sanalbasin.com üyesidir

ARÜ’de Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü kutlandı

29 Aralık 2012
0 Haber Yorum

ARÜ’de Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü kutlandı
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 

 
 
Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Ardahan Üniversitesi’nde (ARÜ) düzenlenen programla kutlandı.
 
ARÜ Âşık Zülali Konferans Salonu’nda 26 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen program, İstiklal Marşımız ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. ARÜ Dede Korkut Düşünce Topluluğu tarafından organize edilen programa, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şureddin Memmedli, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan ile Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev ve beraberinde çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı. Azerbaycan Türkleri’nin birlik ve beraberliklerini pekiştirmek amacıyla yapılan kutlama, ARÜ’lü Türk ve Azeri öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşti.
 
“ÖZÜMÜZÜ ORTAYA KOYMALIYIZ.”
Toplantının açılış konuşmasını yapan ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan, “Bugün günlerden benim baba yurdum Azerbaycan’dır!” diyerek sözlerine başladı. Azerbaycan’ın günümüzde yaşadığı sıkıntılara değinen ve Azerbaycan ile Türkiye’nin mevcut iyi ilişkilerinin artarak devam etmesi gerektiğine inandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Aslan, “Özümüzü ortaya koymalıyız” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
 
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri’nden Prof. Dr. Şureddin Memmedli, ikinci konuşmacı olarak çıktığı kürsüde gençlere seslendi. Bir dayanışma içerisinde olduklarını ve bu dayanışma gününü kutladıklarını dile getiren Prof. Dr. Memmedli, “Gençlerimize bu konuda çok büyük sorumluluklar düşüyor ve gençlerimiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler” dedi. Bugünün sadece 50 milyon Azerbaycan Türkünün değil tüm Türk Dünyası’nın bayramı olduğunu belirten Prof. Dr. Memmedli, Azerbaycan bayrağı ile Türk bayrağının yan yana olması gerektiğini, bunun birlik ve beraberlik mesajı verdiğini ve çok önemli olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.
 
Son konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıkan Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev, ikiye bölünen Azerbaycan’ın parçalandığını ve bu durumun kendilerini oldukça üzdüğünü dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Guliyev konuşmasını, “Bizler geçmişimizden ders almalıyız. Buna göre adımlar atmalı ve geçmişimizi unutmamalıyız.” dedi ve kendi yazdığı bir şiiri okuyarak konuşmasını tamamladı.
 
Dede Korkut Düşünce Topluluğu’nun Azerbaycan’ı anlatan sunumunun ardından şiir dinletileri ve Kafkas gösterileri ile devam eden program, Azerbaycanlı şairlerin tanıtılması ile sona erdi.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber