sanalbasin.com üyesidir

8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlandı

09 Mart 2017
0 Haber Yorum

Vali Alpman,”Kadınlarımız maalesef şiddete maruz kalıyor.”
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


Iğdır’da 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün düzenlediği program Ticaret ve Sanayi Odası toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

            Programa Vali Ahmet Turgay Alpman ve annesi Azize  Alpman, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, J.Alay Komutanı Kahraman Dikmen, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Gıda ve tarım Hayvancılık il müdürü Özkan Yolcu,Kamu hastaneler birliği genel sekreteri Kemal Eyvaz,Nüfus İl müdür Serpil Ünsal, İl müftüsü Cuneyt Kulaz, Basın Müdürü Arzu İset bürokratlar, davetliler ve kamu kurumlarında görevli çok sayıda kadın katıldı.

             Programın açılış konuşmasını Sosyal Hizmetler  il  Müdürü Sefer Coşar ve Vali Ahmet  Turgay Alpman Kara yaptı. 

         Vali Ahmet Turgay Alpman,”  Bugün Dünya Kadınlar Günü böylesine anlamlı bir günde programa gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederim. Bu vesileyle yaşantımızın bel kemiği, mutluluğumuzun teminatı tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü başta annem olmak üzere kutlarım. Kadın demek nezaket, hoşgörü, fedakârlık demektir, kadın demek üretmek demektir, kadın demek çok yonlü  üretmek demektir, kadın demek emek demektir. 8 Mart Dünya kadınlar gününün nasıl ortay çıktığını hepimiz biliyoruz. Avrupa’nın birçok ülkesinde yokken Ülkemizde kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı Atatürk tarafından verilmiştir. Son yıllarda kadının önündeki engeller bir bir kaldırılmaya başladı. İş hayatında da önemli haklar ve avantajlar sağlandı.  Kadınlarımıza neler yapabiliyoruz, ne kadar yardımcı olabiliyoruz bunu toplum olarak ­kendimize sormamız lazım. Kadın hakları temel insan haklarıdır. Maalesef bugün kadınlarımız şiddete maruz kalıyor. Kadınlarımızı şiddetten uzak tutmamız gerekir. Bu bir toplumsal konu haline gelmiştir. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. ” dedi.

   Alpman,”  sizlerinde günlük hayatınızda yaşadığınız gibi kadın ailenin baş tacadır ve aile ocağının temel direğidir. Aile bir okul ise gerçekten bunun başöğretmeni, baş düzenleyicisi gerçekten kadındır”şeklinde konuştu.

               

 ‘Kadınlar toplumun teminatıdır’

              Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sefer  Coşar’da ‘Toplumu oluşturan bireylerin anneler tarafından yetiştirildiğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, “Varlıklarıyla, yüksek duygusal zekâlarıyla, nezaket ve zarafetin temsilcisi kadınlarımız mutlu huzurlu ve sağlıklı bir toplumun teminatıdır. Bu sebeple kadının kültürel ekonomik ve sosyal alanlarda toplumsal yaşama etkin olarak katılabilmeleri kadının tüketici kimliğinden sıyrılması ile mümkündür. Kadınların üretim sürecinde yer alması hem kadınların bireysel gelişimi hem de ülkenin kalkınmasında önem arz etmektedir” dedi.

Kadınların anayasal düzenlemelerle pozitif ayrımcılığa kavuşturulduğunu ifade eden Coşar, bunlara ek olarak TBMM’de kadın erkek fırsat eşitliği komisyonunu kurulduğunu belirtti.  Coşar, “Her ne kadar kadın hakları yasalarla istenilen seviyeye gelse de, tüm dünyada kadın üzerindeki şiddet ve baskılar kadınların çaresizliğini gözler önüne sermiştir” dedi.

         Coşar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün, kadınların daha iyi koşullarda eşit hak ve özgürlüklerinin yanı sıra daha huzurlu bir yaşam için mücadele etikleri özel bir gün olduğunu sözlerine ekledi.

         Sunuculuğunu eczacı Sabahat  Karagöz’ün  yaptığı program şiir ve çeşitli konuşmaların arından   El Sanatları Sergisinin açılışı ve kokteyl ile sona erdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber