sanalbasin.com üyesidir

1. Ulusal Göle Aşıklar Bayramı

06 Temmuz 2012
0 Haber Yorum

1. Ulusal Göle Aşıklar Bayramı
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 
-AŞIKLIK GELENEĞİ BU KEZ DE GÖLE’DE YAŞATILDI
 
-GÖLE, SAZA VE SÖZE DOYDU
 
Ardahan’ın Göle ilçesi, 17. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali çerçevesinde, 1. Ulusal Göle Aşıklar Bayramı’na ev sahipliği yaptı. 
 
Kars Belediye’si tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 7’cisi düzenlenen Kars Aşıklar Bayramı’nın ardından, bölgedeki aşıklık geleneği, bu kez de 1. Göle Aşıklar Bayramı ile yeniden hayat buldu.
 
Göle Belediyesi tarafından düzenlenen ve 40’a yakın aşığın katıldığı Aşıklar Bayramına, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, sponsorluk yaparak katkı sundu. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın da destek verdiği 1. Göle Aşıklar Bayramı’nda, Jüri Başkanlığı görevini ise MEB Talim Terbiye Kurulu eski başkanı Nazım İrfan Tanrıkulu yaptı. Sunuculuğunu ve jüri üyeliğini Kemal İlin’in üstlendiği bayramda, Ardahan Üniversitesi öğretim görevlileri Doç Dr. Erdoğan Altınkaynak ile Ardahan Üniversitesi araştırama görevlisi Samet Azap da Jüri üyeliyi yaptılar.
 
Göle Sineması’nda düzenlenen aşıklar bayramı, Göle Kaymakamlığı önünde kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşüne, Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu, Jüri Başkanı Nazım İrfan Tanrıkulu, Aşık Yener Yılmazoğlu, bayramın gerçekleştirilmesine büyük katkı sunan Siyasal Birikim Gazetesi sahibi Gazeteci Mustafa Küpeli, Murat Çobanoğlu Aşıkları Koruma Derneği Başkanı Aşık Mahmut Karataş, Ardahan Ozanlar Dernek Başkanı Halil Yıldız, aşıklar ve vatandaşlar katıldı. Kortej yürüyüşü sırasında ise Göle sokakları ilk kez aşıkların oluşturduğu sazlı sözlü şenlik alanına döndü ve renkli görüntüler yaşandı. Göle Sineması önünde sona eren kortej yürüyüşü, protokolün ve aşıkların ellerinde sazlarıyla yöreye ve Göle’ye ait türküler eşliğinde tamamlandı. Aşıklar, öncelikli olarak, “Hele sen Göle’nin neyini gördün” türküsünü söyleyerek yürümeleri ise bayrama renk kattı.
 
1.Göle Aşıklar Bayramına, Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Dünya ve Avrupa bayanlar Boks Şampiyonu Gülsüm Tatar, Aşık Yener Yılmazoğlu, Göleliler il birlikte Kars ve Ardahan’dan gelen vatandaşlar katıldı.
 
Salonu tıka basa dolduran yöre halkı, Göle’de ilk kez düzenlenen aşıklar bayramı ile saza ve söze doydular. Aşıklar, bir taraftan salonda sazlarını ve sözlerini icra ederken, bazı aşıklarda Göle sokaklarında ve kahve önlerinde Göle halkı ile bir araya gelerek ustalıklarını konuşturdular. Sazın ve sözün sokaklara taştığı bayram, şenlik havasına geçti.
 
AŞIKLIK, GEÇMİŞİ GÜNÜMÜZE TAŞIR
Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, aşıkların geçmişi günümüze taşıyan, ananelerimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi bizlere en iyi şekilde yaşatan kişiler olduğunu söyledi. Göle’de aşıklık geleneğini yaşattıkları için son derece mutlu olduklarını belirten Muratoğlu, “Bölgemizde kaybolmaya yüz tutmuş bu geleneği yeniden canlandırmak, bizim için son derece onur vericidir. Bu bayram nedeniyle Göle’ye gelen ve katkı sunan her kese teşekkür ediyorum. Hepimiz yöremizde aşıklalar il büyüdük. Geçmişte düğünlerimiz ve bayramlarımızı aşıklarımızla yapardık. Gelişen teknoloji ve şartlar aşıklık sanatını yok olma aşamasına getirdi. Ama ne güzel ki aşıklarımız bu geleneği günümüze taşımaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle çok ümitliyiz ve bölgemizde aşıklık geleneği yok olmayacak.” dedi. 
 
GÖLE, İKİ BAYRAMI BİR ARADA YAŞIYOR
Daha sonra söz alan Göle Kaymakamı Fatih Atasoy ise Göle’nin bu gün tarihi günlerinden birini yaşadığı için son derece mutlu olduğunu belirtti. Bu hafta içerisinde Göle’nin iki bayramı bir arada yaşadığına dikkat çeken Atasoy, “Bu hafta Göle’de 17. Uluslararası Kaşar Festivali ve 1. Aşıklar Bayramını yapılması nedeniyle son derece mutluyuz. Orta Asa geleneğinden gelen aşıklık geleneği ülkemiz ve bölgemiz için oldukça önemlidir. Bu geleneğin Göle’de de yaşatılması da bizleri son derece mutlu etmektedir. Bu nedenle bayramımızın gerçekleşmesinde bizlere katkı sunan herkese teşekkür ediyor ve konuklarımıza ile aşıklarımıza hoş geldiniz diyorum.” Dedi.
 
AŞIKLIK, HALKIMIZIN GEÇMİŞTEN GELECEĞE OLAN BELLEĞİDİR
Atasoy’un ardından söz alan Jüri Başkanı Nazım İrfan Tanrıkulu ise aşıklığın halkın geçmişini günümüze taşıyan belleği olduğunu vurgulayarak, aşıklık geleneğinin yok olmaması için her aşığın mutlaka çıraklar yetiştirmesi önerisinde bulundu.
 
Dünyanın ve Türkiye’nin birçok yerinde bu gibi organizasyonlara katıldığını ve ilk kez bu kadar heyecanlandığını belirten Tanrıkulu; “Bu bayramlar, Göle’de olduğu her yerde yaşasın ve aşıklık geleneği bitmesin. Aşıklarımız gönül insanlarıdır. Aşıklarımız, buraya bir karşılık beklemeden koşa koşa geldiler. Burada İran’dan gelen aşığımızda var. Aşıklar, gönüllerini ve emeklerini ortaya koyarak geleceğe ışık tutan insanlardır. Onlar saygıya değer insanlardır. Aşıklık geleneğinin yaşatılması için bu gibi bayramların yapılmasının önemi çok büyüktür. Aşıklık, halkımızın belleğidir. Her bir kimseye sorsak onlarca aşığa ait türküyü söyler. Aşıklık, halkın belleğinde geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Biz Aşık Şenlik’i televizyondan tanımadık. Biz O’nu halkın belleğinden aldık. Her aşık artık çıraklar yetişmişlerdir. Bu yıl ilk kez Göle’de aşıklar bayramı gerçekleştiriliyor olmasına rağmen halkın ilgisi bizleri oldukça menün etti. Hatalarımız olabilir ama önümüzdeki yıllarda daha da iyi olacak ve bölgede aşıklık geleneğinin sürmesi için Göle ve Göleliler de ellerinden geleni yapmış olacaklar.” diye konuştu. 
(BA-BA-S) KARS (KHA) - BEDİR ALTUNOK - TACETTİN DURMUŞ
 


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber