sanalbasin.com üyesidir

İlçelerden haber turu

29 Mart 2016
0 Haber Yorum

Arpaçay Kaymakamı Lokman Önder, beraberinde ilçe Belediye Bakanı Erçetin Altay ve İlçe Emniyet Amiri Fahrettin Keskin ile birlikte ilçemiz esnaflarını ziyaret etti
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

ARPAÇAY KAYMAKAMINDAN ESNAF ZİYARETİ
Arpaçay Kaymakamı Lokman Önder, beraberinde ilçe Belediye Bakanı Erçetin Altay ve İlçe Emniyet Amiri Fahrettin Keskin ile birlikte ilçemiz esnaflarını ziyaret etti. İlçe merkezinde ve esnaf işlerinde başlayan hareketlilikle esnaf ve vatandaşla buluşan Kaymakam Önder, esnafa hayırlı işler dileyerek vatandaş ve esnafla sohbet etti. Kaymakamı Lokman Önder; ilçemizin gelişmesinde esnafın çok önemli rol oynadığını belirterek esnaf ve vatandaşlarımızla biraraya gelerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunup, ihtiyaçların tespit edildiğini ve çalışmalarında bu yönde sürdürüldüğünü ifade etti. Özellikle küçük yerlerde esnaflık yapmanın zor olduğunu ve buna rağmen büyük beceri isteyen zanaatların devam ettirilmesinin önemli olduğunu belirtip, esnaflarımıza hayırlı işler diledi.
TAŞDERE KÖYÜ´NDE KÖY KONAĞI AÇILIŞI VE NEVRUZ COŞKUSU
Arpaçay ilçesine bağlı Taşdere Köyü’nde yapımı tamamlanan Köy Konağı açılışı ve 21 Mart Nevruz Bayramı, Kaymakam Lokman Önder, İlçe Jandarma Komutanı Emrah Çelik, İl Genel Meclis Üyeleri Cengiz Çobanoğlu, Nedi Ekinci, ilçe Belediye Başkan Vekili, ilçe kurum amirleri, köy halkı ve çok sayıda vatandaşımızın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Köy Konağının açılışının ardından başlanan programda bir araya gelen protokol ve katılımcılar kutlama etkinliklerine ilk olarak Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile başladılar. Günün anlam ve önemini anlatan Nevruz konulu slayt gösterisinin katılımcılara sunulmasının ardından okunan şiirler ve yöresel aşıkların atışmaları ve deyişleri izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşatırken uzun süre alkışlar eşliğinde söylenen türkülere tüm vatandaşlarımız bir ağızdan eşlik etti. Gelen protokol ve misafirler için köy halkının hazırlamış oldukları yöresel lezzetler ikram edilirken ikramların yanın da nevruzun olmazsa olmazı olan boyalı yumurtaların tokuşturulması esnasında yaşanan renkli ve keyifli anlar da gözlerden kaçmadı. Okul bahçesinde nevruzun geleneksel etkinliklerinden olan temsili demir dövme etkinliğinin ardından her yaştan vatandaşımızın şenlik alanında çektikleri halaylar okul bahçesinde adeta karnaval havası yarattı. Programa yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlayarak devam eden vatandaşlarımız, halaylar çekerek baharın gelişini, nevruz bayramını doyasıya kutladılar.
ARPAÇAY 3 KASIM YBO´DAN SPORDA YENİ BAŞARILAR
Daha önce Yıldız Kızlar Futbol İl Şampiyonluğunu elde ederek Kars’ı bölge şampiyonasında temsil eden 3 Kasım YBO, 2015-2016 sezonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu turnuvalarda 3 Kasım Yatılı Bölge Ortaokulu katıldığı her branşta büyük başarılar elde etti.
Yapılan müsabakalarda;
•Küçük Kızlar Satranç Turnuvasında İl Şampiyonu ve il ikincisi olarak Erzurum’da yapılacak Bölge Şampiyonasında Kars’ı temsil etme hakkı kazandı.
•Voleybol Küçük Kızlar kategorisinde il ikinciliği,
•Masa Tenisi Yıldız Kızlar Kategorisinde il üçüncülüğü,
•Masa Tenisi Yıldız Erkekler Kategorisinde il üçüncülüğü kazandı.
Uzun uğraşlar sayesinde elde edinilen bu başarılar bölge seviyesine taşındı. 3 Kasım Yatılı Bölge Ortaokulu, Arpaçay’a akademik, sanatsal ve sosyal alanlarda olduğu gibi sportif alanda da büyük katkılar sağlamakta. 3 Kasım Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Ferhat Yağışan, bu başarıların bir ekip çalışması ürünü olduğunu dile getirerek bu ve bundan sonraki başarıların bu prensiple kaçınılmaz bir sonuç olduğunu vurguladı, takım ruhu bilincinin yaparak yaşayarak öğrencilere benimsetilmesi gerektiğini belirtti.
Müsabakalarda başarı elde eden öğrencileri ve okul yönetimini makamında ağırlayan Kaymakam Lokman Önder, çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencileri tebrik ederek, elde ettikleri başarılardan dolayı gurur duyduğunu ve ilçeyi başarıyla temsil ettikleri için kendilerine müteşekkir olduğunu belirtip, başarılarının devamını diledi ve bölge şampiyonasına gidecek olan öğrencilerimize başarılar diledi.
KAYMAKAMLIK SATRANÇ TURNUVASI SONUÇLANDI
Kars Arpaçay Kaymakamlığı Geleneksel Satranç Turnuvası, Arpaçay Yatılı Bölge Okulu’nda gerçekleşti. İlçeyi bulunan ilkokullar, ortaokullar ve Arpaçay Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla 3 farklı kategoride gerçekleştirilen turnuvada her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimizin satranç sporundaki yetenekleri ve çekişmeli müsabakaları izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı.
Müsabakalarda öğrencileri yalnız bırakmayarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Avcı ile birlikte yarışmaları takip eden Kaymakam Lokman Önder, yapmış olduğu açıklamalarda, satranç sporunun son yıllarda ülkemizde olduğu gibi ilçedeki okullarda da tercih edilen sporların başında geldiğini belirterek, uzmanların araştırmalarına göre satrancın çocuklarımızın zihinsel gelişiminde oldukça önemli yere sahip olduğunu ifade ederek, bu nedenle de sene başında okullara çok miktarda satranç takımı temin ettiklerini ifade edip, ilerleyen zamanlarda öğrencilerimizin bölgesel ve ulusal karşılaşmalarda başarı sağlayacaklarına inandığını belirtti ve emeği geçenleri tebrik etti.
SUSUZ KAYMAKAMLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN KAYMAKAMLIK HALI SAHA FUTBOL TURNUVASI KURA ÇEKİMİ YAPILDI
Kars Susuz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Kaymakamlık Halı Saha Futbol Turnuvası kura çekimi yapıldı. Susuz Halk Eğitim Merkezi'nde yapılan kura çekimine turnuvaya başvuran takımların sorumluları katıldı.18 takımın katıldığı turnuva 4 gruptan oluşmakta olup gruplarda ilk 2 sırayı alacak takımlar çeyrek finale yükselecek. Grupların maç takvimi ilerleyen günlerde açıklanacak olup maçlar Nisan ayının ilk haftası başlayacak.
YAYIKLI KÖYÜ ATATÜRK İLKOKULU ZİYARETİ
Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Yayıklı Köyü Atatürk İlkokulu’nu Sarıkamış Belediye Başkanı Sayın Göksal Toksoy ve Sarıkamış Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Serkant Aykul ve İl Genel Meclisi üyeleri ile beraber ziyaret ederek çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı. Sınıf ziyaretlerinde bulunup öğrencilere daha çok çalışmaları ve başarılı olabilmeleri için  önerilerde bulundu. Kaymakam Karaman, okul İdaresi ve öğretmenlerle de bir araya gelerek okulun genel olarak eğitim – öğretimindeki başarıları için her koşulda destek olacağı hususunu belirtti.
YAYIKLI KÖYÜ TAZİYE VE KONUK EVİ AÇILIŞI
Yayıklı köyü muhtarlığı tarafından geçen yıl inşasına başlanan ve faaliyete giren Yayıklı Köyü Taziye ve konuk evi törenle hizmete açıldı. Açılışa Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Serkant Aykul, İl Genel Meclis üyeleri, Kamu görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
Taziye salonu, mescit, muhtar odası, misafirhane, mutfak ve lavabo bulunan taziye salonunun açılışında konuşan Kaymakam Karaman, taziye salonlarının kültürümüzün gereği olduğunu ifade ederek, tüm köylerimizde bulunmasını istediklerini belirtti.
HALİT PAŞA ORTAOKULU ZİYARETİ
Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürü ile Halit Paşa Ortaokulu’nu ziyaret eden Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, Okul Müdüründen okulla ilgili bilgiler aldıktan sonra öğretmenler odasında öğretmenlerle bir araya geldi. Öğretmenlerden okulun başarı durumu ve öğrencilerin eğitim seviyesi hakkında bilgiler aldı. Kaymakam Yusuf İzzet Karaman daha sonra sınıfları gezip öğrencilerle sohbet etti. Gelecekteki hedeflerine ulaşabilmeleri için derslerine düzenli olarak ve özveriyle çalışmaları tavsiyesinde bulundu
KAYMAKAMIMIZ KARAMAN KARİYER GÜNLERİ KONULU PANELE KATILDI
Kars Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’nun düzenlemiş olduğu Kariyer Günlerinin konuğu Kaymakam Yusuf İzzet Karaman oldu. Kariyer Günleri kapsamında Sarıkamış BESYO Konferans Salonunda, öğrencilere Yerel Yönetimler ve Kamu Yönetimi ile ilgili bilgi veren Sayın Karaman öğrencilik ve meslek yaşamı ile ilgili tecrübelerini paylaştı.
KAYMAKAM YUSUF İZZET KARAMAN SARIKAMIŞ METEM’DE İNCELEMELERDE BULUNDU
Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü (METEM) ziyaret ederek, okulda incelemelerde bulundu.
Okul ziyaretinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Yılmaz, Okul Müdürü İbrahim Gül hazır bulunurken, Kaymakam Karaman okulun, Elektrik Elektronik Teknolojileri, Makine, Metal, sınıflarını gezdi. Yapılan çalışmaları yerinde gören Kaymakam Karaman öğrencilerle bir araya gelerek bir müddet sohbet etti.
Okul yönetimi ve öğretmenlerle bir toplantı gerçekleştiren Kaymakam Karaman, okulda devam eden eğitim öğretim, yaşanılan sıkıntılar, talep edilen istekler ile okulun ve öğretmenlerin sorunları hakkında bilgi aldı.
SELİM’DE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BİYOGAZ TESİSLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ İÇİN FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLANDI
Kars Selim Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2015 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) programı kapsamında desteklenen “Küçük Ölçekli Biyogaz Tesisleri Hakkında Araştırma, Planlama ve Fizibilite Çalışmasının yapılması” adlı proje tamamlandı.
Proje kapsamında Ülkemizde ( İzmir, Bursa ve çevresi) ve Almanya’ da bulunan Küçük Ölçekli Biyogaz Tesisleri incelenmiş Bölgemize uyguna birliği konusunda bilgi edinilmiştir.Ayrıca Kars Merkez ve ilçelerden seçilen pilot çiftlik ve köyler belirlendi. Uzmanlar tarafından incelemeler yapılarak büyükbaş hayvan atıklarından alınan numuneler laboratuvarda analiz edildi sonuçları rapor haline getirildi. Sadece Kars’ın hayvansal atıklarının yapısına uygun olacak verilerle örnek bir küçük ölçekli biyogaz tesisinin nasıl kurulacağı koşul ve şartları kapsamlı bir rapor haline getirildi.
kha


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber