3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

02 Mayıs 2014
0 Haber Yorum

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Kars Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay’ın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajı
Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, basın özgürlüğünün, ülkelerin demokratik sisteminin korunmasında ve daha güçlü hale getirilmesinde, son derece önemli olduğunu kaydetti.
Altay mesajında, “Dünya genelinde kutlanan ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü ülkemizde de kutlamaktan büyük gurur duyuyorum. Günümüzün en zor ve özveri gerektiren mesleklerinden birini ifa eden tüm medya mensuplarının ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum. Basın özgürlüğü, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ilan edilen bir haktır ve ülkelerin demokratik sisteminin korunmasında ve daha güçlü hale getirilmesinde son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.
Ülkede ve dünyada yaşanan olaylar ve gelişmelerle ilgili en hızlı, en doğru ve güvenilir bilgilerle kitleleri aydınlatan basın-yayın organlarının, ülkelerin demokratikleşmesinde ve ilerlemesinde en büyük görevi üstlendiğini vurgulayan Altay, “Basınımız, gelişmelerle ilgili halkımızı bilgilendirmekte, vatandaşlarımızla devlet arasında ilişkileri güçlendirmektedir.
Bunun yanı sıra, toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinde, toplumsal bütünlük, barış, huzur ve güven ortamının geliştirilmesinde de önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.
Basının, geçmiş yıllara kıyasla daha özgür ve çok sesli hale geldiğine işaret eden Altay, mesajına şöyle devam etti:
“Basının gerçekleri gözler önüne serme, olayları karanlıktan aydınlığa çıkarma, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama görevini yerine getirirken düşüncelerin serbest ve tarafsız şekilde ifade etmesi, olaylara taraf bütün birey ve kesimlere eşit mesafede olması, aynı fırsatı vermesi gerekmektedir. Basın etiği ve tarafsızlığı da bunu gerektirmektedir. Çeşitli zorluklarla kamuoyuna haber ve bilgi akışını sağlamak adına büyük bir özveriyle sorumluluklarını yerine getiren bütün basın çalışanlarının ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlar, başarılarla dolu bir meslek hayatı dilerim.”
(BA-BA-S) GAZİ KARS / ARPAÇAY (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber