6. ULUSLAR ARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI SONA ERDİ

30 Haziran 2011
0 Haber Yorum

6. ULUSLAR ARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI SONA ERDİ

6. ULUSLAR ARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI SONA ERDİ

 

Kars’ta bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Âşıklar Bayramı, final gecesiyle son buldu. Final gecesine katılım oldukça yoğundu. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Ak Parti Milletvekilleri Yunus Kılıç, Ahmet Arslan, Âşıklar ve vatandaşların katılımıyla yapılan final gecesinde Divan, Lebdeğmez ve Atışma dallarında yarışan Âşıklardan dereceye girenlere ödülleri verildi. Gece de Programları incelikle takip eden ulusal ve yerel basın mensuplarına da onur plaketi verildi.

Gece Âşıkların canlı performanslarını sunmalarıyla devam etti. Türkiye ve Dış ülkelerden gelen Âşıkların söylediği ezgilerden izleyiciler büyük keyif aldılar. Gecenin Final atışmasını ise Maksut koca ile Ali Rıza Ezgi yaptı.

Ödül töreni sonrası Üç günlük programlar kapsamında yaşananları anlatan Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, “Yaptığımız bu etkinliklerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizi yalnız bırakmayan katılımcılardan da anlaşıldığı üzere bizim halkımız bu tür etkinlikleri istiyor. Ve bu gün gördük ki, yaptığımız etkinlikler halkımız tarafından ilgiyle izlendi. Programlar kapsamında ilimize gelen Âşıklarımıza ve Yurt dışından gelen ozanlarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu tür etkinliklerimiz devam edecektir.” Diye konuştu.

            Her yıl geleneksel olarak yapılan ve üç gün süren Âşıklar Bayramı kapsamında Usta Ozan Murat Çobanoğlu mezarı başında dualarla anıldı. Çobanoğlu’nun mezarı başında Kuran okunarak, karanfiller bırakıldı. Çobanoğlu’nun mezarı başında yapılan anma töreni sonrası Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen Âşıklar, Çobanoğlu’nun Mesut Yılmaz Parkı yanında bulunan Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirip, daha sonra yürüyüşe geçtiler.

Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve İl emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’inde eşlik ettiği Âşıklar Bayramı Yürüyüşü davul zurna eşliğinde gerçekleşti. Yürüyüş sırasında zaman-zaman duran Âşıklar toplanan kalabalığa türküler söyleyip, değişler dediler. Murat Çobanoğlu Anıtı’nın önünde başlayan yürüyüş 100’e yakın Âşık’ın katılımıyla Kars Kalesi’nin altında bulunan Âşıklar Kültür Evi’nde son buldu.

Aşık Murat Çobanoğlu’nun anıtı önünde başlayan yürüyüşe çok sayıda vatandaşta eşlik etti. Sazlı davul zurnalı yürüyüşte Aşıklar şehir içinde mini konserler verdiler. Şiirler ve yöresel oyunlar oynanan yürüyüş vatandaşlar tarafından da ilgiyle izlendi.

Âşıklar Bayramı’na ev sahipliği yapan Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Âşıklar Bayramı’nın Kars’ın tanıtılması ve süregelen bir geleneği yaşatma adına her yıl devam ettireceklerini söyledi. Usta Ozan Murat Çobanoğlu’nu da Âşıklık kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında büyük emeğinin geçtiğine vurgu yapan Bozkuş; “Geleneğimizi, göreneğimizi ve kültürümüzü bizden sonraki nesillere aktaran rahmetli Murat Çobanoğlu bu anlamda görevini en iyi şekilde yerine getirdi. Gerek sazı ve sözü ile gerekse toplum içerisinde ki tavır ve davranışları ile gelenek ve göreneklerimizi bizden sonraki nesillere aktarılmasında büyük emeği geçmiştir. Çobanoğlu’nun vasıtası ile Kars ilimiz gerçekten gerek Türkiye kamuoyunda gerekse Dünya kamuoyunda iyi bir şekilde kendisini tanıtma fırsatı bulmuştur. Kendisini rahmet ve özlemle anıyoruz. Bu kültürü her yıl daha da büyüterek sürdüreceğiz” dedi.

Her yıl geleneksek olarak yapılan Aşıklar Bayramı’nın ilk gününde yapılan seçmelerde Bir birinden hünerli Aşıklar yarıştı. Divan, Taşlama, Atışma ve lebdeğmez (Dudakdeğmez) Alanlarında yarışan Âşıklardan dereceye girenler ödül alacaklar. Seçmelerde ilgiyi dudakdeğmez ( lebdeğmez) çekti. Aşıkların iki dudak arasına koydukları kürdan ile “p, m, b” harflerini kullanmadan değişler söylemeleri ilgiyle izlendi.

 

Âşıklar Bayramı kapsamında Türkiye yanı sıra Yurt Dışından gelen aşıklar ile sanatçıların verdiği konser izleyenleri adeta büyüledi. Özellikle Kafkasya Bölgesi’nden gelen Ozanlar söyledikleri ezgilerle büyük alkış topladı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Ünlü sanatçı Cavit Tebrizli konseri yapıldı. Tebrizli hareketli ve slov eserleri ile izleyenlere keyif dolu bir gece yaşattı.

Âşıklar Bayramı’nın ikinci gününde ise Âşıklık geleneği ve kültürel birlikler anlamında seminerler verildi. Seminere yüzü aşkın Âşık izlerken program gün boyu devam etti. Bugün ise Âşıklar Bayramının son günü olması nedeniyle bir kapanış programı gerçekleştirilecek.

Aşıkşenlik ve Murat Çobanoğlu’nun ismine yapıldığı bilinen Âşıklar Bayramı'nın isminden; önce Aşıkşenlik çıkarıldı, sonra Çobanoğlu. Son olarak Bayramın ismi Kars Uluslararası Aşıklar Bayramı oldu. Bayram'ın başlaması ise yine Usta ozan Devlet Sanatçısı Murat Çobanoğlu'nun kabri başında anılmasıyla başladı. Program boyunca Üstad Aşıkşenlik'te rahmetle yad edildi.

Final gecesine katılım oldukça yoğundu. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Ak Parti Milletvekilleri Yunus Kılıç, Ahmet Arslan, Âşıklar ve vatandaşların katılımıyla yapılan final gecesinde Divan, Lebdeğmez ve Atışma dallarında yarışan Âşıklardan dereceye girenlere ödülleri verildi. Gece de Programları incelikle takip eden ulusal ve yerel basın mensuplarına da onur plaketi verildi.

Gece Âşıkların canlı performanslarını sunmalarıyla devam etti. Türkiye ve Dış ülkelerden gelen Âşıkların söylediği ezgilerden izleyiciler büyük keyif aldılar. Gecenin Final atışmasını ise Maksut koca ile Ali Rıza Ezgi yaptı.

 

Haber/ Kaynak: KARS (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber