sanalbasin.com üyesidir

ARÜ’de konferans ve öğrenci buluşmaları

19 Aralık 2012
0 Haber Yorum

ARÜ’de konferans ve öğrenci buluşmaları
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 
 
Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Halk Kültürü Araştırma Merkezi tarafından Çıldır Meslek Yüksekokulu’nda “Aynaya bak ve sor: ben kimim” başlıklı bir konferans düzenlendi.
 
Çıldır Meslek Yüksekokulu (MYO) Konferans Salonu’nda 14 Aralık Cuma günü düzenlenen konferansa; İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan konuşmacı olarak katıldı.
 
Çıldır MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hürriyet Çimen, Çıldır Belediye Başkanı Nurettin Aygün, Âşık Şenlik Belediye Başkanı Mülazım Karaçay ile Çıldır MYO personeli ve öğrencilerinin katıldığı konferansa ilgi oldukça yoğun oldu.
 
“KIBLEMİZ ANADOLU’DUR”
“Aynaya bak ve sor: ben kimim” sorusunun herkesin kendisine sorması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan “bu soru karşısında aldığınız cevap sizin milli kimliğinizdir” diyerek sözlerine başladı. Kendi hayatından örnekler veren Aslan şunları söyledi: “ Bu ülke bizim ve ülkemize sahip çıkmalıyız. 1979 yılında benim ninem Azerbaycan’a bağlı Gence yöresinde yaşardı. Bir gün yanına gittim. Namaz kılıyordu. Baktım yanlış kıbleye yönelmiş. Dedim ki ‘Nine kıble o taraf değil şu taraf.’ Ninem dedi ki: ‘Hayır sen yanlış biliyorsun. Benim kıblem Türkiye’nin olduğu taraftır.’ Yani demek istediğim şu; kıblemiz Anadolu’dur. Bu bizde bir kimlik birikimi oluşturmuştur.”
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin çok güçlü bir devlet olduğuna da değinen Yrd. Doç. Dr. Aslan, “biz her türlü sıkıntının altından kalkarız” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Programın sonlarına doğru Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan öğrencilerin sorularını yanıtladı.
 
REKTÖR KORKMAZ ÖĞRENCİLERLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR
Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Gıda Mühendisliği Bölümü’nün ilk öğrencileri ile tanışma yemeğinde bir araya geldi.
 
2012-2013 akademik yılında ilk öğrencilerini alan, genç ve dinamik eğitim kadrosuyla öğretim hayatına ilk adımını atan ARÜ Gıda Mühendisliği Bölümü 14 Aralık Cuma günü bir tanışma yemeği düzenledi. ARÜ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen tanışma yemeğine; ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zehra Tuğba Abacı, Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necla Barlık ile Mühendislik Fakültesi akademik personeli ve Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını Yrd. Doç. Dr. Zehra Tuğba Abacı gerçekleştirdi. Bu yıl bölümün aktif olarak eğitim vermeye başladığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Abacı, hali hazırda 47 olan öğrenci sayılarının her geçen eğitim döneminde artarak devam edeceğini ve ilerleyen yıllarda önemli akademik başarıların altına imza atacaklarını söyledi. Abacı, sözlerini “Öğrencilerimizin hepsi pırıl pırıl, ben bu öğrencilerin bölüm başkanı ve danışmanları olmaktan gurur duyuyorum” diye tamamladı.
 
 “MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZ”
Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zehra Tuğba Abacı’nın ardından konuşma yapan ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, dünyadaki gelişmelere ayak uydurmanın gerekliliğine değindi. Osmanlı Devleti’nin son 150 yılda dünyadaki gelişmelere kapalı kaldığı için paramparça olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, bu hatanın Osmanlı Devleti’nin toprak kaybetmesine neden olduğunu belitti. Rektör Korkmaz: “Osmanlı Devleti zamanında yetişmiş mühendis yoktu. Hele gıda mühendisimiz hiç yoktu. O süreçte mühendisleri yurtdışından getiriyorduk” ifadeleriyle ülkenin yetişmiş mühendislere ne kadar çok ihtiyacı olduğunu belirtti.
 
Doluluk oranı yüzde yüz olan Mühendislik Fakültesi’nin ‘modern sihirbazlar’ yetiştirdiğini belirten Rektör Korkmaz, “Kimin mühendisleri daha çok okuyor ve çalışıyorsa o toplum çok ileri gidiyor” diyerek ülke kalkınmasında mühendislere düşen görevlerin önemine değindi.
 
“GELECEK YIL AŞKIM OLAN KAMPÜS FAALİYETE GEÇECEK”
Ardahan Üniversitesi’nin yeni yerleşkesini “Aşkım” olarak nitelendiren Rektör Korkmaz, yerleşke alanının faaliyete geçmesiyle beraber son teknoloji ile donatılmış, modern laboratuarların hizmete gireceğini söyledi. Rektör Korkmaz, yeni laboratuvarlarla akademisyenlerin, öğrencilerin bilimsel çalışmalar gerçekleştirmelerinin önünde herhangi bir engelleri olmayacağını vurguladı. Öğrencilerin sorunlarını ve önerilerini dinleyen Rektör Korkmaz, öğrencilerin Ardahan’daki sosyal yaşantısının olmamasına ilişkin yakınmalarına şöyle cevap verdi: “Ben buraya geldiğim ilk zamanlar oturacak bir sandalyem yoktu. ‘Bir oda bir Rektör’ diye gazetelere bile çıktım. İki Rektör Yardımcımız bir oda da oturdu. Yani diyeceğim şu ki; sıkıntıları yavaş yavaş atlatacağız. Zamanla her şey yerine oturacak; ama biraz sabırlı olun. Sizin şu anki tek hedefiniz okulunuzu güzelce bitirip bir an önce hayata atılmak olmalı”
 
Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni eğitim-öğretim döneminde 47 kişilik bir kontenjan açtığını ve bu kontenjanların doluluk oranına bir kez daha dikkat çeken Rektör Korkmaz: “Bu durum bizi çok mutlu etti. Türkiye’nin en uç noktasında bulunan bir ilden daha fazla mühendis çıkmasından biz onur duyarız. Sizler, geleceğin mühendisleri çok kutsal bir görev icra ediyorsunuz. Yaptığınız iş suyun içindeki ışığı okumak kadar mükemmel bir şey. Sizler suyun içindeki ışığı okuyacaksınız” dedi.
 
Öğrencilerle sıcak bir sohbet ortamında geçen yemeğin ardından ARÜ Müzik Topluluğu sahne aldı. ARÜ Müzik Topluluğu’nun gece boyunca seslendirdiği parçalarla öğrenciler Rektör Korkmaz ile halaylar çektiler, gönüllerince eğlendiler.   
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber