sanalbasin.com üyesidir

“KÜLTÜR VE TARİH BAĞLAMINDA IĞDIR ULUSLARARASI SEMPOZYUM” DA ERMENİ MEZALİMİ ELE ALINDI.

06 Kasım 2015
0 Haber Yorum

“KÜLTÜR VE TARİH BAĞLAMINDA IĞDIR ULUSLARARASI SEMPOZYUM” DA ERMENİ MEZALİMİ ELE ALINDI.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Iğdır Üniversitesi ve Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı iş birliği ile yapılan   “Kültür ve Tarih Bağlamında Iğdır Uluslararası Sempozyumu” nda ikinci günde” Iğdır ve çevresinde yaşanan Ermeni Mezalimi” tartışıldı.

             Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü'nde başlayan ikinci gün konferansında  Iğdırlı öğretim görevlisi  Yrd. Doç. Dr. Refik TURAN V. Devitskiy’in “Erivan Guberniyasi ve Kars Vilayeti’ne Tatil Gezisi” Notlarından Iğdır ,  Yrd. Doç. Dr. Oğuz ŞİMŞEK Türkiye Jeopolitiğinde, Iğdır İlinin Jeopolitik ve Stratejik Önemi , Öğr. Gör Arslantürk AKYILDIZ Iğdır Bölgesinde Ermeni Terörü  , Yrd. Doç Dr. . Dr. Ayşe Yılmaz BALKAN İrevan’dan Iğdır’a Uzanan Bir Göçün Romanı: Yüreğim İrevan’da Kaldı  konusunda bilgi verdiler.

                        Yrd. Doç Dr.. Ayşe Yılmaz Balkan    yaptığı konuşmada , Iğdır ve çevresinde yaşayan insanların çoğunluğu Erivan dan diğer adıyla İravan’dan göçüp gelmişlerdir. Bu göçün sebebi Ermenilerin Erivan’da yaptıkları işgal ve katliamlardır. Romanın Yazarı Serdar Ünsal, Babaannesinden dinlediği anıları romanlaştırmıştır. Zorunlu göç ile başlayan yolculuklar, ölümden kaçış İran’da ardından Iğdır’da sona ermiştir. 1920 ‘yıllarında başlayan Ermeni mezaliminin aynısını 1992 yılında Azerbaycan’da Hocalı’da görmek mümkündür.  Roman bir sosyolojik romandır. İyi bir kaynaktır. Gençlerimize Ermeni mezlimi konusunda çok şeyler katabilir.  İrevan’dan Iğdır’a Uzanan Bir Göçün Romanı olan “Yüreğim İrevan’da Kaldı” eseri aynı zamanda Iğdır’ın kültürünü folklorunu da araya serpiştirilmiş türküler, baytılar, manilerle de görmek mümkün.Yazar romanını şu şekilde tanıtıyor.:” Üreğim İrevan’dKaldı.”Gerçek yaşanmış bir hikaye, daha doğrusu baba annemin İrevan’dan Ermenilerin saldırısı sonucu kaçışlarının hikayesi, İrevan’dan Aras nehrine oradan İran’a İran’dan Türkiye’ye Iğdır’a gelip bin bir zorluklarla yaşamaya çalıştığı bir yaşam öyküsü. Babaannem İrevan’da evini, sevdiklerini , babasını bırakarak kocasıyla kızıyla İran’a kaçarken Ermeniler tarafından Aras nehrinde kocasının vurulmasını ölünceye kadar unutamadı. İşte Ermeni mezalimini en iyi şekilde bu romanda anlatmaya çalıştım. Ermenilerin gerçek yüzünü herkes bir daha yakından görmüş olacaktır. Kısacası  okuyucu, Yüreğim İrevan'da Kaldıromanında Vatana,İrevan'a,(Erivan’a)hasret ölenlerin hikayesini ,Ermenilerin yaptığı zulmü, Ermenilerin 1920 yılında İrevan' dyaptıkları vahşeti  Aras nehrini kan gölüne çevirmelerini, eşi kocadan, anneyi yavrusundan, anne ve babayı evladından ayırmalarını, bir Hocalı faciasının benzerini  okuyacak, hüzünlenecek ,üzülecek “ 

                 Sempozyum sonunda Serdar Ünsal sempozyumu dinleyen tarih bölümü  öğrencilerine kitabını imzalayarak hediye etti.

SERDAR ÜNSAL/IĞDIR

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber