sanalbasin.com üyesidir

AK Parti heyeti Digor’da

02 Haziran 2013
0 Haber Yorum

AK Parti heyeti Digor’da
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

AK Parti Digor İlçe Başkanlığı, Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısını gerçekleştirdi.
 
Digor Yatılı Bölge Ortaokulu Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, AK Parti Kars İl Başkanı Av. Ensar Erdoğdu, Digor İlçe Başkanı Abdurrahman Aydın, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Şahin Aydın, Merkez İlçe Başkanı Özgür Turhan ve salonu dolduran Digorlular katıldı.
 
Divan başkanlığını AK Parti Kars Belediye Meclis Üyesi Şahin Aydın’ın yaptığı danışma meclisi toplantısında, açılış ve yoklamanın yapılmansın ardından divan heyeti oluşturuldu ve AK Parti Digor İlçe Başkanı Abdurrahman Aydın bir açılış konuşması yaptı.
 
SEÇİME HER AN HAZIRIZ
Aydın konuşmasında il ve ilçelerde yapılan AK Parti danışma meclisi toplantılarının, teşkilatlar arası koordineyi sağlamak, konuşmak, değerlendirmek, yeni fikirler sunmak, öğrenmek ve her kesin bir araya gelmesini sağlamak için düzenlendiğini söyledi.
 
Teşkilat olarak bugün seçim olsa bile güçlü ve kararlı bir şekilde hazır olduklarını da belirten Aydın: “Bugün burada milletvekilimiz Ahmet Arslan başkanlığında ki heyetimiz, Digor’da yapılmakta olan ve hayata geçirilecek projeleri anlatacaklar. Bizler teşkilat olarak düzenli bir şekilde ilçemizde hasta ziyaretleri yapıyoruz, taziyelere gidiyoruz, sosyal içerikli toplantılar yaptığımız gibi ve seçim işleri başkanlığımız çalışmalarını devam ettiriyor. Seçim sandık kurullarımızı tamamladık üye kaydı noktasında da ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Teşkilat olarak bugün seçim olsa bile hazırız.”dedi.
 
ERDOĞDU: “BU ÜLKEYİ KÜRTLER VE TÜRKLER BİRLİKTE KURDU”
Aydın’ın konuşmasının ardından AK Parti Kars İl Başkanı Ensar Erdoğdu söz alarak daha önceleri de olduğu gibi bu ülkeyi Türkler ile Kürtlerin birlikte kurduğuna vurgu yaptı.
 
Sultan Alparslan’ın 1071’de Anadolu topraklarına girdiği sırada bu bölgede egemenliğin kurulmasında en büyük desteği Kürtlerin verdiğine de dikkat çeken Erdoğdu, “Çözüm süreci ile önemli bir süreç yaşıyoruz. Biz bu bölgede yaşayan insanlar olarak tarihsel süreç içerisinde yaklaşık bin yıldır Türkler ve Kürtler yada bu bölgede yaşayan diğer diyalektik unsurlar, birlikte yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bu tarihsel sürece baktığımızda Sultan Alparslan’ın 1071’de Anadolu’ya girdikten sonra bu topraklarda egemenliğini kurmasında en büyük desteği bu bölgede yaşayan Kürtler verdi. Anadolu’ya Mezopotamya’dan gelen binlerce Kürt’ün desteği ile Sultan Alparslan bu bölgeye girdi ve Anadolu’yu fethetti. Bizler de burada kader birliği yaptık birlikte yaşadık ve birlikte savaştık. Bin yıl önce başlayan kardeşliğimiz devam ediyor. Kürtler ile Türklerin ikici önemli kavşağı da Çaldıran Savaşı oldu. Bu savaşta da yine Kürtlerin desteği vardır.”dedi.
 
TÜRKLER İLE KÜRTLER ARSINDA Kİ KAVGA 2. MAHMUT İLE BAŞLADI
Erdoğdu, bin yıldan beri bu coğrafyada kardeşçe yaşayan Kürtler ile Türkler arasında yaşanan çatışma ve kavgaların 1855’li yıllarda 2. Mahmut tarafından uygulanan yanlış politikalar nedeniyle başladığını da söyledi.
 
Bu çatışma ve kavgaların 12 Eylül darbesi ile Diyarbakır zindanlarında yeniden başlayarak 30 yıldır devam ettiğini de belirten Erdoğdu, son on yılda AK Parti iktidarın çözüm süreci ile bu kavga ve çatışmalara son verdiğine de vurgu yaptı.
 
Kurtuluş Savaşında da yine Kürtler ve Türklerin tüm cephelerde birlikte savaşarak ülkeyi düşmanlardan kurtarıp Cumhuriyeti kurduklarını da belirten Erdoğdu: “Sultan Alparslan ile birlikte Kürtlerle Türkler arasında hiçbir problem ve kavga olmuyor ve barış ve kardeşlik yaşanıyor. Ama maalesef 2. Mahmut ile 1850’li yıllarda yürütülen bazı yanlış politikaların ortaya konulmasıyla Kürtler ile Türkler arasında çatışmalar yaşanmaya başlıyor. Cumhuriyeti kurma aşamasına kadar da böyle devam ediyor. Ama ne zamanki 12 Eylül darbesiyle birlikte Diyarbakır zindanlarında insanlar işkenceden geçirilerek adeta zulüm yaşatılması 1850 yıllarında başlayan süreç bir bakıma patlama noktasına geliyor ve son otuz yılda da bu günlere kadar geldik. Ama AK Parti iktidarı, son on yılda bu sorunu bir şekilde çözmeye çalışıyor. Bin yıllık barış ve kardeşlik sürecini yeniden yaşatmaya çalışıyor. Ve sizlerin desteği ilde de Türkiye halklarının da desteği ile bir noktada başarılı oldu ve bunu hep birlikte yaşama devam ediyoruz. Bu konuda Digor ile birlikte diğer bütün ilçelerimizin çözüm sürecine destek vermelerini bekliyoruz. İnşallah bu barış ve kardeşlik sürecini hep birlikte yaşatırız. Varsa sorunlar sıkıntılar ki var. Bunun olmadığını da kimse inkar edemez. Çünkü geçmiş yıllarda Kürtler üzerinde kimlik inkarı, red ve asimilasyon politikaları yaşandı. Tüm bunlar olduğu ve yaşandığı için bu noktaya geldik. İşte AK Parti iktidarı bu sorunları çözmeye çalışıyor.” Diye konuştu.
 
“ARSLAN, KÜRTÇE GELENEKSEL KARDEŞLİK MESAJI VERDİ”
Son olarak konuşan AK Parti Kars milletvekili Ahmet Arslan da konuşmasına Kürtçe “Kardeşlik, birilerinin ağrısı ve sızısı sizin ağrınızsa, birilerinin cenazesi sizin cenazeniz, birilerinin düğünü sizin düğününüz ise bunun adı kardeşliktir.” Diye başladı.
 
Kendisinin de Kürt asılı olduğuna dikkat çeken Arslan “Biz doğduğumuz topraklarda kardeşliği böyle gördük ve böyle yaşadık. İnşallah bundan sonra da böyle yaşayacağız. Sıkıtlar yaşadık, yok sayıldık, başka şeylere benzetildik. Ama esas olan o ki bu yanlışlıkları görüp bu yanlışlıları kademe kademe çözmek, insanımıza gerekli değeri vermek, bu coğrafyayı ve bu toprakları vatan yapan kardeşliğimize gerekli değeri vermektir. Ve inşallah bundan sonra da vermeğe devam edeceğiz. Bu da şüphesiz hepimizin yapmaya çalıştığı ve yapmamız gereken şeylerdir.” Dedi. 
 
KARDEŞLİĞİMİZE HELAL GETİRMEK İSTİYORLAR
Milletvekili Arslan ayrıca kardeşliğimize halel getirmek isteyenlerin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da olacağını da belirterek, “Bunlar içimizde olduğu gibi dışımızda ki insanlar ve ülkelerdir. Bunlar dünya da güç ve erk sahibi olabilmek ve dünyayı yönetebilmek için isteyenlerin düşüncesi ve fikri olabilir. Ama esas olan o ki bizim o fikre karşı birlikteliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bu coğrafyada bin yıldır olduğu gibi bundan sonra da inşallah aynı şekilde devam ettirmemizdir. “dedi.
 
ZOR BİR COĞRAFYA DA YAŞIYORUZ
Kars, Digor gibi Türkiye’nin birçok ülke ile komşu olması nedeniyle zor bir coğrafya da yaşadığımıza da dikkat çeken Arslan “Kars olarak sınırda yaşıyoruz. Sadece Kars olarak etrafımızda Ermenistan, Gürcistan ve İran var. Ama ülke olarak düşündüğümüz zaman birçok ülke ilde sınırlarımız var. Bu komşu ülkelerin üzerinde oyunlar oynamak isteyen dünyanın büyük güç odakları var. Amerika, öteden beri bölgede büyük bir güç odağıdır. Amerika bu pozisyonunu devam ettirmek üzere bu coğrafya üzerinde her zaman emel ve çıkarlarını gözetmek üzere gayret sarf ediyor. Amerika’nın karşısında da Rusya var. Yine bu coğrafyada yıllardır özellikle bu coğrafyada yaşayan bizler, onların emelleri çerçevesinde sıkıntılar yaşamışızdır. Yine bu coğrafya öğle bir coğrafya ki bunlara karşı Çin ve Hindistan da bir güç olmaya çalışmaktadır. Hemen yanı başımızda olan küçük bir ülke olan Suriye, ortalığı karıştırıyor ve bizimde huzurumuzu kaçırıyor. Suriye’yi desteklemek adında da birileri ortaya çıkıyor. Çin de bu emelleri doğrultusunda dünyada güç olması adına bizimde huzurumuza göz dikmek adına Suriye’yi destekliyor. Aslında kimsenin derdi Suriye değildir. Her kesin derdi bu önemli ve değerli coğrafya, bütün kıtaların geçiş merkezidir ve güzergâhıdır. Türkiye, Kars ve Digor da bu güzergâh üzerinde yer alıyor. Bizlerin ise bu durumdan zarar görmek yerine yarar görmemiz gerekiyor.” Diye konuştu.
 
ONLARCA DOSYA VE İSTEK NOT ALDI
Konuşmaların sonunda ise salonu dolduran yüzlerce Digorlu, dilek ve önerlilerini tek tek dile getirdiler. Dinlenen dilek ve önerilere de teke tek cevap verilen toplantı daha sonra AK Parti İl Başkanı Ensar Erdoğdu’nun değerlendirme konuşması ile son buldu. Ardından da katılanlara AK Parti Digor İlçe Teşkilatı tarafından yemek verildi.
 
Aslan ve beraberindeki heyet, bölgede bulundukları sırada Digor ve Dağpınar beldesinde bazı taziye evlerini de ziyaret ederek cenazesi olan ailelere başsağlığı dilediler. Bu arada takvim yapraklarının 1 Haziran’ı göstermesine rağmen Dağpınar Beldesinde bir taziye çadırında halen soba yakılarak ısınılması da dikkat çekti. Milletvekili Arslan’a gezisi boyunca birçok vatandaş isteklerinin içeren notlar ve dosyalar verdi. Arslan ise bütün dilerleri teke tek kabul ederek ilgili kişilerin telefon numaralarını da aldı. Arlan son olarak inşaatı devam edem Digor Devlet Hastanesinde de incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Arslan daha sonra ilçeden ayrılarak beraberindekilerle birlikte Sarıkamış ilçesinde geçti.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – TACETTİN DURMUŞ
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber