sanalbasin.com üyesidir

Arpaçay’da Komşuluk Haftası Kutlandı

22 Mayıs 2014
0 Haber Yorum

Arpaçay’da Komşuluk Haftası Kutlandı
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars Arpaçay Kaymakamlığı himayesinde ve İlçe Müftülüğünün koordinasyonunda Arpaçay’da ilk kez düzenlenen Arpaçay Komşuluk Haftası etkinlikleri, protokol ve halkın yoğun katılımıyla Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Soma’da yaşanan elim facia dolayısı eğlence programlarının iptal edildiği etkinlik buruk geçerken, programda açılış konuşmasını Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem yaptı. Erdem; komşuluk ilişkilerinin temelinin yardımlaşma ve güvene dayandığını ve komşuluğun yaşadığımız coğrafyanın kültür hayatının ve toplum yapısının önemli bir unsuru olduğunu ifade etti. Erdem ayrıca, sosyal yaşantıda insana aileden sonra en yakın sosyal çevreyi komşuların oluşturduğunu ve bugün tüm yıl boyunca sürdürülecek komşuluk projesinin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.
Programa konuk olarak katılan İl Müftüsü Mehmet Genç ise İslam dininde komşuluk ve önemi hakkında katılımcılara konferans verdi. Komşulukla ilgili hazırlanan video gösterimi oldukça beğenilirken, Soma ile ilgili bölümde salonda duygu dolu anlar yaşandı. Komşuluk Haftası münasebetiyle daha önce duyurusu yapılan ve okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.
Komşuluk projesinde her resmi kurum için belirlenen komşusu, o resmi kurum tarafından ziyaret edilerek sıkıntıları, dertleri paylaşılacak ve resmi ya da özel olarak çözemediği sıkıntıları ilgili kurumlarla irtibata girilerek çözüme kavuşturulmaya çalışılacak. Yine resmi kurumlar tarafından hane ziyaretleri gerçekleştirilerek vatandaş-devlet diyaloğu bir adım daha samimiyete kavuşarak komşuluk ilişkileri geliştirilecek.
Yapılan açıklamada ise, “Kültürümüzde son derece önemli bir yeri olan komşuluk kavramının günden güne daha yüzeysel bir hal alması nedeniyle toplumsal ilişkiler zayıflamaktayken, kenetlenmeye ihtiyaç duyduğumuz acı günlerde komşuluk kültürü eksikliğini daha bariz hissettirmektedir. Bu anlamda Soma’da yaşanan faciadan dolayı milletçe dayanışmamızın bir göstergesi olarak bizim de çorbada bir tuzumuz olabilir mi düşüncesiyle açtığımız yardım hesabında biriken paraları 17 Haziran’da Somalı kardeşlerimize göndereceğiz.” denildi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS / ARPAÇAY (KHA)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber