sanalbasin.com üyesidir

Iğdır’dan haber turu

24 Mart 2016
0 Haber Yorum

IĞDIR’DA KEP II İLETİŞİM BECERİLERİNİN ARTTIRILMASI SEMİNERİ
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kız Çocuklarının Okulla Devam Oranlarının Arttırılması Projesi (KEP-2) kapsamında ‘İletişim Becerilerinin Arttırılması’ semineri düzenlendi.
 
Anatolya düğün salonunda  düzenlenen seminerde açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,toplantının ilk günkü katılımcıları Öğretmenlere seslenerek  “İşin asıl yürütücüleri sizlersiniz. Bireylerin kendini en çok ifade ettiği programlardan biri de etkinlik temelli öğrenmedir. Bu etkinlikleri hayata geçirme siz öğretmenlerin görevdir. Zoru başarmak aslında bir görevdir. Bu tür önemli projelerin hayata geçmesinde emeği olan proje yürütücülerine, öğretmenlere, ailelere, sivil toplum örgütlerine, projede görev alan tüm aktörlere teşekkür ediyorum” dedi.
 
İletişim Becerilerinin Arttırılması seminerinin 4 gün süreceğini ifade eden Cırıt, “ Bu seminerde kız çocuklarının okullaşma oranlarının artırılması, iletişim becerilerinin artırılması hedefleniyor. Hedef kitle öğretmenler, yerel basın mensupları, din görevlileri ve sivil toplum kuruluşlarıdır.İnsanlar arasında bilgi, duygu ve düşünce paylaşımı iletişimi oluşturuyor.Doğası gereği iletişim kurmak insanın temel ihtiyaçları arasındadır. Aile, okul, iş, arkadaş, eş, kurumlar ve hatta devlet bile insanın iletişim kurduğu birimlerdir. Her birimle farklı iletişim kurmak, bu iletişimleri dengede tutmak, anlaşılır, algılanabilir olmak, kişinin bireysel, psikolojik, sosyal konumunu belirleyen gerekliliktir.” ifadelerini kullandı.
 
Program, KEP2 Proje Uzmanı İbrahim Halil Kılıç tarafından yeni atanan öğretmenlere ‘İletişim Becerilerinin Arttırılması’ semineri verildi.,   
 
Projenin 2011 yılında tamamlanan KEP-1 projesinin devamı olduğunu aktaran İbrahim Halil Kılıç ,kız çocuklarının okullaşma oranının artırılmasıyla ilgili yapılacak ev ziyaretlerinde kurulacak iletişimin nasıl olması gerektiği hakkında seminer verdi
 
Seminer Milli Eğitim Müdür yardımcısı Ahmet Gelal şube müdürü Mehmet Tüzün organize ediliyor. Seminer çalışmasına Kep projesi Erzurum Bölge koordinatörü Rıdvan Küçük’te katıldı.
 
ÖĞRETMEN SEVİNÇ ERDEM, CERN TÜRK ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI BİLGİLERİNİ AKTARDI.
 
CERN’de Türk Öğretmen Çalıştayı’na katılan öğretmen Sevinç Erdem, Iğdır’da ki Fen Bilgisi öğretmenlerine, CERN’de Türk Öğretmen Çalıştayı’deneyimlerini anlattı.
 
125. yıl Anadolu Lisesi konferans salonunda  yapılan toplantıya Iğdır Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Gelal, Muhittin Yücel ve şube müdür Cabbar Turan ve Fen bilgisi öğretmenleri katıldı.
 
Iğdır’ın Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Sevinç Erdem CERN Türk öğretmen çalıştayı’nda gördükleri ve öğrendikleri bilgileri slayt gösterisi ile CERN’in kuruluşu, CERN hakkında, Parçacık Fiziği, Algıç Fiziği, Astroparçacık Fiziği, Nötrino Fiziği, Higgs Bozonu, madde- karşı madde çalışmaları  anlattı. 
 
Erdem,  Evrenin nasıl oluştuğunu araştıran, İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN), gerçekleştirilen Türk Öğretmen Çalıştayı’na, katıldığını Çalıştayda CERN’in kuruluşu, misyonu, parçacık fiziği, algıç fiziği, astro parçacık fiziği, Nötrino fiziği, madde, karşı madde çalışmaları, bilimsel geziler ve Higgs Bozonu (Tanrı parçacığı) hakkında eğitim verildiğini, Beş gün süren çalıştay sonucunda dünyada bilimin merkezi olarak kabul edilen CERN’de kazanılan bilgi ve deneyimler aktarmaya çalışacağını söyledi.
 
Sevinç Erdem “Cern’e gitme amacımız çok güzel bir eğitim alıp, geri döndüğümüzde bilim elçiliği yapmaktı. Bende döndükten sonra etrafımda ulaşabildiğim öğretmen ve öğrencilerime bilgileri aktarmaya çalışıyorum. Özellikle CERN’ de görevli Türk akademik personelin yoğun özverisiyle gerçekleştirilen öğretmen çalıştayları ülkemizde bilimin ve bilimsel bilginin gelişmesi açısından çok önemlidir. CERN’ de gurur kaynağımız olan mütevazi, donanımlı, fizik alanında müthiş çalışmalar yapan hocalarımızdan yaklaşık bir hafta eğitim aldık. Amaç  toplumumuzda bilimin gelişmesi ve bilimsel bakış açısının oluşması dır. “dedi.
 
GURBETÇİ İŞ ADAMLARI VALİ DAVUT HANER’İ ZİYARET ETTİLER
 
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Ticaret Odası Başkanlığı ile Iğdır- Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneğinin ortaklaşa hazırladıkları, Iğdır dışında yaşayan Iğdırlı İş Adamlarımız, “Gurbetçilerden Iğdır’a Destek” projesi kapsamında, Vali Davut Haner’i makamında ziyaret etti.
 
Vali Sayın Davut Haner, 21 Mart Nevruz Bayramlarını kutlayarak, nice güzel bayramlar temennisinde bulundu.
 
Vali, ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek, şunları söyledi.
 
İşadamlarının Iğdır’a yapacakları yatırımların, hem kendilerine, hem Iğdır’a, hem Ülkemize karşı büyük kazanç sağlayacağını belirterek; “Yatırım yapmak isteyen herkesin yanında olduklarını, devletimizin yatırım konusunda destek ve hizmet sağladığını ve bu fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini” dedi.
 
MUHTARLARLA NEVRUZU KUTLADILAR
 
Iğdır muhtarlarından, Cihangir Akbalık (Emek Mahallesi), Vedat Yaşar (Alikamerli Mahallesi), Hakan Gül (Topçular Mahallesi), Zeki Bayat (Söğütlü Mahallesi Muhtarı)  ve Gaziler Derneği Başkanı İsmet Tağal Nevruz Bayramını kutlamak üzere İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal’ı makamında ziyaret ettiler.
 
Gerçekleşen ziyarette; İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal muhtarlara ve Gaziler Derneği Başkanına anlamlı ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek; her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramının, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde baharın ve yeni umutların yeşerdiği bir gün olarak kabul edildiğini, bu düşüncelerle Anadolu’dan Kafkaslar’a, Orta Doğu’dan Tibet’e kadar geniş bir coğrafyada binlerce yıldan bu yana kutlanan Nevruz’un; kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir gün olması temennilerinde bulunmuş, böyle bir günde kendilerinin yapmış oldukları ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ettiler.
 
Gaziler Derneği Başkanı ve Muhtarlar ise özellikle Emniyet Teşkilatının bu anlamlı günde özverili çalışmalarından ve Nevruz Bayramında herhangi bir olayın meydana gelmemesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek öncelikle İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal olmak üzere tüm Emniyet Mensuplarının Nevruz Bayramını kutladılar.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber