Göle Kaşar Festivali Bölgeye Tekrar can verecek19 Mart 2012
Uyuşturucu operasyonunun görüntüleri basına dağıtıldı 06 Mart 2012
Çıldır'da Hayvan Kaçakçılığı Operasyonu 01 Mart 2012
Öğüt: “Karslıların vergi ve banka borçları ertelensin”20 Şubat 2012
Alkol alınca komşusunun yatağına girdi07 Şubat 2012
il müftüsü Kahvehaneleri Ziyaret Etti ,04 Şubat 2012
SINIRIMIZA YENİ BİR METSAMOR!03 Şubat 2012
Kars'lı Aşıklar Mecliste Sarkozy'yi Taşladı27 Ocak 2012
Ardahan Sağlık Müdürü Kaya, göreve başladı25 Ocak 2012
Çıldır Gölü’nde Buz Hokeyi14 Ocak 2012
Ardahan'da Köylüler üniversiteyi bastı29 Aralık 2011
Otomobil Çıldır Gölüne Uçtu27 Aralık 2011
Ardahan İlçe Nüfus Müdürü Kaza Yaptı17 Eylül 2011
Ardahan'da Trafik Kazası: 4 Yaralı22 Ağustos 2011

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


KAĞIZMAN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN,?

NURİ TURAN: AKP
GÖĞERCİN ARAS: HDP
NEVZAT YILDIZ: MHP
KARARSIZLAR.

Sonuçlar
Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH